Adventná ekumenická bohoslužba

Podujatie Bratislava

Adventná ekumenická bohoslužba
Pridať do môjho kalendára
Kam v Bratislave, Kultúra, Zvyky a tradície
Web organizátora:
www.starokatolici.eu
Ďalšie podujatia v meste Bratislava
SRDEČNE VÁS POZÝVAME NA ŠPECIÁLNU ADVENTNÚ EKUMENICKÚ BOHOSLUŽBU V BRATISLAVE

V čom bude táto bohoslužba výnimočná? Predovšetkým v tom, že sa nebude jednať len o klasickú bohoslužbu slova, ako je to počas ekumenických akcií obvyklé, ale budeme spoločne sláviť aj eucharistiu - Večeru Pánovu podľa tzv. limskej liturgie, ktorú už v roku 1982 pripravila Svetová rada cirkví.

Zároveň na Slovensku vôbec po prvýkrát spoločne použijeme niektoré z liturgických textov a modlitieb, ktoré v súvislosti s blížiacim sa 500. výročím reformácie v roku 2017 a najnovším luteránsko-rímskokatolíckym ekumenickým dokumentom „Od konfliktu k spoločenstvu“ pripravila spoločná komisia pre jednotu.

KEDY?
Druhá adventná nedeľa, 4. decembra 2016 o 16:00

KDE?
Kaplka EBF UK, Bartókova 8, Bratislava

S KÝM?
Pozvanie prijali:

Anna Polcková, evanjelická farárka CZ ECAV Bratislava Staré Mesto

Ondrej Prostrednik, docent Katedry Novej zmluvy Evanjelická bohoslovecká fakulta (EBF UK) a ordinovaný duchovný ECAV na Slovensku

Daniel Pastircak - kazateľ Cirkvi bratskej v bratislavskom zbore Kaplnka

Ivan Lukáč - metodistický farár - Farnosť Evanjelickej cirkvi metodistickej, Bratislava - Staré Mesto

Martin Kováč - starokatolícky diakon (Starokatolíci v Bratislave) a doktorand teológie

...a ďalší

PRIESTOR NA STRETNUTIA A ROZHOVORY

Ako je naším dobrým zvykom, po bohoslužbe bude priestor pre osobné rozhovory pri výbornej káve a malom občerstvení. :-)

PREČO PRÁVE ADVENT?

Latinské slovo „adventus“ je prekladom gréckeho slova „parousia“, ktoré sa už v ranom kresťanstve spájalo s druhým príchodom Pána. Liturgické obdobie adventu v sebe spája predovšetkým dve roviny: účasť na prastarom očakávaní príchodu Mesiáša a zároveň upozorňovanie na jeho eschatologický druhý príchod na konci vekov.

To však nie je všetko. Adventné obdobie je totiž súčasne ekumenickou výzvou, keďže jednota Kristovej cirkvi je jedným zo zasľúbení, na ktorom môžeme mať počas bohoslužieb účasť.

Limská liturgia je jednou z najznámejších ekumenických eucharistických bohoslužieb, ktorá kresťanom rôznych vyznaní ponúka možnosť nielen očakávať na jednotu cirkvi na konci vekov, ale zakúsiť ju osobne tu a teraz pri spoločnom počúvaní Božieho slova, lámaní chleba a modlitbách.

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Starokatolíci v Bratislave
Fotografie
Podobné podujatia