Podujatia, akcie Baďan

Adresa - Obecný úrad
11
969 75 Baďan
Kontakty
Telefón: 045 672 66 24
Mobil: 0918 892 842,0907 358 377
E-mail: infobadan.sk
Web obce
Najbližšie podujatia v obci od 04.12.2022
V obci neevidujeme žiadne podujatia. V okrese Banská Štiavnica nasledovné:
Novoročný koncert KOLLÁROVCI
Overené podujatieNovoročný koncert KOLLÁROVCI
Kultúrne centrum, Banská Štiavnica
Jozef Holly - Vianočná Piano Show
Overené podujatieJozef Holly - Vianočná Piano Show
Kultúrne centrum, Banská Štiavnica
Žiadny obrázok
Overené podujatieMartin Geišberg & Richard Autner Band
Klub Rubigall, Banská Štiavnica
Žiadny obrázok
Overené podujatieVýstava Divočina
Galéria Jozefa Kollára, Slovenské banské múzeum, Banská Štiavnica
Žiadny obrázok
Overené podujatieVýstava Johana Merta - Povrchová ťažba
Galéria Jozefa Kollára, Slovenské banské múzeum, Banská Štiavnica
Fotografie z podujatí v obci Baďan
História podujatí

Obec Baďan má rozlohu 1 511 ha. Nachádza sa v CHKO Štiavnické vrchy, ktoré sú súčasťou celku Slovenského stredohoria a v južnej časti Sitnianskej vrchoviny (Sitno - 1 009 m n.m.), prechádzajúcej do Podunajskej pahorkatiny. Obec má charakteristický vrchovinový reliéf, nadmorská výška územia obce sa pohybuje od 410 m n.m do 600 m n.m. Obec Baďan je malá dedina vzdialená od okresného mesta Banská Štiavnica cca 20 km.

Prvá písomná zmienka o území obce Baďan a Klastava je z roku 1245, v ktorej sa  po prvýkrát uvádza ako osada pod názvom Villa Bagun. Obec Baďan a dovtedy samostatná obec Klastava sa v roku 1971 spojili do jednej obce – Baďan.

Prírodné danosti oboch katastrálnych území a zároveň dobrá poloha obcí, vytvárajú vhodné podmienky pre rozvoj cestovného ruchu, ako je najmä turistika. Katastrom obce Klastava prechádza náučný chodník „Po stopách predkov“, v  dĺžke cca 11 km, čo predstavuje asi 5 hodín cesty. Náučný chodník je nenáročný, zjazdný na bicykli a peši. Počas prechádzky Vás čaká okrem výnimočnej prírody a „pobytu“ na čerstvom vzduchu aj 9 zastávok (informačných tabúľ), kde sa dozviete zaujímavosti z autentických spomienok od miestnych ľudí. Ďalšou atraktívnou zaujímavosťou pre peších turistov sú vzácne pivnice vytesané do tufových skál, ktoré počas tureckých nájazdov slúžili ako sýpky. Nachádzajú sa „na Háji“ v katastri obce Klastava. V katastri obce Baďan netreba obísť vidiecky kostolík situovaný na návrší, na severnom okraji obce Baďan ani ľudovú izbu v centrálnej časti obce.

Čo sa týka kultúry, obec má počas roka pripravený bohatý program. Pri rôznych príležitostiach (Deň matiek, stretnutie s jubilantmi obce, mesiac úcty k starším, stretnutie s Mikulášom) sa vedenie obce snaží uskutočňovať príjemné posedenie s malým programom. Neobyčajným a tradične očakávaným každoročným podujatím, ktoré sa koná v priebehu mesiacov máj až september, sú Podsitnianske dni hojnosti. Ide o podujatie, ktoré spolu organizujú obce mikroregiónu Južné Sitno. Podstatou podujatia je ukážka tradičnej kultúry a miestnych zvykov našich predkov. Podujatie oslovilo už množstvo návštevníkov, ktorý sa k nám radi každoročne vracajú. Okrem programu ich prekvapila najmä štedrosť, srdečnosť a pohostinnosť obyvateľov obcí tohto mikroregiónu. Zaujímavosťou obce je aj fungovanie speváckeho súboru „Baďančanka“.Vznikol v roku 1999 na podnet starostky obce, ktorej snahou bolo vytvoriť spevácky súbor, ktorý by spestril alebo ozvláštnil posedenie pri rôznych príležitostiach obce. V dnešnej dobe má súbor dobrý ohlas, je na regionálnej úrovni a vystupuje na rôznych akciách v širokom okolí. Ďalším sprievodným programom v priebehu roka sú Furmanské preteky. Konajú sa každoročne prvý júnoví víkend.  Ide o súťaž ťažných koní a ich furmanov. Na záver treba spomenúť „vychýrenú akciu roka“ - ples, ktorý si obľúbili ľudia zo širokého okolia.

V obci sa nachádza miestna predajňa potravín – COOP JEDNOTA POTRAVINY (zmiešaný tovar), so sídlom v Žarnovici. Obec pre svojich občanov zabezpečuje v budove obecného úradu prevádzku -  Pošta PARTNER. V obci sa teda nachádza kultúrny dom, evanjelický kostol a cintorín.

Výraznejšie podnikateľské zázemie v našej obci neexistuje. V obci sa nachádza zopár živnostníkov.

Čo sa týka spolkovej činnosti, v obci od roku 1993 pôsobí poľovné združenie - PZ Bánov. Názov združenia je odvodený od vrchu Bánov. Ďalším združením je dobrovoľný hasičský zbor – DHZ v Baďane, ktorý vznikol v roku 1925. Potom je to vyššie spomenutý FS Baďančanka, ďalej miestny spolok Červeného kríža, miestny odbor Matice slovenskej a Urbárske pozemkové spoločenstvo Baďan.

V obci vychádza miestny občasník – Obecné zvesti. 

Podujatia v obci Baďan. Sekcia tradičné podujatia.

 

Furmanské preteky
Podsitnianske dni hojnosti

 

Organizujete podujatia v obci Baďan ? Pridajte bezplatne Vaše podujatie na stránky AjDnes.sk

Podujatia v obci Baďan. Sekcia knižnice.

 

- 3998/2000-400/4926, Obecná knižnica v Baďane, Baďan 79, 045/6726624,