Bojnický svetlonos na zámku 2016

Podujatie Bojnice

Bojnický svetlonos na zámku 2016

Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice pripravilo pre návštevníkov koncom októbra magické nočné prehliadky zámku obohatené o nezabudnuteľné momenty, tajomné príbehy a mihotavé svetlá sviec.

Zámok vo večernej nádhere s tajomnými tieňmi prinesie stretnutia s prízrakmi jeho bývalých obyvateľov vrátane posledného šľachtického majiteľa. Gróf Ján František Pálfi privíta návštevníkov osobne v jednej z komnát vo veži zámku.

Expozíciu múzea doplnia jedinečné zbierkové predmety súvisiace s obdobím dušičiek. Návštevníci si okrem iného budú môcť prezrieť aj pohrebné nosidlá plné symboliky. Pozornosť návštevníkov upriamia lektori v dobových kostýmoch aj na obraz Hermana Kaulbacha s názvom Na dušičky zobrazujúci nádherný príbeh dvoch malých sirôt, ktoré vďaka sile láskavého ľudského objatia opäť pocítili slastnú náruč matky.

Chýbať nebudú ani pre toto obdobie typické tekvice. Vyrezávané strašidelne pôsobiace tekvice poznali už naši predkovia. Nazývali ich svetlonosmi a vyrezávali ich vždy v jesennom období. Nadväzovali tak na mytologickú predstavu Keltov, ktorí verili, že v posledný októbrový deň sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Ochranou pred takýmito dušami malo byť svetlo – napríklad aj v podobe uhlíkov svietiacich vo vyrezávanej tekvici pripomínajúcej strašidelnú tvár.

Súčasťou výzdoby zámku budú aj tekvice vytvorené rukami návštevníkov súťažiacich o najkrajšiu vyrezávanú tekvicu.

Nočné prehliadky sa uskutočnia v dňoch 28.10., 29.10. a 31.10. so začiatkom o 19:00 h.

Fotografie
Podobné podujatia