Cestovateľský festival Cestou necestou v Žiline

Podujatie Žilina

V Žiline budú mať premiéru "NÁROČNÍ" Košičania, ktorí sa vydali 14 500km z Košíc na Pamír a späť na starom mercedese. Milo Daníšek sa opäť prihlási s hrebeňovkou - tentoraz s Korzikou GR20. Za skialpom sa vydáme až do vzdialeného Peru, či za turistikou do irackého Kurdistanu. Prvý Slovák, ktorý navštívil za posledné roky Somálsko, ale aj Japonsko, či Omán na bicykloch. Okúsime 10 rokov života v Číne, zoznámime sa s kolumbijskou pohostinnosťou, ale aj ako lowcostovo prežiť Francúzku Polynéziu. A na záver sa prevezieme spolu s Rudom cez 14 krajín Európy na pionieri.


PROGRAM 24.1.2019 (štvrtok)


18:00 Michaela Šanková - Francúzska Polynézia - Moorea a Bora Bora, alebo nebo na Zemi existuje

Cestovanie po ostrovoch Moorea a Bora Bora vo Francúzskej Polynézii. Ako sa tam dostať, koľko to stojí, čo očakávať, čo vidieť a množstvo zaujímavostí, ktoré bežný Slovák možno zavrhol, lebo si myslí, že sa tam nikdy nedostane, či už kvôli diaľke alebo peniazom. Pritom je to omnoho dostupnejšie, než si myslíme.


https://www.cestujbezcestovky.sk/


19:10 - 19:20 prestávka


19:20 Peter Gregor - Somálsko - Znásilnený raj

26 rokov občianskej vojny zanechalo krajinu v dezolátnom stave. V posledných rokov sa však situácia natoľko zlepšila, že je možné pri prísnych bezpečnostných pravidlách navštíviť hlavné mesto Mogadišo, pokojnejšiu oblasť Puntland, kde si na chvíľu nepripustíte, že sa nachádzate v Somálsku a prekrásne Kismayo s nedotknutými plážami, kde si domáci myslia, že ste iba černoch s kožnou chorobou alebo unikátny Goobweyn, miesto stretnutia životodarnej rieky s oceánom.


www.cestovatelskeprednasky.sk


20:20 - 20:35 prestávka


20:35 Miroslav Peťo - Ski the World - PERU 2018

Počas prezentácie zavítame za skialpinizmom do Peru, konkrétne do pohoria Cordillera Blanca, ktoré sa týči nad mestom Huaráz a ktoré domáci hrdo nazývajú najvyšším tropickým pohorím na svete. Miro Peťo spolu s kamarátmi Robom Vrlákom, Tiborom Hromádkom a Ivanom Kravjanským pôsobili v tejto oblasti v máji 2018 a okrem iného sa im podarilo vystúpiť a zlyžovať ikonickú horu Artensonraju (6025 m). Popri skialpovo-horolezeckých potulkách mali dostatok času aj na spoznávanie farebnej kultúry ľudí v Huaráze, takže nielen o horách bude ich multimediálna prezentácia...


Expedícia bola podporená z Expedičného fondu OZ Cestou necestou - https://www.cestounecestou.sk/expedicny-fond/PROGRAM 25.1.2019 (piatok)


18:00 Pavel Dvořák - Desať rokov v Číne

Keď som išiel prvýkrát v roku 2009 do Číny, nevedel som do akej krajiny idem. Vkročil som do neznáma. Mal som len jedno očakávanie. Že sa mi tam bude páčiť a že tam pravdepodobne zostanem. Oboje sa splnilo.

Za chvíľu to bude desať rokov čo v Číne žijem. Viac ako polovicu každého roka trávim na cestách po tejto obrovskej krajine. Spoznávam všetky jej zákutia. Slávne, ale aj skryté. Jej pekné, ale aj škaredé stránky. Neustále zbieram príbehy ľudí Číny. A presne takú Čínu vám v mojej prednáške ukážem. Krásnu, pestrú, nedokonalú a ľudskú.

Počas besedy premietam autorské fotografie, videá a cestovateľské filmy z najkrajších miest Číny. Po besede si môžete kúpiť knižky z rodinného Vydavateľstva Rak, na ktorých sa fotograficky podielam.


https://www.cestycinou.sk/


19:10 - 19:20 prestávka


19:20 Peter Gregor - Iracký Kurdistan - Medzi horami a ľuďmi

Autonómny sever Iraku nie je ani tak o pamiatkách ako o ľuďoch - o ich pomoci, pohostinnosti a otvorenosti. 3 návštevy v priebehu 4 rokov potvrdzujú výnimočnosť tohto miesta, znovu nachádzanie zabudnutých lokalít blízko hraníc s nepriateľom, spomienku na etnické čistky mierumilovného kurdského národa a ich snahu o sebaurčenie. Taktiež sa spoločne dostaneme na najvyšší vrchol Iraku a irackého Kurdistanu - Cheekha Dar (3611 m). Večný hľadač Peter Gregor vám porozpráva o svojich dobrodružstvách a oblastiach mimo oficiálnych hraníc Kurdistanu, kde by turista nemal chodiť.


www.cestovatelskeprednasky.sk


20:20 - 20:35 prestávka


20:35 Oliver Kraus a Jana Prekopová (Cycle2inspire) - Sultanát Omán

Ďalšia z krajín, ktorá nás na našej trojročnej cykloceste očarila. Mysleli sme si, že zažijeme iba púšte a piesok no objavili sme oveľa viac. Krajinu nekonečných hviezd, hlbokých kaňonov, korytnačích pláží a prastarej arabskej kultúry. Všetko zo sedadla bicykla.


https://www.facebook.com/cycle2inspire/PROGRAM 26.1.2019 (sobota)


14:00 Milo Daníšek - Korzika GR20 - 13 a pol dňa v raji

Korzika - "hora v mori", málo známy klenot stredozemného mora, z horami vyššími ako Tatry. Hlavným korzickým hrebeňom ide kultová 180 km dlhá turistická turistická trasa GR20, označovaná ako jeden z najťažších európskych trekov. Outdoorový spisovateľ Paddy Dillon ju opísal ako "jednu z najlepších turistických ciest na svete". Pravé dobrodružstvo, ktoré máme za humnami... 13 a pol dňa v raji...


15:20 Rudolf Tisovský - 14 štátov Európy na Pionieri

Ak chcete cestovať, nehľadajte si veľa dôvodov, prečo to nejde, jednoducho vyrazte. Porozprávam o tom, ako sa cestuje na staručkom 45-ročnom motocykli Jawa Pionier. Porozprávam o tom, ako pripraviť takúto motorku a čo všetko si nabaliť na 8500 km cestami necestami. Ukážem, aké zaujímavé miesta som navštívil, kde všade som kempoval a aj "kempoval". Uvidíte, ako vyzerá život motorizovaného "bezdomovca" na cestách.


https://www.facebook.com/RudolfTisovskyAdventureTravel/


16:20 - 16:45 prestávka


16:45 Tomáš Hallon - Bez predsudkov za kolumbijskou srdečnosťou

Predsudky vytvárajú stenu strachu, ktorá mnohým ľuďom zatvára dvere pred úžasnými kultúrami. Napríklad, Kolumbia je doslova zahádzaná stereotypnými predstavami a po návrate z dvojmesačnej cesty po tejto krajine si to všímam ešte oveľa viac ako predtým. Tam, kde si niekto predstaví hory kokaínu a vraždy, ja vidím srdečných, otvorených a ochotných ľudí, ktorí sa za 20 rokov od najväčšej vlny násilia dokázali posunúť o obrovský kus vpred. Zaslúžia si rešpekt, rovnako ako ich jedinečná a rozmanitá príroda, ktorá človeka pri ceste naprieč krajinou vždy nanovo prekvapí - od hôr v Antioquii, ktoré pripomínajú Slovensko, cez severnú karibskú oblasť s plážami a pralesom v Sierra Nevada, púšť na severovýchode až po Amazonský prales úplne na juhu.


17:45 Oliver Kraus a Jana Prekopová (Cycle2inspire) - Keď Japonsko tak na bicykloch

Zo severného ostrova Hokkaido až na Okinawu. Päť mesiacov a päť tisíc kilometrov plných unikátnych zážitkov. Nádherná príroda, fantastická infraštruktúra, srdeční Japonci, jedinečná kuchyňa a pre nás vzdialená kultúra, ktorá nám každý deň zanechávala úsmev na tvári.

Japonský svet treba zažiť a ak sa dá tak jedine na bicykloch.


https://www.facebook.com/cycle2inspire/


18:45 - 19:15 prestávka


19:15 "NÁROČNÍ" Matej Biľ a Zoltán Ďurčík – Košice – Pamír a spať

Skupinka známych aj trošku menej známych si osvojila starý avtomobiľ s miliónom stočených kilometrov a vydala sa na cestu naprieč centrálnou Áziou až do srdca Tadžikistanu z metropoly východu, z Košíc. Prebehla pár postsovietskych krajín, aby sa pokúsila zdolať aj hlavný cieľ výpravy, Pamír Highway. Podarilo sa a tak: „Rýchlo späť, v pondelok treba ísť do práce!“, zahlásil kardinál skorých odchodov.


https://www.facebook.com/narocni/------------------------------------------------------------

VSTUPNÉ:

- 6 € na štvrtok alebo piatok v predpredaji

- 7 € na štvrtok alebo piatok na mieste

- sobota: 8 € na predpredaj / 10 € na mieste / 7 € na mieste po 16:20 (ak to dovolí kapacita)

- 3 dňový lístok: 16 € v predpredaji / 18 € na mieste


LÍSTKY NA: https://tinyurl.com/yd3qx2f6

Meno organizátora: OZ Cestou necestou
Fotografie
Podobné podujatia