DIE LIEBE / Quasars Ensemble

Podujatie Bratislava

13. hlava (kapitola) listu (tzv. Hymnus na lásku) patrí k najcitovanejším častiam Biblie a dočkala sa aj viacerých hudobných spracovaní. Jedno z najzaujímavejších ponúka malá komorná kantáta Die Liebe, op. 14, z pera poľského skladateľa Józefa Kofflera, ktorá je považovaná za prvú dodekafonickú kompozíciu poľskej hudby. Samotný Koffler bol významnou progresívnou umeleckou osobnosťou, pedagogicky pôsobiacou na Ľvovskom konzervatóriu. V roku 1941 však jeho rodinu zatklo gestapo a transportovalo ju do koncentračného tábora Wieliczka, kde skladateľ predčasne tragicky zomiera. 

V dnešných pohnutých časoch jeho vokálno-inštrumentálna minidráma predstavuje zaujímavú dejinnú paralelu o absencii lásky ako nevyhnutného predpokladu na vznik vojenského konfliktu a zároveň odhaľuje počiatky avantgardného smerovania poľskej hudby, ktoré vyvrcholilo v 60. rokoch vznikom tzv. Poľskej školy.

Dielo s názvom Unterirdisch od prvej dámy slovenskej experimentálnej scény Viery Janárčekovej, od roku 1968 pôsobiacej v Nemecku, siaha po najhlbších imaginárnych zvukových zdrojoch huslí a klavíra, vytvárajúcich prirodzený protipól k žiarivým objektom dvojhviezdy Albireo pre klavírne duo, ktorých autorom je mladý rakúsky skladateľ Daniel Oliver Moser. Tento magický dialóg dvoch duet kontrapunktuje s dvomi kontrastne poňatými sólovými husľovými dielami Toshia Hosokawu - jeho lyrickou Elégiou, ktorej zasa sekunduje energicky poňatý vtáčí spev s názvom Winter Bird.

 

-----

 

 

Program:

 

Toshio Hosokawa - Elegy pre sólové husle

Daniel Oliver Moser – Albireo pre dva klvíry

Viera Janárčeková - Unterirdisch pre husle a klavír

Toshio Hosokawa - Winter Bird pre sólové husle

Józef Koffler – Die Liebe, Kantáta pre spev, klarinet, violu, violončelo, Op. 14 

 

 

 

Účinkujúci:

 

Quasars Ensemble

Ivan Buffa, dirigent, klavír
Eva Šušková, spev

 

----

 

Vstupné: 

12 €  / dospelí 
6 € / študenti, dôchodcovia, ŤZP 

Predpredaj v sieti Ticketportal.

https://www.ticketportal.sk/event/DIE-LIEBE-Quasars-Ensemble?fbclid=IwAR3OmBi_7IXca_DoX5MrU6aIb2G0HJ-tiQ9cQOQlh9NTZGuXvb_HiR0ewec

 

Predaj na mieste 1 hod. pred koncertom.

 

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.
Zľavy: 50% zľava zo vstupenky platí pre dôchodcov, študentov a ŤZP po predložení príslušného preukazu.

 

Viac info: www.quasarsensemble.com

 

----

 

Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. S finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja, Nadácie mesta Bratislava, Hudobného fondu a SOZA.

Mediálni partneri: 
Eventland Bratislava – cool events and things to do near me, 
www.eventland.eu/bratislava

 

 

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: OZ QUASARS
Fotografie
Podobné podujatia