Eglė Budvytytė - Songs from the Compost: Mutating Bodies, Imploding Stars

Podujatie Banská Štiavnica

Kurátorka: Lýdia Pribišová
Architektúra výstavy: Matej Gavula
Vernisáž: 17. 6. 2022
Trvanie výstavy: 18. 6. – 6. 11. 2022
Miesto konania: Veľká sála, Galéria Jozefa Kollára, Námestie Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica
Organizátor výstavy: OZ Pilot

Songs from the Compost: Mutating Bodies, Imploding Stars je výstava video diel litovskej umelkyne Eglė Budvytytė. Eglė pracuje  na priesečníku vizuálneho a performatívneho umenia. Vníma pohyb a gestá ako možné nástroje pre rozvrátenie normatívu, rodových a spoločenských rolí, ako aj naratívov dominujúcich v našom verejnom priestore. Vo svojej tvorbe, v ktorej sa opiera o piesne, poéziu, video a performance, skúma presvedčivú silu kolektivity, zraniteľnosti a priestupné vzťahy medzi telami, obecenstvom a prostredím.
 
Jej najnovší film Mutating Bodies, Imploding Stars (2021), ktorý je prezentovaný i na aktuálnom Benátskom bienále, sa odohráva v prírode, medzi lišajníkmi, borovicami a piesočnými dunami v Litve. Je poetickým a erotickým prieskumom rôznych aspektov symbiotického života: vzájomnej závislosti, smrti, rozkladu v lese. Stromy a ľudské telá, ktoré sa vnárajú do lesnej pôdy, sa stávajú živinami pre mach, huby a ďalšie formy života a naznačujú obraz plynulého prechodu medzi životom a smrťou. Rozpad a rozklad sú tu spôsoby, ako si predstaviť život mimo lineárneho času a pokroku a prechádzania životnej sily z jedného organizmu do druhého. Obrazy sa postupne vrstvia spolu s intímnymi textami piesne, ktorá smeruje túžby bytosti, fluidne sa meniacej a pohybujúcej sa medzi rodmi, hlasmi a mimoľudskými stelesneniami. S hereckým obsadením prevažne z miestnej mládeže sa film rozvíja prostredníctvom špeciálne koncipovanej piesne, choreografie a kostýmov.

Horizontalita v choreografii narušuje obvyklú vertikalitu ľudskej postavy a posúva ju ďalej do krajiny. Telá účinkujúcich sú miestami diania. Často sú situované horizontálne, ťahané k zemi a jeden k druhému, pohybujúce sa lesom, pozdĺž pieskové duny a vodu. Text piesne vychádza z práce a slov biologičky Lynn Margulis, oslavujúcej úlohu baktérií a spoluprácu medzi jednobunkovými organizmami pri vytváraní, ako aj z konceptov autorky sci-fi Octavie Butler, ktorá využila trópy symbiózy, mutácie a hybridnosti na to, aby spochybňovala hierarchie a kategorizáciu.

Vo videu Liquid Power Has No Shame (2017) účinkujúci vytvárajú na vzdialenom ostrove za polárnym kruhom malú procesiu vedúcu k neďalekým skalám pri oceáne. Pohyby sú formované okolitým prostredím – pulzácie vetra a vody sa premietajú do pomalého krúživého pohybu hrudníka. Opúšťa sa tu zvyčajná vertikalita ľudských tiel v prospech spleti bytostí v kompozícií a horizontálnych pohybov vedených v úzkom vzťahu a v intimite so zemou a skalami. Choreografia pripomína náboženskú púť, no zároveň je vyslovene zmyselná a autoerotická. Dielo sa pokúša navrhnúť iné spôsoby vzťahu ku krajine a jej čítania – intímne, nehierarchické a zmyselné.
Vo videu Shaking Children (2013) sú hlavnými aktérmi videa školáci, ktorých telá sa trasú. Dielo vychádza z predpokladu, že trasenie je technika na vyvolanie neposlušnosti v tele. Workshop trasenia sa pre školákov je symbolickým návrhom na prekročenie nalinkovaných pravidiel času a priestoru, ako aj mechanizmov sociálnej kontroly, ktoré sú v škole prítomné.
-----------------------------
Eglė Budvytytė je umelkyňa pôsobiaca vo Vilniuse a Amsterdame. Jej práce boli predstavené na Benátskom bienále umenia (2022), na Liste Art Fair v Bazileji (2015), na Art Dubai (2017), na 19. Bienále v Sydney (2014), v amsterdamskom Centre umenia De Appel (2013), v CAC (Centrum súčasného umenia) vo Vilniuse (2016), v múzeu Stedeljik v Amsterdame (2012), v múzeu MAXXI v Ríme (2017). Participovala na rezidenčných programoch v LePavillon, Palais de Tokyo (Paríž, 2012) a vo WIELS Centre pre súčasné umenie (Brusel 2013). https://www.eglebudvytyte.lt/

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 
Fond je hlavným partnerom projektu. 

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Slovenské banské múzeum
Fotografie
Podobné podujatia
Žiadny obrázok
Overené podujatieDante Alighieri 700
Galéria Jána Kulicha , Zvolenská Slatina
Médium Textilu | Koexistencia dvoch svetov
Overené podujatieMédium Textilu | Koexistencia dvoch svetov
Dizajn štúdio ÚĽUV, Dobrovičova 13, Banská Bystrica
NitraDog Summer Cup 2022
Overené podujatieNitraDog Summer Cup 2022
Výstavisko AGROKOMPLEX, Nitra
Žiadny obrázok
Overené podujatieDante Alighieri 700
Galéria Jána Kulicha , Zvolenská Slatina