Elias Nardi Quartet (Taliansko) – Koncert "Cesta do vzdialených krajín. Hudba Stredomoria"

Podujatie Bratislava

Elias Nardi Quartet (Taliansko) – prvý krát na Slovensku:

Elias Nardi | Oud (arabská lutna)

Didier François | Nyckelharpa

Carlo La Manna | Basová gitara

Emanuele Le Pera | Bicie nástroje

Dátum: utorok 2.4.2019

Čas: Od 20:00 do 21:00

Vstup voľný

Projekt Elias Nardi Quartet sa zrodil zo stretu rôznych štýlov spájajúcich elementy etnickej, džezovej a klasickej hudby.

Ich hudba má medzinárodný nádych, rozsiahlu víziu, ktorá pramení z ciest do oblasti Stredného východu (predovšetkým Eliasa Nardiho, ktorý tam cestoval kvôli štúdiu nástroja oud) a z početných koncertov po Európe, Afrike a Ázii v rôznej zostave.

Prostredníctvom historických hudobných nástrojov nám toto zoskupenie predstaví melódie, aké mohli počuť európski cestovatelia na svojich cestách v oblasti Stredného východu (čiže aj vo Svätej zemi) a v Severnej Afrike, teda na miestach, odkiaľ pochádzajú veľké osobnosti kresťanských dejín, ako sv. Augustín, sv. Monika, sv. Cyprián, púštni Otcovia a niektorí svätí Otcovia. 

Kvarteto Eliasa Nardiho vzniklo z ideálneho spojenia kultúr a hudobných tradícií, prostredníctvom splývania tónov nástroja oud (arabská lutna, knieža hudobných nástrojov pochádzajúcich zo Stredného východu) a nyckelharpy (historický sláčikový nástroj európskeho pôvodu, ktorý počas storočí zanikol a zachoval sa len vo Švédsku. Tento nástroj bol aj vďaka svojmu krásnemu zvuku znovuobjavený na medzinárodnej úrovni v posledných desaťročiach). Kompozičné zložky prítomné v dielach kvarteta zahŕňajú najrozličnejšie žánre, od etnickej hudby Stredomoria po škandinávsky sever, od “minimalistických” prejavov (David Sylvian) po historickú hudbu. Všetky tieto prúdy sa spájajú vďaka harmonickej, melodickej a rytmickej podpore basgitary a originálnymi zvukmi perkusií.

Elias Nardi Quartet prostredníctvom svojej hudby rozpráva príbeh zázračného stretnutia štyroch hudobníkov, ich duší a nástrojov. Je to projekt, ktorý poníma kultúry a tóny ako nekonečný archív emócií, v ktorom tóny odzrkadľujú nesmrteľné ľudské myšlienky.

Elias Nardi sa narodil v talianskom meste Pescia v roku 1979, prehĺbil si znalosti v hre na nástroj Oud (arabská lutna) prostredníctvom mnohých ciest do oblasti Stredného východu. Navštevoval hodiny palestínskeho virtuóza Adela Salameha, vytvoriac si osobný vzťah k nástroju pri plnom rešpektovaní miestnych tradícií hry na lutnu. Zároveň pokračoval v štúdiu klasických a jazzových kontrabasov.

Okrem rozvíjania svojho hudobného a kompozičného výskumu v rámci projektov skupiny Elias Nardi Group, s ktorou pravidelne koncertuje v rôznych krajinách sveta, vystupuje na festivaloch, v divadlách a živých rozhlasových vysielaniach pre najvýznamnejšie európske spoločnosti ako Radio Rai, ˇšvajčiarske a talianske Rádio RSI a RTBF Radio Télévision Belge Francophone, spolupracuje s osobnosťami ako Ares Tavolazzi, Daniele Di Bonaventura, Paolo Vinaccia, Gianluca Petrella, Riccardo Tesi a Banditaliana, Claudio Farinone, Fausto Beccalossi, Pino Jodice, Giuliana Soscia a Nazanin Piri-Niri.

Carlo La Manna je hudobník, skladateľ, spisovateľ a divadelný herec. Začal študovať hru na bicích nástrojoch, keď mal šestnásť rokov (neskôr sa zdokonaľoval v džezových bicích u Giulia Capiozza, historickým členom skupiny Area), ale veľmi skoro sa upriamuje na elektrickú basgitaru, hrá rock a džez v rôznych zoskupeniach, ako napríklad v experimentálnej skupine gitaristu Andreu Braida. Od roku 1988 začína prehlbovať svoje štúdium klasického kontrabasu a violončela. Navštevoval semináre Umbria Jazz a následne sa venoval komponovaniu ambientálnej hudby. Absolvoval mnohé nahrávky ako skladateľ a hudobník, štylisticky oscilujúc prevažne medzi world music, džezovou a etnickou hudbou, napísal tanečné a divadelné skladby, ale aj hudbu k dokumentárnym filmom. Spolupracoval a vystupoval s osobnosťami ako Sam Rivers, Arvo Pàrt, Philip Glass, Antonella Ruggiero, Mark Harris, Riccardo Tesi, Giovanni Sollima, Daniele Di Bonaventura, Marco Ambrosini, Gianluca Petrella, Roger Ludvigsen a Snorre Bjerck.

Emanuele Le Pera začal študovať hru na bicie koncom deväťdesiatych rokov u Lorenza Gasperoniho a neskôr si vedomosti prehĺbil štúdiom arabsko-osmanských perkusií u Abdallaha Mohammeda, Ibrahima El Minyawiho a Walida Husseina a perzských bicích nástrojov u Mohssena Kasirossafara.

Pokračoval v štúdiách bohatého hudobného dedičstva Stredného východu a arabského sveta, pričom sprostredkúval klasický arabsko-osmanský repertoár cez osobný zanietený vzťah k nemu.

Používa aj perkusie, ktoré sám navrhol a zhotovil. Svojím neustálym kreatívnym bádaním experimentuje so zvukmi vo všetkých jeho odtieňoch a v rámci rôznych hudobných žánrov, od džezu po experimentálnu hudbu. Dlhšie spolupracuje s hudobníkmi a tanečnicami medzinárodného významu.

Didier François je huslista a nyckelharpista narodený v Brusseli. Medzi jeho diskografickými albumami nájdeme spoluprácu s hudobníkmi ako Renaud Garcia-Fons (kontrabas), so švédskym objavom Ulrikou Boden (spev) a Lévonom Minassianom (hudobníkom, ktorý vystupoval aj s Petrom Gabrielom a Stingom). S talianskym nyckelharpistom Marcom Ambrosinim nahral 44 duetov pre husle od Bélu Bartóka (prepísaných pre nyckelharpu). S hudobným skladateľom Howardom Shorem sa zúčastnil na live performance "Pán prsteňov". Jeho repertoár je presiaknutý eklektickými vplyvmi a prelínajú sa v ňom improvizácie s tradičnými melódiami, klasickou hudbou a džezom.

Meno organizátora: Taliansky kultúrny inštitút, Bratia Kapucíni v Bratislave
Fotografie
Podobné podujatia
Bratislavský Burlesque Bál
Overené podujatieBratislavský Burlesque Bál
Hotel Carlton, Hviezdoslavovo nám.3 811 02 Bratislava, Bratislava
Love  Dance  Christmas  Show  2019
Overené podujatieLove Dance Christmas Show 2019
DK Zrkadlový háj, Bratislava
MIROSLAV DONUTIL - VIANOCE one man show
MIROSLAV DONUTIL - VIANOCE one man show
Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Bratislava
DNI VIANOC v Inchebe 2019
DNI VIANOC v Inchebe 2019
Incheba Expo Aréna, Bratislava