Erika Füle v košickom Artfore

Podujatie Košice

Erika Füle v košickom Artfore

Pozývame vás na prezentáciu a autorské čítanie novej knihy Kvety na skle spisovateľky Eriky Füle v utorok 20. marca od 19:00 v košickom kníhkupectve Artforum na Mlynskej ulici.

Večer moderuje Milan Kolcun.

Erika Füle. Narodila sa v Košiciach (1947), študovala v Bratislave, neskôr sa dala na dráhu vysokoškolskej učiteľky, odbor štatistika. Dva roky pred pádom komunizmu, keď nik nedúfal, že niekedy aj skončí, emigrovala do Švédska, dnes žije pri Znojme na Morave. Prednášala na univerzitách v Lunde a Malmö.
K dvom rodným jazykom detstva a mladosti tak pribudla švédčina. Literárnym jazykom Eriky Füle však vždy bola slovenčina. Občas písala do novín, ale väčšinou len do šuplíka. Prvá kniha vyšla v maličkom náklade vroku 2001, boli to krátke rozprávania o Kanárskych ostrovoch (Vianoce v Mogane), do kníhkupectiev sa akosi ani nedostala.
Neskôr sa pustila do Motýľov v klobúku, mozaiky obrazov z detstva, ktoré sa jej ako neodbytný film neustále odvíjali pred očami a tlačili sa na papier. Nasledoval román YOR.
V románe KVETY NA SKLE se stretávame so zrelou štyridsiatničkou, ktorá sa s konečnou platnosťou rozhodla opustiť republiku, kde vládne útlak a sloboda je jen mŕtvym pojmom. Príliš dlho tápala v nejistote, jej váhavé kroky sťažilo dvadsaťročné meškanie. Nemotorne a s problémami zbiera podpisy na povolenie navštíviť matku v Západnom Nemecku a zároveň sa ako usilovný mravček se tajne zbavuje svojho skromného majetku. Ruší minulosť. Až na výnimky. Zachraňuje svoju knižnicu v malých kilových balíčkoch.

Miesto konania podujatia: Kníhkupectvo Artforum Košice, Mlynská 4, Košice
Dátum začiatku podujatia: 20. Marca 2018 19:00
Dátum ukončenia podujatia: 20. Marca 2018 21:00
Pravdepodobné súradnice: 48.7209N 21.2593E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Erika Füle v košickom Artfore

Meno organizátora: Kníhkupectvo Artforum Košice
Fotografie
Podobné podujatia