Festival ProTibet 2019

Podujatie Košice

Čavango vás pozýva na festival na podporu ľudských práve v Tibete. Festival ProTibet 2019 pripomenie 60. výročie povstania Tibeťanov v Lhase. Festival vyjadrí solidaritu a morálnu podporu s Tibeťanmi, ktorí žijú vo svojej neslobodnej krajine aj v exile. Podujatia prebiehajú vždy v marci, kedy si každoročne 10. marca pripomíname krvavo potlačené povstanie v Lhase, pri ktorom prišlo v roku 1959 o život viac ako 80 tisíc Tibeťanov a Jeho Svätosť Dalajláma bol donútený utiecť do indického exilu.

CELÝ PROGRAM:
▶ Štvrtok 28.2. 2019 ◀
18:00h Festival ProTibet: Na východ od Everestu
(D.Liška/SR/2008/96 min.) /film, rozprávanie
Premietanie filmu s poetickým rozprávaním o živote a smrti na najvyššej hore sveta a diskusia s režisérom o veciach tibetských.

20:30h STATE OF CONTROL
(Ch. Johnston, D. Mann / USA / 2016 / 90 min.)/film
Dvaja americkí filmári cestujú po Číne a Tibete v neistých chvíľach nedávnej histórie. Ich cieľom je stretnúť sa s tibetskými aktivistami, ktorí riskujú svoj život, aby protestovali proti útlaku čínskej vlády. Každý ich pohyb je monitorovaný, čo vedie k hotelovým útokom, krádežiam vybavenia a kybernetickému hackingu ,či špionáži – v ohrození života sú nakoniec nútení utiecť a vrátiť sa do USA.

▶ Štvrtok 7.3. 2019 18:00h ◀
Festival ProTibet: Kauza Tibet
KAUZA TIBET /film, prednáška
Vzácny hosť, riaditeľka neziskovej nadácie Most, o.p.s. predstaví projekty na pomoc Tibeťanom v exile, s exkluzívnymi fotografiami z tibetských škôl, kláštorov a zo života nomádov. Pripojíte sa a pomôžete deťom alebo kočovným rodinám? Uvedie tiež dokumenty, ktoré s podporou dobrovoľníkov v ČR natočila nadácia Most: KAUZA TIBET (2019, 20 min.) a ROZHOVOR S LOBSANGEM SANGAYEM (ČR / 2018 / 17 min. ) Dokument pojednáva o návšteve premiéra tibetskej exilovej vlády v ČR a o 60. výročí povstania v Lhase a o známom proroctve. Dožije sa Jeho Svätosť Dalajláma slobodnéhoTibetu?

▶ Nedeľa 10.3. ◀
Čajovňa Čavango sa vyvesením tibetskej vlajky pripojí k medzinárodnej kampani “Vlajka pre Tibet“. Vyvesením tibetskej vlajky 10. marca prejavujú jednotlivci, nadácie i mestské samosprávy po celom svete svoju solidaritu s utláčaným tibetským národom. Pripojte sa!

▶ Štvrtok 14.3. ◀
Festival ProTibet: Drancovanie Tibetu - Magický Kailáš
17:30h DRANCOVANIE TIBETU
(M.Buckley / Kanada / 2014 / 25 min. )/film
Krátky dokument o otrasných dôsledkoch bezohľadnej ťažby Číny v Tibete, ktorý zachytáva ekologickú katastrofu biblických rozmerov - viditeľnú aj na Google Earth.

18:00h MAGICKÝ KAILÁŠ (M. Špak) cestovateľská prednáška s premietaním fotografií o púti okolo najposvätnejšej hory Ázie. Ochutnávka tibetského čaju.

19:00h DOMOV DO TIBETU (A. Dater, L. Merton / USA / 2010 / 56 min.)/film
Príbeh nádeje tibetského národa a túžby po zachovaní kultúry a spôsobu života. Dokument sleduje cestu tibetského kamenára Sonam Lama z jeho exilového domu v Massachusetts do obsadenej vlasti, prvýkrát od úteku z Tibetu pred 12 rokmi. Čelí rôznym nebezpečenstvám a stretne sa i s Jeho Svätosťou Dalajlamom. Keď konečne dorazí do Lhasy, nájde svoju sestru. Vráti sa späť alebo zostane v Tibete?

▶ Štvrtok 28.3. 2019 ◀

18:00 PAWO
(M. Litwak, S. Tseten / Nemecko / India / Čína / 2016 / 117 min.)/film
Film vyrozpráva príbeh mladého tibetského Dordžeho, ktorý odletel z Tibetu do exilu v Indii. Tam si musí vybrať medzi novým životom, alebo bojom za slobodu v Tibete.

Kolektívne vytvorenie mandaly pre Tibet (R. Egreši) Koncert pre Tibet (Ľ. Socha)

Doporučené vstupné na všetky podujatia 3 eur.

Predaj tibetských výrobkov počas všetkých podujatí.
Tohtoročný výťažok z festivalu podporí seniorov, ktorí už vyše 60 rokov žijú mimo svojej vlasti. Viac na https://www.protibet.cz/festival-protibet-2019/

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Čavango
Fotografie
Podobné podujatia