Kam na výlet: Fiľakovský hrad - Fiľakovo

Podhradská ulica
48.271397 N 19.824497 E, zobraziť najkratšiu trasu
+421 907640700

Hrad a Hradné múzeum vo Fiľakove

Kamenný hrad na strmom vulkanickom brale dal pravdepodobne postaviť rod Kacsicsovcov ešte pred tatárskym vpádom. V prvej písomnej zmienke z roku 1242 sa Fiľakovo uvádza medzi sedemnástimi hradmi, do ktorých sa šľachta mohla ukryť pred Tatármi. Jeho prvým známym majiteľom bol lúpežný rytier Fulko. V druhej polovici 13. storočia sa hrad dostal do kráľovskej dražby. Počas 14. storočia mal viacerých majiteľov, medzi inými ho vlastnil napríklad aj Matúš Csák Trenčiansky. V 15. storočí darovala kráľovná Alžbeta hrad Jánovi Perényimu a v roku 1544 sa Fiľakovo stalo na základe „odvekého právaˮ majetkom Františka Bebeka. Keď v roku 1554 kapitán hradu Pavel Jánossy odcestoval na Gemer na svadbu, hradná posádka využila jeho neprítomnosť a čas si krátila popíjaním na strednom hrade. Podľa prameňov, slúžil tu jeden zajatec menom Aethiops, ktorý upozornil sečianskeho bega Hamzuna nestrážené okienko na hornom hrade. Turci tak dobyli hrad a Fiľakovo sa takmer na štyridsať rokov stalo sídlom najsevernejšieho sandžaku Osmanskej ríše. V novembri roku 1593 sa pohli vojská Krištofa Tieffenbacha, Žigmunda Rákócziho a Štefana Báthoryho smerom k Fiľakovu, ale obliehanie sa začalo až po príchode Mikuláša Pálffyho. Turci sa vzdali a mesto vtedy opustilo 2400 moslimov. V 17. storočí mal hrad viacerých hradných kapitánov. Medzi najvýznamnejších patria: Tomáš Bosnyák, František Wesselényi, Štefan Koháry I. a Štefan Koháry II. V roku 1682 obkľúčilo hrad turecké vojsko spolu s Thökölyho kuruckými vojakmi a hrad vypálili.

 

Do dnešných čias sa zachovali ruiny hradu a Bebekova veža, kde od roku 2008 funguje Hradné múzeum. Návštevníkov tu čakajú dve stále expozície s názvom „Pozostatky vyhynutých stavovcov v okolí Fiľakova“ a „Stáročia Fiľakovského hradu“. Prvá výstava prezentuje zaujímavé paleontologické nálezy z okolia, kým druhá oboznamuje návštevníkov s históriou mesta a hradu od prvej písomnej zmienky po zničenie hradu v roku 1682. Vo výstavných priestoroch sa nachádza aj časť hodejovského bronzového pokladu, nálezy zo slovansko-avarského obdobia z chotára obce Prša a hrobová keramika z doby bronzovej z neďalekých Radzoviec. Na zvyšných dvoch poschodiach Bebekovej bašty sa pravidelne inštalujú krátkodobé výstavy a hradný areál je dejiskom rôznych kultúrnych podujatí počas celého roka.

 

Otváracie hodiny: od 15. marca do 31. októbra denne od 10:00-18:00, od 1. novembra do 15. novembra od 8:00-16:00. Mimo sezóny je hrad sprístupnený skupinám s minimálnym počtom 15 osôb na základe predbežnej prihlášky. Tel.: +421 907 640 700, e-mail: info@hradfilakovo.sk

www.hradfilakovo.sk

Prístup na hrad je z Podhradskej ulice. Parkovanie v blízkosti je možné na parkovisku pred budovou Mestského úradu.


     

    Podeľte sa o zážitky
    Fotografie - tip na výlet
    História podujatí na výletnom mieste - Fiľakovský hrad