Gajdošské fašiangy v Príbelciach

Podujatie Príbelce

Gajdošské fašiangy v Príbelciach
Pridať do môjho kalendára
Festivaly, Kultúra, Zvyky a tradície
Web organizátora:
www.h-ios.sk
Ďalšie podujatia v meste Príbelce
Gajdy a gajdošská kultúra na Slovensku boli v roku 2015 zapísané na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Obec Príbelce bola v minulosti úzko spätá s gajdošskou tradíciou, pretože sa tu narodil a žil Ján Pavlov /1891-1991/ - posledný príbelský gajdoš. Bol chudobným pastierom, no na druhej strane významným gajdošom v celom regióne. Ešte dnes žijúci obyvatelia tejto obce si pamätajú na zábavy pri gajdách, na jeho hráčsky a spevácky talent. Gajdy však na určitý čas utíchli a až v roku 2007, príchodom gajdoša Andreja Babiara zo Želoviec, začala FSk Bažalička z Plachtiniec a Príbeliec ako jedna z mála na Slovenku, využívať vo svojich programových blokoch tento tradičný hudobný nástroj. Obnovili sa aj fašiangové obchôdzky po dedine, ktoré sa v súčasnosti stali opäť tradičnými.
Gajdošské fašiangy v Príbelciach je novovznikutý festival, ktorý je inšpirovaný dvoma významnými festivalmi na Slovensku - Gajdošské fašiangy vo Veľkej Lehote a Gajdovačka v Oravskej Polhore. Realizovať sa bude počas troch dní /piatok, sobota a nedeľa/ na rôznych miestach v obci Príbelce.
Piatkový program sa bude konať v MŠ v Príbelciach. Deťom bude sprostredkovaný výchovný koncert, počas ktorého sa deti okrem praktických ukážok hry na gajdy dozvedia aj o gajdošskej tradícii v ich obci. 
V sobotu sa v poobedných hodinách začne s fašiangovou obchôdzkou po dedine, počas ktorej budú gajdoši s členmi FSk Bažalička za spevu a hry gájd "koledovať na ražeň". Vo večerných hodinách bude v kultúrnom dome pre širokú verejnosť pripravený spoločný program folklórnych kolektívov a gajdošov zo Slovenska, Poľska a Maďarska. Po programe sa navodí atmosféra tradičnej zábavy s gajdošom a s ĽH Jána Kováča..
Festival sa ukončí v nedeľu, spoločným programom účinkujúcich v evanjelickom kostole počas Služieb Božích.
Meno organizátora: Hontiansko-ipeľské osvetové stredisko vo Veľkom Krtíši
Fotografie
Podobné podujatia
Fašiangová zabíjačka 2020
Fašiangová zabíjačka 2020
Jazdecký a športovo - rekreačný areál Masarykov dvor, Vígľaš
FAŠIANGY V BREZNE 2020
FAŠIANGY V BREZNE 2020
Námestie gen. M.R. Štefánika, Brezno
Ander z Košíc + CH Primáš Revúca
Ander z Košíc + CH Primáš Revúca
Mestské kultúrne stredisko, Revúca
Kalinka 2020 VOLNIJ DON Banská Bystrica
Kalinka 2020 VOLNIJ DON Banská Bystrica
Robotnícky dom, Banská Bystrica
Fašiangy na svahu 2020
Fašiangy na svahu 2020
Hotel Partizán, Tále, Horná Lehota