Podujatia, akcie Horný Vadičov

Adresa - Obecný úrad
160
023 45 Horný Vadičov
Kontakty
Telefón: 041 422 92 21,35
Mobil: 0911 245 336
E-mail: uradhornyvadicov.sk
Web obce
Najbližšie podujatia v obci od 03.10.2022
Žiadne podujatie.
Fotografie z podujatí v obci Horný Vadičov
História podujatí

Obec Horný Vadičov sa nachádza v severnej časti Slovenskej republiky, v Žilinskom samosprávnom kraji, 10 kilometrov na juhovýchod od Kysuckého Nového Mesta. Leží v centrálnej časti Kysuckej vrchoviny, v nadmorskej výške 489 m, v závere Vadičovskej doliny. Prírodnou dominantou územia je vrch Ľadonhora, s nadmorskou výškou 999 m, najvyšší vrch Kysuckej vrchoviny. Je to veľmi strmý, najvýchodnejší vrchol chrbta Stien nachádzajúci sa na sever od obce. Ľadonhora je prírodnou rezerváciou o rozlohe 285 ha. Katastrálne územie obce zahŕňa dva katatastrálne územia: katastrálne územie Horný Vadičov o rozlohe 1937,55 ha a katastrálne územie Prostredný Vadičov o rozlohe 143,68 ha. Obec  susedí s katastrálnymi územiami obcí Dolný Vadičov, Povina, Budatínska Lehota, Kotrčiná Lúčka, Nededza, Gbeľany, Lysica a Lutiše. Rozlohou patrí medzi stredne veľké vidiecke sídla. Územie má charakter podhorskej vidieckej krajiny s vysokým podielom lesných porastov.

Šport a rekreácia

V obci sa nachádzajú tieto telovýchovné zariadenia:

·        futbalové ihrisko FK Vadičov, v areáli sú vybudované aj šatne. Rozvoj areálu je obmedzený svahom a tiež súkromným pozemkom. Obec však časť pozemku v roku 2007 odkúpila a vyrovnala časť svahu, aby mohla postaviť tribúnu pre divákov,

·        multifunkčné ihrisko bolo vybudované v roku 2008 - 2009 v areáli ZŠ Je využívané na rôzne loptové hry ako futbal, volejbal, bedminton, tenis, hádzanú a vybíjanú,

·        1 multifunkčné ihrisko a tenisový kurt pri hoteli TINI,

·        detské ihrisko u Galierov a ihrisko v centre obce pri OÚ, ktoré bolo vybudované v rámci projektu regenerácie sídiel,

  • v areáli MŠ bolo v roku 2014 vybudované detské dopravné ihrisko, ktoré je využívané najmä školami počas vyučovania.
  • v roku 2015 bolo v rámci projektu „Dobudovanie centrálnej zóny a nového námestia v obci Horný Vadičov“  vybudované detské ihrisko pri info centre.

 

V obci pôsobí futbalový klub Vadičov, ktorý hráva svoje domáce zápasy na miestnom futbalovom ihrisku. Verejné športové ihriská sa nachádzajú v areáli školy a v lokalite Radovka pri rekreačnom zariadení ARPO s.r.o.

 

Horný Vadičov je súčasťou Kysuckého regiónu, ktorý má z hľadiska prírodných podmienok veľmi dobré predpoklady pre rozvoj cestovného ruchu počas letnej i zimnej sezóny. Horný Vadičov leží na konci Vadičovskej doliny, kde sú dobré podmienky pre rozvoj bývania, občianskej vybavenosti ale aj rekreácie. V lete je to najmä horská turistika, agroturistika, cykloturistika, vodná turistika, v zimných mesiacoch zjazdové a bežecké lyžovanie. V oblasti sú veľmi dobré podmienky aj na nový druhy zábavy mladých ľudí v prírode, ktorým je Geocaching (prírodné skrýše). Obec má veľké možnosti na rozvoj vidieckeho cestovného ruchu a nenáročného turizmu, spojeného s prechádzkami po lese, v rámci pešej turistiky. V rámci širšieho okolia má obec dobrú dostupnosť (autom do 1 h) do lyžiarskych stredísk Snowparadise Veľká Rača a Free Time Zone Vrátna dolina, Starej Bystrice a Vychylovky, alebo do krajského mesta Žilina. Najbližšie kúpele sú v Rajeckých Tepliciach, cca 40 min cesty autom.

Horný Vadičov má vytvorené veľmi dobré podmienky pre rozvoj cestovného ruchu. Na konci obce sa nachádza lyžiarske, stredisko Snow Sun a Hotel TINI****, ktorý ponúka dvadsaťjeden dvojposteľových izieb s možnosťou prístelky a štyri apartmány. V hoteli je kongresové centrum s kapacitou do 120 osôb, aj wellness centrum s vnútorným bazénom a saunami. Hotel svojimi priestormi a vybavením plne vyhovuje rôznym business stretnutiam, konferenciám, školeniam, meetingom, workshopom, teambuildingom i firemným večierkom a podobne. Súčasťou areálu je aj 20 drevených bungalovov, s kapacitou 80 lôžok, farma TINI so 16 koňmi a malou ZOO, tenisový kurt, ihrisko, park s trampolínou, lezeckou stenou, jazda na štvorkolke, prenájom bicyklov a športových potrieb. 

Reštauračné služby sú poskytované aj priamo v obci, v miestnych pohostinstvách. Využívajú v prevažnej miere miestny obyvatelia. V čase usporadúvania sezónnych aktivít – športových ako aj kultúrnych, uvedené služby využívajú aj návštevníci uvedených podujatí. Najvýznamnejším podujatím v obci je trojdňové podujatie Vadičovské folklórne slávnosti a Hodová nedeľa, ktoré sa konajú vždy koncom júla.

 

Územím prechádza 5 turistických trás:

·  Červená turistická značka vedie z Budatína cez Dubeň a Zástranie, po hrebeňoch na južnom a východnom okraji katastra do Starej Bystrice.

·  Zelená turistická značka vedie z Dolného Vadičova a okolo Ľadonhory smeruje na chatu Jedľovina nad Povinou

·  Zelená turistická značka spája Horný Vadičov, cez sedlo pod Jalovcom, s Lysicou a Belou

·  Modrá turistická značka vychádza z Kysuckého Nového Mesta a prechádza cez Budatínsku Lehotu, Steny a Ľadonhoru, údolím Vadičovského potoka do Lutiše.

·  Žltá turistická značka spájajúca Povinu s Radôstkou v severnej časti územia.

 

V okolí obce možno absolvovať 2 cykloturistické trasy:

·   pre horské bicykle v dĺžke 24 km – Radoľa – chata Ostré – Klin – Dolný Vadičov – chata Ľadonhora – Horný Vadičov – Povina

·   pre cestné bicykle v dĺžke 45 km – Stará Bystrica – Radôstka – Lutiše – Belá – Krasňany – Varín – Gbeľany -  Nededza – Kotrčiná Lúčka – Horný Vadičov - Dolný Vadičov – Radoľa – Kysucké Nové Mesto.

 

Ďalej v doline sú vybudované súkromné rekreačné chaty a záhradky. Na rekreáciu sa využívajú aj niektoré objekty v zastavanej časti obce. Využitie územia na rozvoj cestovného ruchu je v určitej miere limitované ochranou prírody a zdrojov pitnej vody. Turistické informačné kancelárie a iné zdroje cestovného ruchu sa v obci Horný Vadičov nenachádzajú. Okolie obce Horný Vadičov je v súčasnosti, aj napriek všetkým možnostiam, ktoré v obci sú, málo rekreačne využívané. Výborná kvalita životného prostredia, vhodné klimatické podmienky a konfigurácia okolitého terénu predurčujú obec na rozvoj cestovného ruchu regionálneho charakteru. Pomerne tiché prostredie poskytuje možnosti na oddych, zber lesných plodov a húb, vychádzky po značkovaných chodníkoch a cykloturistické trasy do blízkeho a vzdialeného okolia. V zimnej sezóne tieto terény, a primeraná výška snehovej pokrývky, poskytujú takmer ideálne podmienky na bežecké lyžovanie a lyžiarske prechody. Veríme, že ku zvýšeniu počtu návštevníkov, najmä z Českej republiky a Poľska, pomôže výstavba diaľnice a jej napojenie na európsku cestnú sieť.

Podujatia v obci Horný Vadičov. Sekcia tradičné podujatia.

 

Vadičovské folklórne slávnosti

 

Organizujete podujatia v obci Horný Vadičov ? Pridajte bezplatne Vaše podujatie na stránky AjDnes.sk

Podujatia v obci Horný Vadičov. Sekcia knižnice.

 

- 3998/2000-400/1353, Obecná knižnica, , 041/4229221,

- 3998/2000-400/4167, Školská knižnica, Horný Vadičov 277, 041/4229255,