Kam na výlet Banská Bystrica

Drevený artikulárny kostol, Hronsek
© Ľudovít Lacuška
Drevený artikulárny kostol
Hrad Ľupča, Slovenská Ľupča
© Jozef D.
Hrad Ľupča
Netopieria jaskyňa, Nemce
© Ondrej Petrik
Netopieria jaskyňa

Tipy na výlet Banská Bystrica

Donovaly sú dobrá voľba na celodenný výlet. Horská obec Donovaly sa nachádza severne od Banskej Bystrice v nadmorskej výške 960 metrov medzi pohoriami Veľká Fatra a Starohorské vrchy. Obec tvoria vlastné Donovaly a 7 ďalších osád: Sliačany, Hanesy, Mišúty, Mistríky, Polianka, Bully a Močiar. Donovaly sú významné centrum letnej i zimnej turistiky s dvojicou lyžiarskych areálov (Záhradište a Nová hoľa), bežeckými traťami a množstvom značených chodníkov do okolitých pohorí. Od roku 1992 sa...
Habakuky, Donovaly
TOP výletné miesto na Slovensku pre deti. Netradičná dedinka, ktorá od r. 2009 víta svojich návštevníkov na Donovaloch pod Novou Hoľou pri apartmánovom komplexe Šafran. Tvoria ju domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry, ktorým dominuje Škrupinový zámok s jazierkom, amfiteáter s kapacitou cca 200 osôb či obchodný dom KÚRNIK ŠHOPA SENTER. Okrem spomenutých nájdete v areáli ďalšie čarovné domčeky rôznych tvarov a mien: zakliate Čierne mesto, Hodovňa, Železná hora, Slnečník,...
Fuggerov Dvor, agroturistický areál, leží uprostred hôr obkolesujúcich Banskú Bystricu v katastri obce Selce. Región so slávnou históriou, s novovybudovanými strediskami cestovného ruchu, udržiavané zjazdovky, turistické a cyklistické trasy. Dobrá tradičná kuchyňa, ktorú si vychutnáte pri každej návšteve, je zárukou, že Fuggerov Dvor je miesto, na ktoré sa budete s radosťou vracať. Štýlovo zariadená kaviareň a reštaurácia má kapacitu 60 miest. Súčasťou hotela je aj wellness centrum v samostatnej časti hotela. Tu zabudnete na každodenný stres a problémy. Na dosiahnutie celkovej harmónie duše i tela vám ponúka návštevu Vitálneho sveta, z ktorého majú radosť aj tí najmenší. K dispozícii je...
Harmanecká jaskyňa, Dolný Harmanec
Pozoruhodným vznikom podzemných priestorov, mohutnými rútivými dómami, mimoriadne bohatým výskytom mäkkého sintra i množstvom zimujúcich netopierov sa Harmanecká jaskyňa radí medzi najvýznamnejšie jaskyne na Slovensku.
Chata pod Hrbom, Ľubietová
Nová Hoľa, Donovaly
Park SNOW, Donovaly
Najkrajšou a najzaujímavejšou zo sásovských jaskýň je voľne prístupná Netopieria jaskyňa. Celková dĺžka tejto jaskyne je asi 57 metrov. Vhodným východiskovým bodom je rázcestník, ktorý sa nachádza na Pieninskej ulici. Podľa smeroviek treba pokračovať na Panský diel.  Po ceste na alebo z Panského diela odbočíte na mieste, ktoré vedie k jaskyni.
je jedno z prvých území na Slovensku, ktoré sa stalo spolu s Dobročským pralesom, chráneným a to už v roku 1913. Plocha chráneného územia je 30,75 ha a ochranné pásmo je 23,75 ha. Od roku 1994 je Badínsky prales národnou prírodnou rezerváciou. Pripravené rozšírenie ochranného pásma na výmeru 123,43 ha, sleduje jeho uchovanie a vývoj do ďalekej budúcnosti. Medzi najstaršie stromy nachádzajúce sa v tomto ekosystéme patria Buk lesný, vysoký 51 m s obvodom 496 cm, ktorého vek sa odhaduje na 230 rokov  a Jedľa biela, vysoká 46 m s obvodom 553 cm, ktorej vek sa odhaduje na 350-400 rokov.
Bátovský balvan je prírodná pamiatka v CHKO Poľana. Nachádza sa na ľavej strane cesty z Hrochote na Kyslinky. Je to osamotený, mohutný 14 metrov vysoký a 8 m široký aglomerátový kamenný blok.
Dekrétova jaskyňa, Dolný Harmanec
Dekrétova jaskyňa je 47 metrov dlhá a nachádza sa v protiľahlej skalnej stene od začiatku chodníka smerujúceho k Harmaneckej jaskyni, približne 40 metrov nad hladinou Harmaneckého potoka. Jej priestory síce nemajú vyvinutú bohatšiu výzdobu, ale na niektorých miestach sa dajú pozorovať sintrové povlaky. Je tvorená len jednou chodbou, ktorej dominuje 30 metrov dlhá a 18 metrov široká sieň s maximálnou výškou až 8 metrov! Zaujímavosťou je, že sa tu našli aj kosti jaskynného medveďa.
Donovalkovo, Donovaly
Mestečko a minifarma naučí malých všakovaké dospelácke kúsky. Vyskúšajú si nie len množstvo rôznych povolaní, ale aj aké to je starať sa o mini zvieratká a šoférovať podľa ozajstných pravidiel cestnej premávky.
Evanjelický kostol je orientovaný do stredu obce. Pochádza z polovice 19.storočia a je postavený v neskoroklasicistickom slohu s neskorogotickými detailami. Hlavná fasáda má vežu, štít s lizénami a nárožné vežičky. Stavba má klenuté okná, priestor pri olári je ovetlený dvoma zaoblenými oknami, Kostol má halový priestor s polygonálnym uzáverom.
Tunel sa nachádza asi 10 minút chôdze z turistického a lyžiarskeho strediska Skalka v Kremnických vrchoch. Pomenovanie dostal po Arturovi Gorgeimu - uhorskom generálovi, ktorý starý banícky tunel využil v januári 1849 pri postupe svojej armády proti armáde cisára Františka Jozefa. Vybudovali ho  ešte  v časoch preslávenej Thurzovsko – Fuggerovskej spoločnosti a slúžil  na prevoz drahých kovov z Tajova, Španej Doliny a Banskej Bystrice do kremnickej mincovne.Tunel bol neskôr zavalený a až koncom 20. storočia bol vďaka...
V prekrásnom prostredí Nízkych Tatier, len  7 km od Banskej Bystrice v sedle pod Panským dielom (1102 m. n. m.) sa nachádza rodinný horský hotel Šachtička so svojim areálom a službami. Okolitá príroda láka na turistiku, cykloturistiku, či do konského sedla. Zimu si vychutnávajú aj lyžiari. Lyžiarske stredisko Šachtičky láka dobre upravenými svahmi najmä náročnejších lyžiarov, ale vďaka kvalitnej lyžiarskej škole a komplexným službám si prídu na svoje aj deti a začiatočníci. Športovcom počas celého roka dobre slúži multifunkčná športová hala. Hotel Šachtička svojou atmosférou pripomína typické alpské hotely. Prispievajú k tomu aj početné krby, poľovnícka výzdoba, staré komody,...
Hrad Dúbravica, Dúbravica
Zrúcanina Dúbravického hradu sa nachádza priamo uprostred obce Dúbravica v banskobystrickom okrese. Ruina.
Hrb (1 254,7 m n. m.) je zalesnený vrch v severnej časti pohoria Poľana. Leží severne od vrchu Vepor, s ktorým tvorí národnú prírodnú rezerváciu Ľubietovský Vepor. Je tiež súčasťou CHKO Poľana.Hrb je geografickým stredom Slovenska Stredová poloha Hrbu je vypočítaná pomocou geometrických priesečníkov. Vrchol Hrbu tvorí impozantné, miestami až 40 metrov vysoké skalné bralo, spadajúce kolmou stenou na sever a západ. Poskytuje nám výhľad na všetky svetové strany s výnimkou juhu, na...
Postavená bola v roku 1743 ako občerstvovacia stanica pre ľudí a záprahy na hlavnej obchodnej ceste vedúcej z Kremnice do Banskej Bystrice. Objekt sa využíva na turistické účely, vďaka personálu i na občerstvenie. Počas pretekov Biela stopa, slúži objekt ako občerstvovacia stanica pre pretekárov. Pred chatou je ohnisko s posedením. 
Ešte začiatkom roku 2016 bola v obci  jediná  Kalvária  v Európe, kde sa turista ku Kalvárii nemá ako dostať priamo z obce. V tesnej blízkosti Tajova sa nachádza  pekná  Kalváriu so zaujímavou históriou a nádhernými výhľadmi, no pre rozvoj turizmu bola nevyužívaná.   Od obce sa k nej totiž dostať nedalo, človek musel  voliť poriadnu okľuku.
Prírodná pamiatka Jánošíkova skala je masívne bralo vysoké cca 30 a dlhé 200 metrov. Rozloha chráneného územia je 1,68 hektára. Leží na okraji kaldery neogénneho stratovulkánu Poľana v Hrochotskej doline.
Kalište, Baláže
Roku 1940 mala 209 obyvateľov. Počas Slovenského národného povstania sa obec stala jedným z centier takzvanej Partizánskej republiky v Nízkych Tatrách. Za pomoc partizánom nacisti obec 18. marca 1945 prepadli a zavraždili 13 obyvateľov. Vypálili 42 domov aj s hospodárskymi budovami. Po oslobodení Slovenska obyvateľov obce presídlili do Banskej Bystrice, do časti Fončorda, kde pre nich boli vybudované domy na ulici Nové Kalište.
Najcennejším objektom po stránke umeleckohistorickej je rímskokatolícky kostol sv. Kataríny Alexandrijskej, ktorý bol postavený na návrší a dominoval celému údoliu. Je to pôvodne včasnogotická sakrálna stavba, ktorá vznikla niekedy v druhej polovici 13., alebo začiatkom 14. storočia. Ako približný dátum a uvádza rok 1307. Bol to jednoduchý sálový chrám s polygonálnym uzáverom presbytéria, ktorý ako všetky katolícke kostoly mal výchovdno-západnú polohu (hlavný oltár je na východe). Hoci kostol bol počas svojej existencie viackrát prestavaný, dodnes sú viditeľné niektoré gotické prvky (4 piliere na vonkajšej strane presbytéria).
Kyslinky, Hrochoť
Unikátna lesnícka osada Kyslinky v srdci spiaceho vulkánu Poľana sa zachovala dodnes. Dnešné Kyslinky tvorí nielekoľko typických lesníckych stavieb s okolitými hospodárstvami, sídli tu aj lesná správa. Tá má dokonca vo svojej budove približne 50 miest na bývanie. Pôvodne budova slúžila Vysokej škole lesníckej a drevárskej ako výcvikové centrum, dnes ju využívajú lesníci. Z úcty k lesníckej histórii vyhlásil štátny podnik LESY SR, š.p., lesnícku osadu...
Ľupčiansky skalný hríb, Slovenská Ľupča
Prírodná pamiatka Ľupčiansky skalný hríb sa nachádza v katastri obce Slovenská Ľupča, asi 10 km východne od Banskej Bystrice. Vypína sa nad ľavým brehom potoka Ľupčica, za domami na svahu Stráne. Ľupčiansky skalný hríb je zároveň prírodná rezervácia, rozloha rezervácie je 21 300 m².
Majerova skala, Staré Hory
Zo Starých Hôr vedie vrcholom Majerovej skaly na Krížnu modrá turistická značka. Majerova skala je prekrásny kopec, najmä vďaka svojej veľkolepej skalnej galérii a výrazne vyvýšenej polohe voči Starohorskej doline. Radí sa medzi vynikajúce výhľadové body.
Národná prírodná pamiatka Mičinské travertíny sa nachádza JV od Banskej Bystrice, medzi obcami Dolná Mičiná a Čerín, v katastrálnom území Čerín. Je situovaný vľavo od štátnej cesty do Čerína na poľnohospodárskom fonde.
Prírodná pamiatka Moštenické travertíny sa nachádza v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry neďaleko obce Moštenica,   predstavuje  komplex terás – kaskád . Najzreteľnejšia je vrchná kaskáda, na ktorej sa nachádza niekoľko vodopádov.
Panský diel, Špania Dolina
Panský diel (1 102 m n. m.) je výrazný hôľnatý vrchol, nachádzajúci sa v Starohorských vrchoch nad Špaňou Dolinou. Z diaľky viditeľný vrch je známy lyžiarskymi vlekmi ale i lokálnymi vysielačmi rozhlasových staníc pre Banskú Bystricu. Z vrcholu je nádherný výhľad na Zvolenskú kotlinu, Horehronie i Banskú Bystricu.
Plážové kúpalisko, Banská Bystrica
Ide o zaujímavú technickú pamiatku pri Dolnom Harmanci – asi 12 kilometrov od Banskej Bystrice, ktorá bola v roku 2000 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Celá konštrukcia žľabu je z dreva (zo smreka a jedle) a bez použitia iného materiálu.
Torysa, Medzibrod
Drevená chata na hlavnom hrebeni Kremnických vrchov. Stojí neďaleko Kordíckeho sedla medzi vrcholmi Vyhnatová a Tabla v severnej časti horstva. Nachádza sa pri červenej značke E8 – Cesta hrdinov SNP. V súčasnosti slúži turistom ako útulňa počas celého roka. 1135 m n. m.
Hrad Ľupča, Slovenská Ľupča
Lodenica na Mlynčoku, Slovenská Ľupča
Mestský Hrad, Banská Bystrica
Muzeum SNP, Banská Bystrica
Penzión Klopačka, Špania Dolina
Rozprávkový dom, Banská Bystrica
Šachta Ferdinand, Špania Dolina