Kam na výlet - Banskobystrický kraj

Nový zámok, Banská Štiavnica
© Jozef D.
Nový zámok
Lyžiarske stredisko Salamandra resort, Hodruša - Hámre
© zuzu hlinka
Lyžiarske stredisko Salamandra resort

Tipy na výlet - Banskobystrický kraj

Čiernohronská železnica je úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm. Premáva na trase Chvatimech – Hronec – Čierny Balog – Vydrovo v Slovenskom rudohorí. Pred zrušením dopravy v roku 1982 bola značne rozvetvená a mala celkovú dĺžku 131,98 km. Trate železnice viedli údoliami Čierneho Hronu a jeho prítokov. V roku 1982 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Čiernohronská železnica bola v roku 2011 tiež vyhlásená za jeden zo siedmich divov Banskobystrického samosprávneho kraja. TOP 50...
Chopok, Demänovská Dolina
Chopok sa po výstavbe kabínových lanoviek, ktoré prepojili Horehronie a Liptov stal najvyhľadávanejším výletným miestom v zimnej i letnej turistickej sezóne. Chopok (2 023,6 m n. m.) je druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier. Leží v ich hlavnom hrebeni, v geomorfologickom podcelku Ďumbierske Tatry medzi vrchmi Dereše (2 003,5 m n. m.) a Ďumbier (2 045,9 m n. m.). Ide o turisticky vyhľadávaný vrchol s rozsiahlym kruhovým výhľadom. Blízko vrcholu sa nachádza horská chata – Kamenná chata pod Chopkom, konečná...
Voda z geotermálneho vrtu GTL 2 s teplotou 38,1 C , z hĺbky 1501 m svojou vysokou mineralizáciou a chemickým zložením pripomína morskú vodu. Jej pôvod je z obdobia druhohôr. Mohla by byť pozostatkom morských vôd, vsiaknutých do vápencového kolektora v období kiščel pred cca 23 – 25 mil. rokov.
Významné stredisko cestovného ruchu na južnej strane Nízkych Tatier. Poloha strediska a jeho okolie ponúka rozsiahle možnosti vysokohorskej turistiky (východisko pre výstupy na najvyššie vrchy pohoria – Ďumbier, Chopok, Dereše), cykloturistiky, hubárčenia a vychádzok v nízkotatranskej prírode. V zime sú k dispozícii značené bežecké trate a zasnežované lyžiarske trate, vleky. Priamo v stredisku sú bohaté možnosti ubytovania rôznych kategórií.
Ďumbier (2 045,9 m n. m.) je najvyšší vrch Nízkych Tatier. Nachádza sa v hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1 921,9 m n. m.) a Králičkou (1 807,4 m n. m.). Na vrchole  stojí veľký kríž.  Prístup na Ďumbier je od Čertovice od Chopku  z Trangošky  z Kosodreviny z Jánskej doliny...  Ďumbier ponúka prekrásny výhľad, namä na Vysoké Tatry.
Donovaly sú dobrá voľba na celodenný výlet. Horská obec Donovaly sa nachádza severne od Banskej Bystrice v nadmorskej výške 960 metrov medzi pohoriami Veľká Fatra a Starohorské vrchy. Obec tvoria vlastné Donovaly a 7 ďalších osád: Sliačany, Hanesy, Mišúty, Mistríky, Polianka, Bully a Močiar. Donovaly sú významné centrum letnej i zimnej turistiky s dvojicou lyžiarskych areálov (Záhradište a Nová hoľa), bežeckými traťami a množstvom značených chodníkov do okolitých pohorí. Od roku 1992 sa...
Habakuky, Donovaly
TOP výletné miesto na Slovensku pre deti. Netradičná dedinka, ktorá od r. 2009 víta svojich návštevníkov na Donovaloch pod Novou Hoľou pri apartmánovom komplexe Šafran. Tvoria ju domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry, ktorým dominuje Škrupinový zámok s jazierkom, amfiteáter s kapacitou cca 200 osôb či obchodný dom KÚRNIK ŠHOPA SENTER. Okrem spomenutých nájdete v areáli ďalšie čarovné domčeky rôznych tvarov a mien: zakliate Čierne mesto, Hodovňa, Železná hora, Slnečník,...
Tradičným miestom výletov je Domica, ktorá je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras. Okrem významných geomorfologických hodnôt pozornosť púta najmä vzácnymi archeologickými nálezmi, bohatým výskytom sintrových štítov a bubnov, ako aj početným druhovým zastúpením netopierov. V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je zaradená do svetového prírodného dedičstva.
Nový zámok, Banská Štiavnica
V rámci opevňovania mesta proti Turkom postavili v rokoch 1564 - 1571 na vrchole kopca v blízkosti cesty na Vindšachtu mohutnú hranolovitú stavbu. Pevnosť bola neskôr prestavovaná, takže dnes má štyri poschodia s nárožnými baštami a strieľňami. Budova mala brániť mesto pred prípadným vpádom Turkov od Levíc a Pukanca. Bola súčasťou signalizačného systému, ktorý podával správy o pohybe nepriateľa od Pukanca po Ľubietovú. Je nazývaný i Panenským zámkom, v súvislosti s pomenovaním...
Ochtinská agonitová jaskyňa predstavuje unikátny prírodný fenomén pútajúci pozornosť bohatosťou a rôznorodosťou aragonitovej výplne i svojráznym vznikom a vývojom podzemných priestorov.
Vartovka, Krupina
Dominantou mesta je vojenská protiturecká pozorovacia strážna veža „Vartovka“. Je to štíhla vysoká veža štvorcového pôdorysu s drevenou ochodzou na ktorú vedie kovové schodište. Veža bola postavená okolo roku 1564 spolu s mestskými hradbami na obranu mesta a ostatných banských miest pred vpádmi tureckých vojsk. Dnes slúži ako rozhľadňa na široké okolie Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny. Z Vartovky je krásny výhľad na mesto, Štiavnické vrchy, Sitno, Krupinskú...
Rekreačné stredisko SKALKA sa nachádza sa na bočnom hrebeni Suchej hory v Kremnických vrchoch v nadmorskej výške 1 252 m. Nadmorská výška a prírodné podmienky ju predurčujú byť strediskom turistiky a cykloturistiky a počas zimy strediskom ako zjazdového tak bežeckého lyžovania.
Čarovné miesto pre relax a oddych Aquatermal Strehová leží v severnej časti Ipeľskej kotliny na juhu Slovenska. Po dvojročnej rekonštrukcii ponúka termálne kúpalisko so 60 ročnou tradíciou možnosti rekreácie a služieb na úrovni, ktorá uspokojí aj požiadavky náročnejších klientov. Voda na Kupku Dolná Strehová blahodarne pôsobí na pohybové ústrojenstvo a má priaznivé kozmetické účinky.
Bystrianska jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Známa je pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov, výskytom sintrovej výplne, ako aj priaznivými klimatickými podmienkami na speleoterapeutickú liečbu. I keď sa nachádza v obci Bystrá, leží v katastrálnom území obce Valaská.
Kam na výlet v Mýte pod Ďumbierom. Nová chata nad obcou Mýto pod Ďumbierom, neďaleko vrcholu sedačky Ski Mýto pod Ďumbierom. 
Kamenný hrad na strmom vulkanickom brale dal pravdepodobne postaviť rod Kacsicsovcov ešte pred tatárskym vpádom. V prvej písomnej zmienke z roku 1242 sa Fiľakovo uvádza medzi sedemnástimi hradmi, do ktorých sa šľachta mohla ukryť pred Tatármi. Jeho prvým známym majiteľom bol lúpežný rytier Fulko. V druhej polovici 13. storočia sa hrad dostal do kráľovskej dražby. Počas 14. storočia mal viacerých majiteľov, medzi inými ho vlastnil napríklad aj Matúš Csák Trenčiansky. V 15. storočí darovala kráľovná Alžbeta hrad Jánovi Perényimu a v roku 1544 sa Fiľakovo stalo na základe „odvekého právaˮ majetkom Františka Bebeka. Keď v roku 1554 kapitán hradu Pavel Jánossy odcestoval na Gemer na svadbu,...
Fuggerov Dvor, agroturistický areál, leží uprostred hôr obkolesujúcich Banskú Bystricu v katastri obce Selce. Región so slávnou históriou, s novovybudovanými strediskami cestovného ruchu, udržiavané zjazdovky, turistické a cyklistické trasy. Dobrá tradičná kuchyňa, ktorú si vychutnáte pri každej návšteve, je zárukou, že Fuggerov Dvor je miesto, na ktoré sa budete s radosťou vracať. Štýlovo zariadená kaviareň a reštaurácia má kapacitu 60 miest. Súčasťou hotela je aj wellness centrum v samostatnej časti hotela. Tu zabudnete na každodenný stres a problémy. Na dosiahnutie celkovej harmónie duše i tela vám ponúka návštevu Vitálneho sveta, z ktorého majú radosť aj tí najmenší. K dispozícii je...
Harmanecká jaskyňa, Dolný Harmanec
Pozoruhodným vznikom podzemných priestorov, mohutnými rútivými dómami, mimoriadne bohatým výskytom mäkkého sintra i množstvom zimujúcich netopierov sa Harmanecká jaskyňa radí medzi najvýznamnejšie jaskyne na Slovensku.
Hrad Modrý Kameň, Modrý Kameň
Pôvodne gotický hrad postavili okolo roku 1137. Jeho prvým známym majiteľom bol zvolenský župan Ditrich z rodu slávneho rytiera Donča.
Základný kameň chaty M. R. Štefánika pod Ďumbierom bol položený 20.7.1924. Táto chata mala nahradiť útulňu, ktorá bola postavená na vrchole Ďumbiera v roku 1902. Útulňu nazvali Karlova ochranná chata ale dnes je to už len hŕba kamenia. Chatu začala stavať stavebná firma z Uherského Brodu, ale ťažké poveternostné podmienky ich čoskoro odohnali domov. V stavbe pokračovala firma Šašinka z Popradu, v ktorej bol palier Róbert Petrla. Tejto firme sa po troch rokoch ťažkej práce podarilo chatu dokončiť a 9.9.1928 sa mohla slávnostne otvoriť.
Chata sa nachádza pár metrov od vrcholovej stanice Chopok. Poskytuje zázemie lyžiarom a turistom.  Nachádza sa na Ceste hrdinov SNP,  najdôležitejšej turistickej magistrále na Slovensku.
Kosodrevina, Horná Lehota
Významná turistická lokalita na južnej strane Chopku v Nízkych Tatrách. Súčasť najväčšieho lyžiarskeho strediska Jasná. Nachádza sa tu vrcholová stanica sedačky Srdiečko - Kosodrevina s bufetom. Nástupná stanica kabínkovej lanovky Kosodrevina - Chopok. Niekoľko lyžiarskych vlekov. V roku 2016 bude zahájená stavba kabínkovej lanovky Krupová - Kosodrevina, čím význam tejto lokalitu ešte vzrastie.  Ďalej sa tu nachádza Chata Kosodrevina (turistická ubytovňa*) .   Kosodrevina je zároveň významnou...
Básnikmi ospevovaná, povesťami a legendami opradená Kráľova hoľa patrí medzi základné symboly Slovenska.  Kulminuje v nadmorskej výške  1 946 m a je po nej pomenovaná celá východná polovica Nízkych Tatier. 
Rekreačné stredisko a chatová oblasť v Nízkych Tatrách. Nachádzajú sa tu stovky súkromných chát. Stredisku dominuje jazero a ubytovacie zariadenia,  Hotel Polianka, Hotel Biotika, Hotel Hydro, Koliba na Jazere. Súčasťou je lyžiarske stredisko SKI Krpáčovo. Prekrásna príroda je vhodná na prechádzky, hubárčenie, turistiku. Dojem kazí len veľký chátrajúci bývalý Hotel Junior. Stredisko sa nachádza v katastri obcí Horná Lehota a Dolná Lehota. 
Rekreačná oblasť Kurinec - Zelená voda leží v južnej časti stredného Slovenska, približne 4 km južne od mesta Rimavská Sobota. Letný rekreačný areál Zelená voda spravovaný Technickými službami mesta Rimavská Sobota je počas sezóny vyhľadávaný miestnymi i ľuďmi zo širšieho okolia. Svojim návštevníkom ponúka kúpanie vo vodnej nádrži alebo v bazénoch s pitnou i geotermálnou vodou (33,3°C), ubytovanie v súkromných chatách, kemping. Kurinec je tiež ideálnym miestom na aktívne...
Geologické zloženie územia je pomerne pestré. Zastúpené sú horniny prvohôr, ako aj mezozoika, ktoré tvoria podstatnú časť príkrovovej skladby vlastnej Muránskej planiny. V hlavných rysoch bolo územie vybudované alpínskym vrásnením a nasunutím príkrovu. Svoje stopy zanechala aj neogénna vulkanická činnosť. V dôsledku toho sa  v území nachádza široká paleta hornín rôzneho zloženia.
Muránsky hrad je tretí najvyššie položený hrad na Slovensku. Areál hradu patrí medzi najrozsiahlejšie u nás. Muránsky hrad postavili Bebekovci v období po pustošení Uhorska Tatármi v 13. storočí, aby strážil cestu zo severu na juh. V 15. storočí ho obsadili Bratríci a nadobúda dominanciu nad vtedajším jelšavským panstvom. Neskôr viackrát zmenil majiteľa. V polovici 16.storočia bol sídlom lúpežníka Bašu.
Počúvadlo jazero, Banská Štiavnica
Ponuka a rozvoj služieb na Ranči pod Ostrou skalou sleduje súčasný trend v cestovnom ruchu - návrat k prírode, spoznávanie vidieckeho spôsobu života, uprednostnenie fyzickej činnosti a športových aktivít. Obyvatelia miest čoraz viac vyhľadávajú možnosti trávenia voľného času ďaleko od civilizácie a modernej techniky. Spoznávajú pôvodné tradície, ľudové remeslá, participujú na pestovateľskej činnosti, či každodennej starostlivosti o hospodárskej zvieratá.
Salaš Zbojská, Pohronská Polhora
V prekrásnom prostredí Národného parku Muránska planina v sedle Zbojská Vás víta malá reštaurácia Salaš Zbojská. Nájdete tu príjemné prostredie pri chutných tradičných jedlách a špecialitách z baraniny, ktoré Vám spestrí obsluha v krojoch, miestna ľudová hudba a milé zvieratká.
Najvyšší vrch pohoria Štiavnické vrchy, Sitno s výškou 1009 m n.m.  Je súčasťou  vyhasnutého stratovulkánu kde našli stopy  už pravekého osídlenia. Archeologické nálezy  osídlenia, zrúcaniny stredovekého hradu  a tiež faunu a flóru zdokumentoval  Andrej Kmeť. Bájne Sitno je opradené povesťami a legendami , ktoré zaznamenal aj spisovateľ Jozef Horák .Na vrchole je nádherná vyhliadka z ktorej vidno Tatry aj Maďarskú vrchovinu. V rozhľadni patriacej CHKO je aj malé múzeum. Nedaľeko je Chata Andreja Kmeťa, čiastočne uvedená do prevádzky s možnosťou občerstvenia. Cca 300 m pod vrcholom sa nachádzajú zbytky stredovekého hradu a opevnenia-hradisko. Turistické chodníky...
Stredisko Srdiečko je známe hlavne, ako východiskový bod do Nízkych Tatier, nachádza sa priamo na úpätí Chopku.  Končí tu asfaltová cesta smerom od Podbrezovej, Brezna, takže je aj konečnou zastávku autobusov z uvedených smerov. Je tu vybudovaná nástupná časť lanovky na Kosodrevinu a Chopok, ako aj Hotel Srdiečko s bohatou históriou. Stredisko je lokalizované medzi Krupovou a Trangoškou. Turistický chodník umožňuje pešiu túru na Kosodrevinu a odtiaľ na rózne smery - Donovaly (dvojdňová túra), Dereše,...
Trangoška, Horná Lehota
Staronové turistické centrum pod Chopkom a Ďumbierom v Nízkych Tatrách. V súčasnej dobe tu prebieha masívna výstavba ubytovacích a stravovacích kapacít. Trangoška je známa hlavne, ako východzí bod peších a skialpinistických túr na Ďumbier, Chatu M.R. Štefánika pod Ďumbierom a na Jaskyňu mŕtvych netopierov. Neďaleko sa nachádza doterajšie centrum lokality Nízke Tatry Juh i nové centum Krupová.
Uprostred nádherných Štiavnických vrchov, na miestach kedysi preslávených kúpeľov, v oblasti známej svojimi liečivými termálnymi prameňmi, nachádza sa v malebnej obci Vyhne Vodný raj.
Tajch Ottergrund, Banská Štiavnica
Chata pod Hrbom, Ľubietová
Holidaypark, Kováčová
Kúpele, Dudince
Nová Hoľa, Donovaly
Park SNOW, Donovaly
Ski centrum Tále, Horná Lehota
Starý zámok, Banská Štiavnica