Kam na výlet Bardejov

Bazilika minor sv. Egídia, Bardejov
© Jozef D.
Bazilika minor sv. Egídia
Bardejovské Kúpele, Bardejov
© Jozef D.
Bardejovské Kúpele

Tipy na výlet Bardejov

Kúpele patria medzi najstaršie a najkrajšie na Slovensku. Nachádzajú sa uprostred prekrásnej prírody horného Šariša, sú preto ideálnym miestom na váš oddych a načerpanie nových síl. Nájdete tu kúpeľnú kolonádu, v ktorej je spolu 8 liečivých minerálnych prameňov. Nachádza sa tu aj skanzen - múzeum ľudovej architektúry, ktorý je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Prírodná liečivá voda a nedotknutá príroda sú hlavným bohatstvom, pre ktoré tisíce domácich a zahraničných klientov vyhľadávajú práve tieto kúpele.
Gréckokatolícky drevený chrám v obci Jedlinka bol postavený v roku 1736. Je venovaný byzantskému sviatku „Presvätá Bohorodička Ochrankyňa“.
Gréckokatolícky drevený Kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky z roku 1730. V roku 1931 ho premiestnili do skanzenu - Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch.
Drevený gréckokatolícky chrám svätého Kozmu a Damiána v Lukove-Venécii pôvodne stál v obci Nová Ves pri Novom Sonči v Poľsku. Odtiaľ ho obyvatelia Venécie kúpili, rozobrali, previezli a na novom mieste v roku 1708 znova postavili. 
Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Lukáša Evanjelistu bol postavený v roku 1826.
Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Lukáša Evanjelistu z roku 1739. Drevený chrám v Tročanoch bol v roku 1968 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Rôzne opravy chrámu sa uskutočnili v rokoch 1897, 1933 a 1968. V rokoch 2010 – 2011 bol chrám kompletne opravený a zreštaurovaný v rámci projektu Záchrana drevených chrámov 
Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela pochádza z 18. storočia. Je to trojdielna zrubová stavba.
Hervartov - Výhľadňa s prístreškami postavená v roku 2014 z prostriedkov EU.Z obce Hervartov vedie turistický chodník v dĺžke 3200, ktorý je súčasťou europského turistického chodníka E 8.Vo výhľadni je priestor pre 10 turistov na spanie.Vedľ je postavený prístrešok s ohnišťom a priestorom pre oddych a úkryt pred dažďom pre 40 turistov.
-      Kostol Narodenia P. Márie – bol postavený v rokoch 1823 – 1826 v klasicistickom slohu. Slúži veriacim rímskokatolíckeho aj gréckokatolíckeho vierovyznania. Prešiel viacerými obnovami,  naposledy v roku 2008 bol rekonštruovaný z dotácie Ministerstva kultúry SR v programe“ „Obnovme si svoj dom“ -          Renesančný zvon – 1695 – Prvý krát sa elektricky zvonilo od 15.06.1995 dovtedy sa pri zvonení počas celého roka (úmrtia, sobáše, sviatky a pod.) striedali všetky domácnosti v obci. „Nový spôsob zvonenia nedosahuje kvalitu ručného. Výskumy ukázali, že elektrifikácia zvonenia...
Kostol svätého Františka z Assisi je drevený rímskokatolícky (v minulosti aj evanjelický) kostol z konca 15. storočia, ktorý sa nachádza v obci Hervartov, okres Bardejov. Je to najstarší a najzachovalejší drevený kostolík na Slovensku. Od roku 1968 je kostolík a jeho múr národnou kultúrnou pamiatkou. V roku 2008 bol zapísaný spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Stred mesta tvorí obdĺžnikové námestie s rozlohou 260 x 80 m, obkolesené z troch strán 46-timi poschodovými meštianskymi domami, postavenými na typických úzkych stredovekých parcelách, kolmých na námestie. Štvrtá, severná strana, je vymedzená dominante mesta - gotickému farskému kostolu - Bazilike minor sv. Egídia, prepojenému spoločným múrom s historickou re­nesančnou budovou mestskej - humanitnej školy. Ich protiváhou je centrálne umiestnená reprezentačná ranorenesančná budova mestskej radnice. Do námestia sú orientované všetky významné ulice historického jadra. 
Rozhľadňa tvorí desiatu zastávku na náučnom chodníku, pričom celkovo má náučný chodník 18 zastávok. Postavená bola v roku 2008. Poskytuje nádherný výhľad na Zborovský hrad a jeho okolie. Z tohto dôvodu je na rozhľadni  inštalovaná aj informačná tabuľa, ktorá poskytuje základné informácie o tomto hrade. Zastávky na LNCH spolu s informačnými panelmi, sú venované mimo - produkčným funkciám lesa.
Rozhľadňa má 4 podlažia, pričom najvrchnejšie je prekryté strechou. Pri rozhľadni sú umiestnené stoly a lavičky s ohniskom. No a v studničke, ktorej názov je Kráľova studňa, nájdete kvalitný zdroj pitnej vody. Za pekného počasia sa nám z zozhľadne naskytne nádherný pohľad na  celý Čergovský hrebeň, vrch Busova , Magury, okolité obce a aj poľskú Javorinu.  Rozhľadňa pri Kráľovej studni je v súčasnosti najvyššou rozhľadňou v okrese Bardejov.
Na ploche 1,5 ha je v parkovej a záhradnej úprave - etnoparku rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník - slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne Horného Šariša a severného Zemplína.