Kam na výlet Brezno

Aquarelax Lívia Brezno, Brezno
© AjDnes
Aquarelax Lívia Brezno
Koreňová, Čierny Balog
© Jozef D.
Koreňová

Tipy na výlet Brezno

Čiernohronská železnica je úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm. Premáva na trase Chvatimech – Hronec – Čierny Balog – Vydrovo v Slovenskom rudohorí. Pred zrušením dopravy v roku 1982 bola značne rozvetvená a mala celkovú dĺžku 131,98 km. Trate železnice viedli údoliami Čierneho Hronu a jeho prítokov. V roku 1982 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Čiernohronská železnica bola v roku 2011 tiež vyhlásená za jeden zo siedmich divov Banskobystrického samosprávneho kraja. TOP 50...
Chopok, Demänovská Dolina
Chopok sa po výstavbe kabínových lanoviek, ktoré prepojili Horehronie a Liptov stal najvyhľadávanejším výletným miestom v zimnej i letnej turistickej sezóne. Chopok (2 023,6 m n. m.) je druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier. Leží v ich hlavnom hrebeni, v geomorfologickom podcelku Ďumbierske Tatry medzi vrchmi Dereše (2 003,5 m n. m.) a Ďumbier (2 045,9 m n. m.). Ide o turisticky vyhľadávaný vrchol s rozsiahlym kruhovým výhľadom. Blízko vrcholu sa nachádza horská chata – Kamenná chata pod Chopkom, konečná...
Významné stredisko cestovného ruchu na južnej strane Nízkych Tatier. Poloha strediska a jeho okolie ponúka rozsiahle možnosti vysokohorskej turistiky (východisko pre výstupy na najvyššie vrchy pohoria – Ďumbier, Chopok, Dereše), cykloturistiky, hubárčenia a vychádzok v nízkotatranskej prírode. V zime sú k dispozícii značené bežecké trate a zasnežované lyžiarske trate, vleky. Priamo v stredisku sú bohaté možnosti ubytovania rôznych kategórií.
Ďumbier (2 045,9 m n. m.) je najvyšší vrch Nízkych Tatier. Nachádza sa v hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1 921,9 m n. m.) a Králičkou (1 807,4 m n. m.). Na vrchole  stojí veľký kríž.  Prístup na Ďumbier je od Čertovice od Chopku  z Trangošky  z Kosodreviny z Jánskej doliny...  Ďumbier ponúka prekrásny výhľad, namä na Vysoké Tatry.
Bystrianska jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Známa je pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov, výskytom sintrovej výplne, ako aj priaznivými klimatickými podmienkami na speleoterapeutickú liečbu. I keď sa nachádza v obci Bystrá, leží v katastrálnom území obce Valaská.
Kam na výlet v Mýte pod Ďumbierom. Nová chata nad obcou Mýto pod Ďumbierom, neďaleko vrcholu sedačky Ski Mýto pod Ďumbierom. 
Základný kameň chaty M. R. Štefánika pod Ďumbierom bol položený 20.7.1924. Táto chata mala nahradiť útulňu, ktorá bola postavená na vrchole Ďumbiera v roku 1902. Útulňu nazvali Karlova ochranná chata ale dnes je to už len hŕba kamenia. Chatu začala stavať stavebná firma z Uherského Brodu, ale ťažké poveternostné podmienky ich čoskoro odohnali domov. V stavbe pokračovala firma Šašinka z Popradu, v ktorej bol palier Róbert Petrla. Tejto firme sa po troch rokoch ťažkej práce podarilo chatu dokončiť a 9.9.1928 sa mohla slávnostne otvoriť.
Chata sa nachádza pár metrov od vrcholovej stanice Chopok. Poskytuje zázemie lyžiarom a turistom.  Nachádza sa na Ceste hrdinov SNP,  najdôležitejšej turistickej magistrále na Slovensku.
Kosodrevina, Horná Lehota
Významná turistická lokalita na južnej strane Chopku v Nízkych Tatrách. Súčasť najväčšieho lyžiarskeho strediska Jasná. Nachádza sa tu vrcholová stanica sedačky Srdiečko - Kosodrevina s bufetom. Nástupná stanica kabínkovej lanovky Kosodrevina - Chopok. Niekoľko lyžiarskych vlekov. V roku 2016 bude zahájená stavba kabínkovej lanovky Krupová - Kosodrevina, čím význam tejto lokalitu ešte vzrastie.  Ďalej sa tu nachádza Chata Kosodrevina (turistická ubytovňa*) .   Kosodrevina je zároveň významnou...
Básnikmi ospevovaná, povesťami a legendami opradená Kráľova hoľa patrí medzi základné symboly Slovenska.  Kulminuje v nadmorskej výške  1 946 m a je po nej pomenovaná celá východná polovica Nízkych Tatier. 
Rekreačné stredisko a chatová oblasť v Nízkych Tatrách. Nachádzajú sa tu stovky súkromných chát. Stredisku dominuje jazero a ubytovacie zariadenia,  Hotel Polianka, Hotel Biotika, Hotel Hydro, Koliba na Jazere. Súčasťou je lyžiarske stredisko SKI Krpáčovo. Prekrásna príroda je vhodná na prechádzky, hubárčenie, turistiku. Dojem kazí len veľký chátrajúci bývalý Hotel Junior. Stredisko sa nachádza v katastri obcí Horná Lehota a Dolná Lehota. 
Ponuka a rozvoj služieb na Ranči pod Ostrou skalou sleduje súčasný trend v cestovnom ruchu - návrat k prírode, spoznávanie vidieckeho spôsobu života, uprednostnenie fyzickej činnosti a športových aktivít. Obyvatelia miest čoraz viac vyhľadávajú možnosti trávenia voľného času ďaleko od civilizácie a modernej techniky. Spoznávajú pôvodné tradície, ľudové remeslá, participujú na pestovateľskej činnosti, či každodennej starostlivosti o hospodárskej zvieratá.
Salaš Zbojská, Pohronská Polhora
V prekrásnom prostredí Národného parku Muránska planina v sedle Zbojská Vás víta malá reštaurácia Salaš Zbojská. Nájdete tu príjemné prostredie pri chutných tradičných jedlách a špecialitách z baraniny, ktoré Vám spestrí obsluha v krojoch, miestna ľudová hudba a milé zvieratká.
Stredisko Srdiečko je známe hlavne, ako východiskový bod do Nízkych Tatier, nachádza sa priamo na úpätí Chopku.  Končí tu asfaltová cesta smerom od Podbrezovej, Brezna, takže je aj konečnou zastávku autobusov z uvedených smerov. Je tu vybudovaná nástupná časť lanovky na Kosodrevinu a Chopok, ako aj Hotel Srdiečko s bohatou históriou. Stredisko je lokalizované medzi Krupovou a Trangoškou. Turistický chodník umožňuje pešiu túru na Kosodrevinu a odtiaľ na rózne smery - Donovaly (dvojdňová túra), Dereše,...
Trangoška, Horná Lehota
Staronové turistické centrum pod Chopkom a Ďumbierom v Nízkych Tatrách. V súčasnej dobe tu prebieha masívna výstavba ubytovacích a stravovacích kapacít. Trangoška je známa hlavne, ako východzí bod peších a skialpinistických túr na Ďumbier, Chatu M.R. Štefánika pod Ďumbierom a na Jaskyňu mŕtvych netopierov. Neďaleko sa nachádza doterajšie centrum lokality Nízke Tatry Juh i nové centum Krupová.
Ski centrum Tále, Horná Lehota
Rekreačný areál Lívia je chata s rozlohou cca 800m2 + zrub. Nachádza sa na 5 ha ploche pri rieke Hron. V našom ubytovaní sú Vám k dispozícii 4 apartmány so samostatnýni vchodmi, ktorých súčasťou sú izby na spanie, miestnosť s TV/sat, krbom, kuchyňa, kúpeľňa, WC - pokryté Wi-Fi sieťou, areál je novozrekonštruovaný samostatný objekt pre 2 - 39 osôb, ktorého súčasťou sú vonkajšíe posedenia a grily.
Zrubová chata bola opravená pri príležitosti 30. výročia SNP roku 1984 a upravilo sa aj jej bezprostredné okolie (štábne bunkre) a vnútorné vybavenie. V dvoch priestoroch chaty je umiestnená expozícia, ktorá prostredníctvom fotodokumentačného materiálu zoznamuje návštevníkov s činnosťou štábu od jeho vzniku až po spojenie s jednotkami Sovietskej armády vo februári 1945.
Krásna príroda, ticho, kľud... Profesionálne zázemie.
Vrch nad Hroncom, miesto kde rád chodil v mladosti  Ladislav Chudík a miesto kde je rozptýlený jeho popol. O Hájnom Grúni povedal: "Chodievali sme na Hájny Grúň. Robiť na úzke políčka na strmine. Pamätám sa, ako mi potom chutil chlieb s maslom a medom a voda zo studničky pod lipou. A ako som sa kochal pohľadom na panorámu Nízkych Tatier a Hron. Hájny Grúň sa pre mňa stal symbolom túžby vyjsť z doliny na kopec a rozhliadnuť sa. To je niečo, čo si nesiete po celý život so sebou a nikto vám to nemôže vziať."
Súčasť vodnej elektrárne Jasenie. Popis vodnej elektrárne.  Od hate ide 8 km dlhý privádzač do vodojemu Rígel nad vodnou elektrárňou Jasenie.
Obec Horná Lehota je z pohľadu cestovného ruchu veľmi zaujímavá. V katastri obce sa nachádzajú desiatky miest, ktoré poskytujú možnosti relaxácie a športu v niekoľkých významných turistických strediskách. Zo samotnej obce sú, ale ťažšie dostupné.  Preto je obec možné z pohľadu dostupnosti rozdeliť do štyroch základných zón.
Hotel Partizán**** je považovaný za ozdobu Tálov. Jeho poloha v strede Slovenska  je z pohľadu stratégie veľkou výhodou. Možno ho považovať za rodinný hotel, ktorý klientom ponúka pohodlie v izbách a apartmánoch moderného, elegantného dizajnu v netradične štýlovom prevedení s čarokrásnym panoramatickým výhľadom.
Hradisko, Ráztoka
Národná kultúrna pamiatka:  lokalita hradiska s osídlením v dobe bronzovej, mladšej dobe železnej a v stredoveku evidovaná pod číslom Ss/2190.
Útulňa Ďurková pod Chabencom (1623 m) sa nachádza tesne pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier a je postavená na mieste bývalého salaša. Pri útulni je prameň vody a miesta vhodné na postavenie stanov.
Nachádza sa vo výške 755 mnm.  Bola súčasťou známeho lyžiarskeho strediska Chvatimech, ktoré bolo postavené v 50-tich rokoch minulého storočia. Známa bola aj svojpomocne postavená lanovka, ktorá ešte stojí, ale je mimo prevádzky. Jedná sa o technický unikát. Pôvodná historická chata bola žiaľ zvalená a v súčasnosti slúži prechodný objekt. Nostalgiu za minulosťou strediska našťastie zmierňuje terajšia príjemná obsluha. Príbeh nových nájomníkov priniesol v r 2014...
Ubytovanie pre náhodných okoloidúcich poskytuje podkrovná časť turistickej chaty Klubu slovenských turistov Rimavská Sobota. Do útulne Varta sa vstupuje z krytého priedomia turistickej chaty po kovovom rebríku. 
Jaskyňa Mŕtvych Netopierov sa nachádza uprostred Slovenska v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier v Ďumbierskom vysokohorskom krase (1 750 m n.m.). Relatívne drobný, hlboko zavrásnený vápencový masív Kozích Chrbtov s dĺžkou 2 km a šírkou len 300 m obsahuje vo svojich útrobách množstvo chodieb v doposiaľ známych 14 poschodiach a dvoch paralerných vetvách. Najväčší podzemný priestor – Bystrický dóm, sa nachádza na 7 poschodí v hĺbke 180 m, a jeho objem dosahuje 52 500 m3.
Jazero, Krpáčovo, Horná Lehota
Oblasť Krpáčovo je súčasťou Národného parku Nízke Tatry. V blízkosti sú známe rekreačné strediská Tále, Mýto pod Ďumbierom a Chopok – Juh. Ticho a svieži horský vzduch len dotvárajú príjemnú atmosféru tohto miesta. Ideálne pre regeneráciu, rodinné výlety, športové vyžitie. Jazero slúži, ako prírodné kúpalisko a na rybolov. Dno jazera je bahenné a nachádza sa v ňom rastlinný porast. Pri jazere je železitý prameň od ktorého je odvodený...
Kaplnka Panny Márie, Mýto pod Ďumbierom
Kaplnka bola postavená v roku 1946, občania ju postavili z vďaky, že počas evakuácie po oslobodení obce nebola obec zničená.
Ľudová architektúra: v lokalite Kysuca sa zachoval povodný charakter zástavby a patrí k najpôvodnejším pamiatkam ľudovej architektúry na Slovensku.Osada Kysuca bola v 80-tych rokoch 20. storočia takmer celá vysídlená a tým sa tu paradoxne zachovala pôvodná zástavba dreveníc, ktorým dominuje malá zvonička. K starým dreveniciam dnes pribúdajú nové, ktoré sú využívané ako rekreačné domy a chalupy.
Impozantný kaštieľ, ktorý dal postaviť bulharský cár Ferdinand Coburg, prekvapí svojou polohou uprostred lesov. Spolu s okolím je ideálnym miestom na relax.
Koreňová, Čierny Balog
Doteraz neznáma dolinka v Nízkych Tatrách neďaleko Srdiečka sa pomaly a isto mení na pojem vo svete lyžovania. Stáva sa centrom lyžiarskeho strediska Nízke Tatry juh, nahradí stredisko Srdiečko. Je tu vybudované veľké parkovisko, infocentrum a dva lyžiarske vleky smerom na Srdiečko. Ústia tu dve významné zjazdovky z Chopku a zo zadných Derešov. V roku 2016 sa má začať budovať nová kabínková lanovka smerom na Kosodrevinu, čím sa Krupová stane významným centrom.
Kúpalisko, Podbrezová
Podbrezová, Letné kúpalisko. Miesto vhodné na kúpanie (Bazény, kúpaliská, vodné plochy). Prevádzkovateľ, informácia o bazénoch, kvalita vody: Zobraz detail kúpaliska
Dvojica lyžiarskych vlekov je situovaná na južnej strane dvojvrcholu Rovienky – Lajštroch (1.252 - mnm). Veľký vlek (TATRAPOMA H100) v dĺžke 450m ponúka možnosť lyžovania či snowboardingu na dvoch zjazdovkách strednej obtiažnosti. Malý vlek (EPV 300) v dĺžke 120m s k tomu prislúchajúcou zjazdovkou ľahkej obtiažnosti je určený deťom a začiatočníkom. 
Lyžiarsky vlek, Horná Lehota
Nachádza sa pri obci Horná Lehota. Vlek je  400 metrov dlhý. Zjazdovka s miernou náročnosťou je vhodná najmä pre začínajúcich lyžiarov. Súčasťou je bufet s občerstvením.
Osada Kysuca, Drábsko
V Krpáčove v Nízkych Tatrách pri ceste medzi Dolnou Lehotou a Krpáčovom stojí pomník SNP, presnejšie Pamätník II. Československej paradesantnej brigády z roku 1976. 
Penzión Hradisko leží na úpätí Nízkych Tatier v katastri obce Nemecká nad Hronom v časti zvanej Sviniarka. Je to odľahlé miesto skryté v tatranskej doline, avšak len 2 km od hlavnej cesty č. 66 Banská Bystrica – Brezno.
Rozhľadňa Zbojská, Pohronská Polhora
Štvorhraná veža obložená šingľom bola postavená Štátnou ochranou prírody SR na trávnatej stráni 300 m južne od sedla Zbojská. Poskytuje výhľady predovšetkým severovýchodním smerom - na sedlo a na masív Fabovej holi.
Ski Centrum Mýto, Mýto pod Ďumbierom
Ski Telgárt, Telgárt
Ski centrum sa nachádza v blízkosti horehronskej obce Telgárt, v údolí medzi Nízkymi Tatrami, Slovenským rajom a Slovenským Rudohorím, neďaleko prameňa rieky Hron a priamo pod úpätím Kráľovej hole.
Starý polhorský cintorín, Pohronská Polhora
Tále - kúpalisko, Horná Lehota
Prírodné kúpalisko Tále sa nachádza pri hoteli Partizán v Nízkych Tatrách v turistickom stredisku Bystrá dolina – Tále. Do areálu je bezplatný vstup a kúpanie na vlastné nebezpečie.
Talska Bašta, Horná Lehota
Tálsku Baštu uvádzame, ako samostatný výletný cieľ i keď je súčasťou Hotela Partizán a rekreačného strediska Tále. Je jedným z najlepších gastronomických zariadení na Slovensku.
Neďaleko Salaša Zbojská vyrástlo v prekrásnej prírode v objatí hôr  nové reštauračno-ubytovacie zariadenie. Je ukážkou agroturistiky. Návštevník má možnosť sledovať chov hospodárskych zvierat, ochutnať miestne gastronomické špeciality a relaxovať na okolitích náučných chodníkoch.
TARZANIA Ostrá Skala, v blízkosti Ranča pod Ostrou skalou, 1600m od Dobšinskej Ľadovej Jaskyne smerom na Poprad.
TARZANIA Tále, Horná Lehota
TARZANIA TÁLE sa nachádza sa na Táloch, v blízkosti Hotela Partizán, v areáli minigolfového ihriska. V tesnej blízkosti sa nachádza prírodné kúpalisko a golfový areál. Je postavená z 23 prekážok vo výške približne 5 až 7 m nad zemou a jej súčasťou je aj trasa pre najmenších lezenia chtivých Tarzančekov, takže si tu prídu na svoje aj rodinky s deťmi.
Útulňa Andrejcová, Liptovská Teplička
Útulňa Andrejcová sa nachádza na hrebeni v Nízkych Tatrách na obcou Pohorelá. Je prístupná z Pohorelej, Liptovskej Tepličky, Kráľovej Holi, Čertovice. Pri útulni je zdroj pitnej vody.
Útulňa Ramža, Vyšná Boca
  Útulňa Ramža (1260 m) je častým cieľom turistov pri prechode hlavného hrebeňa vo východnej časti Nízkych Tatier. Pre nenáročných turistov je výborným miestom na prenocovanie. Pri útulni je ohnisko a miesta vhodné na postavenie stanov. Prameň pitnej vody sa nachádza asi 300 metrov západne od chaty. 
Lyžiarske stredisko, Čierny Balog
Marekov dvor, Drábsko
SKI Krpáčovo, Dolná Lehota
Vajskovský vodopád, Dolná Lehota