Kam na výlet Čadca

Vychylovka skanzen, Nová Bystrica
© Ľudovít Lacuška
Vychylovka skanzen

Tipy na výlet Čadca

Medzinárodné lyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica sa nachádza na Kysuciach, v pohorí Kysucké Beskydy. Poloha strediska je veľmi zaujímavá, pretože sa nachádza v blízkosti hraníc s ČR a PL, takisto aj prístup do strediska je bezproblémový a počas zimy bezpečne udržiavaný.
Vychylovka skanzen, Nová Bystrica
Chata Plemenár je horská chata v lyžiarskom stredisku Park Snow Veľká Rača. Nachádza sa v časti Dedovka, neďaleko vrcholovej stanice sedačky. Chata ponúka ubytovanie s kapacitou 50 miest. 
Horská chata BAČKÁRKA leží uprostřed lyžařského střediska Kasáreň, pod nejvyšším vrcholkem Javorníků - Velkým Javorníkem (1.071 m n. m.). Za pěkného počasí je zde krásný výhled na Beskydy, Vsetínské vrchy, Strážovské vrchy a Velkou Fatru.
Chata Tadeáš, Oščadnica
Chata Tadeáš (chata AVC) sa nachádza v malebnom prostredí Kysúc v obci Oščadnica v lyžiarskom stredisku Snowparadise Veľká Rača v časti Dedovka, neďaleko vrcholovej stanice sedačky. Situovaná je priamo na lyžiarskej zjazdovke. Horská chata ponúka ubytovanie s kapacitou 57 miest.
Vrch Živčáková, ako súčasť Turzovskej vrchoviny, sa nachádza vzdušnou čiarou asi 3 km východne od mesta Turzovka.
Prírodná rezervácia Klokočovské skálie sa nachádza v osade Hlavice. Celková výmera chránenej oblasti Klokočovského skália je 6,12 ha. Je to skalný morfologický útvar pieskovcov a zlepencov ako ojedinelého javu pre flyšové územie Kysúc, predstavovaný pieskovcovo-zlepencovou skalnou hranou dlhou 300 m pri relatívnej výške 15-25 m. Nachádzajú sa tu zaujímavé guľovité pieskovcové útvary.
Rozhľadňa Bobovec, Stará Bystrica
Rozhľadňa na Bobovci leží v nadmorskej výške 720 m na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka. Postavená bola Obcou Stará Bystrica v rokoch 2010–2011 z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007–2013. Bobovec nie je najvyšším vrchom Starej Bystrice.
Rozhľadňa Kamenité, Dlhá nad Kysucou
Rozhľadňa na Kamenitom sa nachádza v Pohorí Javorníky na vrchu Kamenité vo výške 834 m n. m priamo na turistickom chodníku medzi Dlhou nad Kysucou a Dlhým Poľom. Volajú ju aj Mikovčákova rozhľadňa na Kamenitom, po svojom staviteľovi.
Rozhľadňa Luby, Veľké Rovné
Vrch Luby patriaci do pohoria Javorníky má dva vrcholy. Vyšší – východný vrchol leží vo výške 910 m n. m., nižší – západný je o dva metre nižší, no zdobí ho pôsobivá 19 m vysoká drevená rozhľadňa.
Rozhľadňa v sedle Beskyd je umiestená nad zastávkou Sedlo Beskyd na Kysucko-oravskej lesnej železnici, ktorá premáva v sezóne od začiatku mája až do konce októbra. Do zastávky Sedlo Beskyd je možné pohodlne pricestovať vlakom, a to buď z kysucké strany zo zastávky "Stanica skanzen" vo Vychylovke, alebo z oravskej strany zo stanice "Tanečník" v Oravskej Lesnej. Zo zastávky "Stanica skanzen" je do sedla obmedzená doprava drezinou len pre 10 osôb. Miestenku na drezinu je potrebné si vopred telefonicky zarezervovať. Hneď pri stanici je goralská...
Vrch Stratenec vypínajúci sa do výšky 1055 m n. m. je najzápadnejším vrchom pohoria Javorníky. Leží v blízkosti slovensko-českej hranice, na katastrálnom pomedzí obcí Papradno a Makov. Na jeho vrchole sa veží drevená turistická rozhľadňa, z ktorej sa naskytajú krásne výhľady na slovenskú i českú (moravskú) stranu. V blízkosti rozhľadne sa nachádza pamätník padlých osloboditeľov v podobe troch zdobených betónových krížov, a tiež prístrešok so stolom a lavicami....
Je to asi 2 a pol metra vysoká drevená vyhliadka, ktorá sa nachádza na najvyššom vrchu Kysuckých Beskýd. Za priaznivého počasia sa z nej naskytá nádherný výhľad na Moravsko-sliezske Beskydy, Poľsko, Babiu horu, vrcholky Malej Fatry či Roháče.
V septembri 2011 sa dokončila výstavba rozhľadne Zákopčie, ktorá sa nachádza v časti Petránky – Marťakovský kopec. Postavená je z tradičných materiálov - kameň a drevo. Rozhľadňa má pre  obec  veľký prínos v podpore cestovného ruchu, turizmu a rozvoja vidieka. Poskytuje ešte lepší rozhľad na okolitú prírodu, obce a pohoria. Stáva sa orientačným bodom, umožňuje panoramatický 360  stupňový rozhľad v nadmorskej výške 854 m n.m. V okolí rozhľadne vedie turistický chodník, ktorý...
V stredisku sú 4 lyžiarske vleky. Dva vleky TATRAPOMA H 210 so šikmou dĺžkou vlekov 1450 m a 1200 m, vlek TATRAPOMA P je dlhý 340 m a pre najmenších detský lanový vlek dlhý 50 m, ktorý slúži pre lyžiarsku škôlku ale aj pre verejnosť bez sprievodu rodičov. Celková kapacita vlekov je 2850 osôb/hod.
Socha Krista, Klokočov
Je v poradí treťou kópiou brazílskeho Krista na svete a zároveň najvyššou sochou Spasiteľa na Slovensku. Socha dosahuje výšku 9,5 m a jej hmotnosť je 23 ton. 
Turistický náučný chodník Jozefa Kronera je takmer 16 km dlhý náučný chodník prechádzajúci najkrajšími pamätihodnosťami a prírodnými zákutiami obce Staškov vedúci k hranici s obcou Horní Lomná. Chodník vedie z centra obce /OÚ/ okolo Základnej školy, kde sa nachádza detské ihrisko s odpočívadlom, okolo Rodného domu Jozefa Kronera, Kaplnky Nepoškvrneného Počatia Panny Márie na Grúni, vyhliadkami na región Horné Kysuce, prechádza okolo Kaplnky sv. Anny...
Na Stanici Sedlo Beskyd, ktorá sa nachádza 939 metrov nad morom, je vyhliadková veža s fascinujúcim pohľadom na nádhernú  kysuckú a oravskú prírodu a nová goralská drevenica, ktorú môžete navštíviť. 
Adveture golf, Oščadnica
Veľká Rača, Oščadnica