Kam na výlet Dolný Kubín

Stoh, Párnica
© zuzu hlinka
Stoh
Šútovský vodopád, Šútovo
© zuzu hlinka
Šútovský vodopád
Oravský hrad, Oravský Podzámok
© Ľudovít Lacuška
Oravský hrad

Tipy na výlet Dolný Kubín

Oravský hrad, Oravský Podzámok
Počiatky osídlenia hradného brala siahajú hlboko do obdobia praveku. Archeologické výskumy dokázali, že výšinná poloha bola využitá v dobe halštatskej a neskôr aj v dobe laténskej. Z priestoru hradného areálu máme pozitívne doklady aj o prítomnosti Slovanov v 9. storočí. Oravský hrad pravdepodobne vznikol v období, kedy došlo i k vybudovaniu hradu na Liptove – Starhradu (Liptovského hradu). Podnetom k výstavbe Liptovského hradu sa stala vojna medzi vtedajším uhorským panovníkom...
Aquapark - AquaRelax, Dolný Kubín
Aquapark AquaRelax je unikátne vodné dielo v centre Dolného Kubína .
Vnútorné zariadenie kostola pochádza zo 17. a 18. storočia. Celý interiér je bohato vymaľovaný.
Evanjelický kostol, Dolný Kubín
Florinov dom, Dolný Kubín
Pôvodne remeselnícko–farbiarsky dom získal súčasnú podobu v polovici 19. storočia. V rokoch 1953–1973 tu žil a tvoril básnik, publicista, diplomat a osvetový pracovník Theo Herkeľ Florin, ktorý bol 13 rokov spoluorganizátorom Hviezdoslavovho Kubína. Od roku 1997 je v objekte sprístupnená Pamätná izba T. H. Florina s pôvodným zariadením básnika. Ďalšie priestory domu využíva múzeum na usporadúvanie krátkodobých tematických výstav. 
Svoj dnešný charakter získaval postupne od roku 1866. Nachádzajú sa tu hroby spisovateľov, dejateľov a organizátorov slovenského kultúrneho života.
Hrdoš, Žaškov
Horská Chata Kubínska hoľa sa nachádza na južnom svahu pohoria Oravská Magura v nadmorskej výške 1100 metrov v areáli (presnejšie v polovici svahu, priamo na jednej zo zjazdárskych trás) lyžiarskeho strediska Ski Kubínska Hoľa. 
Chata Šútovská Fatranka v šútovskej doline ponúka svoje priestory na pobyt,oslavy,stretnutia, spoznávanie prírody.
Chata Vodopád sa nachádza v Šútovskej doline v Malej Fatre. Obľúbená je túra k Šútovskému vodopádu. Je tu krásna príroda v srdci hôr.
Novovybudované, komplexne vybavené lyžiarske stredisko SKI ZÁBAVA Hruštín leží v nadmorskej výške – od 900 m n. m. do 1150 m n. m. na severnej strane Oravskej Magury, 7 km za obcou Hruštín.
Múzeum obce – Izba starých materí ponúka návštevníkom prierez históriou obce prostredníctvom listinných zbierok, predmetov osobnej potreby, pracovných nástrojov a tradičných ľudových odevov. Návštevník tu nájde zariadenú stodolu, ako aj kuchyňu, ktorá bola aj miestom na spanie. Izba je zariadená dobovo, a to predmetmi, ktoré sa v minulosti v párnických domácnostiach používali.  
Oravská Galéria, Dolný Kubín
Oravská galéria je regionálnou galériou s krajskou pôsobnosťou pre Žilinský samosprávny kraj založenou v roku 1965. Sídli v Župnom dome zo 17. storočia, ktorý slúži ako administratívne a výstavné centrum galérie. Zbierkovým fondom v ôsmich výtvarných disciplínach v počte takmer 8500 ks výtvarných diel patrí medzi najvýznamnejšie verejné galerijné inštitúcie na Slovensku.
Jeho história siaha do 14. storočia. Kostol bol viac krát prestavaný, jeho terajšia neogotická podoba pochádza z rokov 1880–87. V jeho interiéri zaujme neskorogotický oltár zo začiatku 16. storočia a renesančný epitaf rodiny Zmeškalovcov z roku 1622 svedčiaci o zásluhe zemana Jóba Zmeškala a jeho manželky na vybudovaní kostola. Kostol je najstaršou kultúrnou a historickou pamiatkou mesta.
Na vrchu Súšava (1075 m n. m.) týčiacom sa nad obcou Veľké Borové bola v roku 2013 postavená drevená turistická rozhľadňa s impozantnou výškou 16,5 m. Z jej vrcholu sa naskytajú krásne výhľady na okolité pohoria – Západné Tatry, Chočské vrchy i Malú Fatru. 
Na severozápadnom okraji obce Veľké Borové stojí turistická rozhľadňa "murovaná veža". Rozhľadňa bola postavená v roku 2002, resp. vznikla prestavbou starej trafostanice. Slúži aj ako zvonica a je voľne prístupná celoročne. Je vysoká 11 metrov a je inšpirovaná ľudovou architektúrou. Z rozhľadne sa naskytajú krásne výhľady na okolité pohoria – Roháče, Skorušinské vrchy, Chočské vrchy i Oravskú pahorkatinu. Vo veži sa nachádza i poľovnícka izba.
Šíp, Žaškov
Nachádza sa vo výške 830 metrov nad morom v Krivánskej Malej Fatre asi 4 km severne od obce Šútovo. Z obce Šútovo je k vodopádu prístup po modrej turistickej značke a opačným smerom od Chaty pod Chlebom okolo Mojžišovych prameňov. Leží približne v strede Národnej prírodnej rezervácie Šútovská dolina.
Hotel Belez, Dolný Kubín
Chata Beny, Švošov
Malý Rozsutec, Terchová
Multifunkčné ihrisko, Sedliacka Dubová
Osada Podšíp, Stankovany
Rajčula park, Veličná
Ski Park Racibor, Oravský Podzámok
Stoh, Párnica
Šíp vrch, Stankovany
Tília kemp Gäceľ, Oravská Poruba
Vrch Šíp, Stankovany