Kam na výlet Gelnica

Tipy na výlet Gelnica

Pri križovatke ciest zo smerov Košice – Margecany – Gelnica sa nachádza klasicistický kaštieľ postavený v druhej polovici 18. storočia. V danom čase bol jednoposchodový a v štýle tereziánskeho baroka. Okolo roku 1920 ho prestavali. Pôvodne slúžil ako rodinné sídlo jednej z vetiev grófskeho rodu Csákyovcov. Kaštieľ je v súčasnosti v súkromnom vlastníctve, stojí prázdny a s výnimkou vonkajšej obhliadky nie je verejnosti prístupný.
Drevený cestný most je technická pamiatka, ktorý prechádza cez rieku Hornád a spája Kluknavu so Štefanskou Hutou.
Najvyššia a najrozsiahlejšia ruina pôvodného hradu je torzo viacpodlažnej vežovej stavby s okenným otvorom, strieľňou a dvoma operákmi. Z pôvodného vstupu oproti veži sa zachovalo torzo obvodového opevnenia, z ktorého vybiehal kolmo do interiéru ďalší múr.
Kostol sv. Antona  Pustovníka sa v listinách prvý krát spomína v roku 1297. Bol postavený v ranogotickom slohu s lomenou klenbou. Po neskorších prestavbách je dnes sakristiou chrámu. Bol zasvätený sv. Antonovi Pustovníkovi a jeho žiakovi sv. Pavlovi Emeritovi.
Margeciansky železničný tunel s dĺžkou 431 m  bol vybudovaný počas jednokoľajnej Košicko-bohumínskej železnice. Po odstránení koľajníc v tuneli bolo dno tunelovej rúry vybetónované, čím sa pravdepodobne zvýšila jeho nivelita asi o 0,5 m, o čom svedčí aj pomerne malá výška bezpečnostných výklenkov. Takmer polovica z celej dĺžky tunelovej rúry nemá obmurovku a steny tvoria iba samotné opracované skaly. Dňa 22. marca 1985 bol Margeciansky tunel zapísaný do Ústredného pamiatkového fondu SR ako technická pamiatka.
Rieka Hnilec, Jaklovce
Vrch Kloptaň (1153 m n. m.) nachádzajúci sa vo Volovských vrchoch neďaleko Gelnice sa pýši 8 metrov vysokou drevenou turistickou rozhľadňou skytajúcou krásny výhľad temer na polovicu Slovenska. Z jej vyhliadky možno pozorovať v diali sa črtajúce Vysoké Tatry či Nízke Tatry s majestátnou Kráľovou hoľou, bližšiemu okoliu dominuje Kojšovská hoľa.
Neďaleko Košíc (25 km) sa nachádza v zime aj v lete vyhľadávané stredisko Kojšovská hoľa (1246 m), ktoré ponúka výborné podmienky najmä pre lyžovanie, ale aj pre turistické vyžitie. Začiatočníci, stredne pokročilí i fajnšmekri dobrej lyžovačky, či jazdy na snowboarde si v tejto lokalite môžu s chuti zalyžovať.
VN Ružín, Margecany
Je miestom sútoku riek Hornádu a Hnilca, kde v 60-tych rokoch 20. storočia bolo vybudované vodné dielo Ružín. Ružínska priehrada je rajom pre rybárov a dovolenkárov, ktorí sem prichádzajú stanovať, zaplávať si a oddýchnuť. Hory, ktoré ovenčujú Margecany sú zase rajom pre hubárov, turistov, dokonca aj pre poľovníkov, pretože v lesoch je dostatok lovnej zveriny.
Vodná nádrž Ružín, Košická Belá
vznikla prehradením rieky Hornád v jeho najbúrlivejšom toku – v mieste zvanom Dolný prielom Hornádu. Týmto vznikla jedna z najkrajších vodných nádrží na Slovensku, žiaľ úplne nedocenená a nevyužitá. Ružín ukrýva nespočetné množstvo zátok, brál, nádherných zákutí, ktoré možno pozorovať zo zeme aj z vody. Jedným z nich sú napríklad “Dziery” – sústava jaskýň a skalných útvarov, nachádzajúcich sa pri ústí Trnkového jarku do Ružína, ktoré vznikli eróznou činnosťou vôd a vetra.
Folkmarská skala, Veľký Folkmár
Folkmarské sedlo, Veľký Folkmár
Chaty Obecných lesov, Mníšek nad Hnilcom