Kam na výlet Levice

Brhlovce, Brhlovce
© Ľudovít Lacuška
Brhlovce

Tipy na výlet Levice

Rekreačné zariadenie Margita - Ilona leží na rozhraní Podunajskej nížiny a Štiavnických vrchov. Okolie tvorí pahorkatina vhodná na nenáročné prechádzky. Od Levíc je vzdialené 6 km v smere na Šahy a tvorí ho kúpalisko so štyrmi bazénmi, autokempingom s 250 lôžkami, elektrickými prípojkami pre stany a karavany, športoviskami, reštauráciami a bufetmi a príslušnou infraštruktúrou. 
Najstaršou historickou architektonickou pamiatkou, ktorá je ozdobou mesta Levice, je kamenný hrad z konca 13. storočia. O tom, kedy ho presne postavili nehovoria žiadne archívne materiály. Vieme však, že pre jeho výstavbu vybrali strategicky dobre chránené miesto na konci výbežku Štiavnického pohoria. Z hradu bol výborný výhľad na široké okolie a močaristý terén okolo neho sťažoval prístup k nemu.
Kúpele, Dudince
Jazero, Vyškovce nad Ipľom
Jazierko, Tlmače
Jurský park, Jur nad Hronom
Aj na Slovensku máme svoj Jurský park. Nájdete ho neďaleko Levíc, v obci Jur nad Hronom. Park s dinosaurami zrekonštruovali v roku 2005 za pomoci fondov z Európskej únie. Jeho súčasťou je aj oddychová zóna, amfiteáter vhodný na organizovanie festivalov, športová plocha, na ktorej si môžete zahrať tenis, volejbal, basketbal či hádzanú.
Kemping VODNÍK, Jur nad Hronom
Pre tých, ktorí radi prespávajú v prírode, je tu priestor na kempovanie .
Ľudový dom Duba sa nachádza v Levickom okrese v Jure nad Hronom v malebnom prostredí na brehu rieky Hron, v blízkosti Šiah a Želiezoviec. Náš ľudový dom nie je jedným z viacerých, ale je jedinečným svojho rodu tým, že sa môže chváliť že je originálny, tradičný rodinný dom z roku 1860, úplne zariadený stovkami predmetov domácnosti. Kuchyňa, izba, komora, pec, chliev hromada rôznych pôvodných poľnohospodárskych prostriedkov, a k tomu sa ešte pripája aj zariadená školská trieda s bohatou pedagogickou dokumentáciou z rokov 1900 (triedne knihy, zoznamy, triedne výkazy, učebnice, zošity, ručné práce). K budove patrí aj veľký dvor (tradičnou zeleňou), ponúka sa príležitosť aj na kolektívne...
Mŕtve rameno Ipľa, Vyškovce nad Ipľom
Naša obec sa v prvých ročníkoch tohto podujatia venovala prezentácii tém ako odievanie - kde sme sa zamerali na oblasť Hontu, senokosbe i po nej nasledujúcej žatve. Ďalšie ročníky  sme venovali skôr zábavnejším témam ako „Jarmok“ či „Svadba na Baďane“. Potom sme sa opäť vrátili k prezentácii remesiel, kde bola možnosť vidieť prácu kováča, ktorý zručne podkúval koňa, ručne sa dojila krava, v murovanej peci sa piekli povestné podymníky, opodiaľ sa zvŕtali kosci, či dievčatá s hrabľami. Na jubilejný 15ty ročník sme zorganizovali veselie na počesť narodenia nového človiečika.
Kostolík postavený niekedy v druhej štvrtine 13. storočia dal meno obci, ktorá vznikla okolo neho. Z hľadiska dispozície išlo o typickú románsku stavbu V roku 1499 bola stavba po požiari obnovená, v roku 1558 kostolík vylúpili Turci a farára odviekli do zajatia. Počas reformácie prevzali kostolík kalvíni. Okolo roku 1630 ho na istý čas získali katolíci späť, definitívne však až v roku 1712. Veriaci schátranú budovu obnovili  .V roku 1815 postihlo kostolík ďalšie nešťastie - povodeň. Voda narušila statiku natoľko, že hrozilo zrútenie celej stavby. Podarilo sa ju však zachrániť. V roku 1937 prešiel kostolík rozsiahlou prestavbou, ktorej cieľom bolo zväčšiť priestor pre veriacich, keďže...
Farský kostol s pravidelnými bohoslužbami a pôsobením Detského speváckeho zboru Zvonček a zboru dospelých. 
Dvojvrchol "Skalka", kde na východnejšom je zachovalá rozhľadňa z ktorej je pekný výhľad na okolie. 
Pamätník bojov Červenej armády na vrchu Vápnik (274 m n.m., 5 km juhovýchodne od Levíc) bol postavený v roku 1960 a zároveň patrí medzi dvadsiatku najznámejších samostatných murovaných rozhľadní na Slovensku.
Vodný mlyn, Bohunice
Mlynská usadlosť bývalého mlynára Pavla Turčana sa nachádza asi 2 km od horného konca obce, pri potoku Sikenoca v prekrásnom prostredí Štiavnických vrchov. Ide o typ vodného mlyna s kolesom na vrchný pohon. Úpravy mlynskej budovy sa vykonali v roku 1911 a 1938, keď bola zavedená elektrina a zmodernizované mlecie zariadenie. Mlyn sa skladá z obytnej a technickej časti, ktoré sú oddelené múrmi a majú samostatné vchody z dvora. Obytná časť pozostáva z izby, kuchyne a komory, ku ktorej prilieha pivnica a je zariadená...
Brhlovce, Brhlovce
Kaplnka, Vyškovce nad Ipľom
Kostol sv. Margity, Vyškovce nad Ipľom
Zrúcanina hradu Mahír, Vyškovce nad Ipľom