Kam na výlet Liptovský Mikuláš

Chopok, Demänovská Dolina
© Veronika Pavková
Chopok
Lasers Liptov, Liptovský Mikuláš
© Liptov Lasers
Lasers Liptov
Kvačianska dolina, Kvačany
© zuzu hlinka
Kvačianska dolina

Tipy na výlet Liptovský Mikuláš

Chopok, Demänovská Dolina
Chopok sa po výstavbe kabínových lanoviek, ktoré prepojili Horehronie a Liptov stal najvyhľadávanejším výletným miestom v zimnej i letnej turistickej sezóne. Chopok (2 023,6 m n. m.) je druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier. Leží v ich hlavnom hrebeni, v geomorfologickom podcelku Ďumbierske Tatry medzi vrchmi Dereše (2 003,5 m n. m.) a Ďumbier (2 045,9 m n. m.). Ide o turisticky vyhľadávaný vrchol s rozsiahlym kruhovým výhľadom. Blízko vrcholu sa nachádza horská chata – Kamenná chata pod Chopkom, konečná...
Múzeum liptovskej dediny sa výrazne odlišuje od ostatných múzeí v prírode predovšetkým formou zástavby a skladbou objektov. Je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek. Okrem drevených obytných a hospodárskych stavieb, reprezentujúcich typické znaky ľudového staviteľstva roľníckych a remeselníckych vrstiev, sú tu aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty. Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia...
Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská Dolina
Národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne na severnej strane Nízkych Tatier je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Medzi jej dominanty patrí Demänovská jaskyňa slobody, ktorá dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.
Ďumbier (2 045,9 m n. m.) je najvyšší vrch Nízkych Tatier. Nachádza sa v hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1 921,9 m n. m.) a Králičkou (1 807,4 m n. m.). Na vrchole  stojí veľký kríž.  Prístup na Ďumbier je od Čertovice od Chopku  z Trangošky  z Kosodreviny z Jánskej doliny...  Ďumbier ponúka prekrásny výhľad, namä na Vysoké Tatry.
Aquapark Tatralandia, Liptovský Mikuláš
Kam na výlet v lete i zime? Do Tatralandie - je totiž ideálnym miestom na letnú aj zimnú dovolenku pre všetky vekové kategórie.  Počas letnej sezóny si na svoje prídu malí aj veľkí v 14 bazénoch s morskou, termálnou aj čírou vodou. Nudiť sa určite nebudete vďaka 26 toboganom a šmýkačkám, atrakciám vo Funparku, celodennému programu s animačným tímom , či letným eventom.  A keby náhodou pršalo, tak sa stretneme pod priehľadnou strechou celoročného Tropical Paradise, kde teplota vody ani vzduchu...
Vodný raj GINO PARADISE je vybudovaný na báze horúcich prameňov termálnych vôd, ktoré vyvierajú z hĺbky 1987 metrov s teplotou 60,5°C. Blahodarne pôsobia na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, majú priaznivé kozmetické účinky a vďaka prvku lítium pozitívne vplývajú aj na psychiku  človeka.
Jasná, Nízke Tatry, Demänovská Dolina
Jasná je turisticko-športové centrum zimnej i letnej rekreácie. Nachádza sa v geomorfologickom celku Nízke Tatry, v chránenom území NAPANT-u, v závere Demänovskej doliny.
Lasers Liptov, Liptovský Mikuláš
Ponúkame niekoľko zážitkových atrakcií. Medzi ne patrí Laser Tag (laserová prestrelka v labyrinte), Laser Maze (preliezanie cez lasery ku trezoru, k dispozícii sú rôzne náročnosti) a taktiež Escape Room (úniková miestnosť, kde musíte riešiť logické hádanky). 
Základný kameň chaty M. R. Štefánika pod Ďumbierom bol položený 20.7.1924. Táto chata mala nahradiť útulňu, ktorá bola postavená na vrchole Ďumbiera v roku 1902. Útulňu nazvali Karlova ochranná chata ale dnes je to už len hŕba kamenia. Chatu začala stavať stavebná firma z Uherského Brodu, ale ťažké poveternostné podmienky ich čoskoro odohnali domov. V stavbe pokračovala firma Šašinka z Popradu, v ktorej bol palier Róbert Petrla. Tejto firme sa po troch rokoch ťažkej práce podarilo chatu dokončiť a 9.9.1928 sa mohla slávnostne otvoriť.
Chata sa nachádza pár metrov od vrcholovej stanice Chopok. Poskytuje zázemie lyžiarom a turistom.  Nachádza sa na Ceste hrdinov SNP,  najdôležitejšej turistickej magistrále na Slovensku.
Kosodrevina, Horná Lehota
Významná turistická lokalita na južnej strane Chopku v Nízkych Tatrách. Súčasť najväčšieho lyžiarskeho strediska Jasná. Nachádza sa tu vrcholová stanica sedačky Srdiečko - Kosodrevina s bufetom. Nástupná stanica kabínkovej lanovky Kosodrevina - Chopok. Niekoľko lyžiarskych vlekov. V roku 2016 bude zahájená stavba kabínkovej lanovky Krupová - Kosodrevina, čím význam tejto lokalitu ešte vzrastie.  Ďalej sa tu nachádza Chata Kosodrevina (turistická ubytovňa*) .   Kosodrevina je zároveň významnou...
Kriváň - vrch , Vysoké Tatry
Kriváň je impozantný vrch v západnej časti Vysokých Tatier. Kriváň sa považuje za symbol národnej hrdosti Slovákov. V 19. storočí sa organizovali výstupy slovenských vlastencov a nadšencov na Kriváň, napr. v r. 1841 Ľudovít Štúr. Táto tradícia znova ožila v 21. storočí. Najpohodlnejší výstup na vrchol Kriváňu začína na Troch studničkách (Podbánske)  - po zelenej značke. Iná, dlhšia trasa po modrej značke začína na Štrbskom plese. Výstup na Kriváň je...
Liptovská Mara - priehrada, Liptovský Mikuláš
Liptovská Mara je vodné dielo na strednom Liptove na Slovensku, pri Liptovskom Mikuláši. Postupne sa stáva strediskom cestovného ruchu, hlavne počas letných mesiacov je obľúbeným miestom trávenia voľných chvíľ a dovoleniek. Na severnom brehu  je najvýznamnejšie rekreačné stredisko Liptovský Trnovec, v ktorom sú výborné možnosti na kempovanie a stanovanie, ale i ubytovanie v drevených chatkách. K dispozícii je bufet, ubytovacie bunky, požičovňa športových potrieb, minigolf, požičovňa člnov, výcvikové stredisko potápačov a trávnatá pláž. Neďaleko od priehrady je známy aqapark Tatralandia.
Vrbické pleso, Demänovská Dolina
Amfiteáter, Východná
Vo Východnej sa zachovala ľudová kultúra v mnohých oblastiach; okrem tradičného folklóru je známa výroba krojov a výšivkárstvo, tkanie kobercov, rezbárstvo, stolárstvo a tesárstvo. K šíreniu ľudovej kultúry prispieva Folklórna skupina Kriváň a malé múzeum v podobe Východnianskej izby. Festival vo Východnej sa po prvý krát konal v roku 1953 z iniciatívy východnianskej národopisnej družiny Kriváň, ktorej členovia sa po úspechu na slávnostiach v Strážnici rozhodli...
Areál s náznakovými rekonštrukciami obytných, fortifikačných a kultových objektov z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej, jedna z najznámejších a najdôležitejších lokalít púchovskej kultúry na Slovensku. Na svahoch a terasách juhovýchodného výbežku Úložiska, rozsiahleho masívu dominujúceho centrálnej časti Liptovskej kotliny, sa pôvodne rozprestieralo niekoľko remeselnícko – roľníckych osád. Ich obyvateľstvo, ovplyvnené hmotnou i duchovnou kultúrou...
ATC sa nachádza 4 km od obce Pribylina v turisticky zaujímavom a neobyčajne príťažlivom prostredí nedaľeko vstupu do Račkovej a Jamníckej doliny. Návštevníci tu nájdu ideálne podmienky pre vychádzky aj náročnejšie túry do vrcholov a dolín Západných Tatier.
Biela Púť, Demänovská Dolina
Biela púť sa nachádza v Jasnej - Demänovská Dolina. Nachádza sa tu informačné centrum a kasa pre predaj lístkov a skipassov na lanovky a vleky. V okolí zjazdovky Biela púť sa nachádzajú viaceré ubytovacie zariadenia - Hotel Junior, Hotel Družba, Hotel Fis, Hotel SNP, penzión Koliesko. Okrem toho tu má svoje sídlo aj Horská služba a Stredisko lavínovej prevencie.
Hotel Permon, Pribylina
Čistá príroda v okolí hotela ponúka návštevníkom unikátne možnosti trávenia voľného času po celý rok.  Na jar, v lete a na jeseň čakajú na mladých i skôr narodených turistické chodníky, cyklotrasy či adrenalínové športy. *Belá, najčistejšia rieka na Slovensku,  láka vodákov a ponúka ako jediná na našom území rafting na divokej vode. V zime, keď snehové vločky ako ľahučká perina pokryjú zem aj stromy, nájdete v okolí hotela prvotriedne bežecké trate a v tesnej blízkosti vás privíta lyžiarske stredisko Podbanské. Vďaka menej náročným svahom sú tu ideálne podmienky pre všetky vekové kategórie. Rodiny s deťmi tu nájdu svoj rodinný lyžiarsky raj.
Hrad Liptovský Hrádok, Liptovský Hrádok
Na začiatku 14. storočia dal pri sútoku Belej a Váhu, pod výbežkami Nízkych Tatier, zvolenský župan Donč postaviť gotický kamenný hrad na nevysokej vápencovej skale. Hrad obkolesili vodnou priekopou, ktorá sa zachovala v podobe jazierka dodnes.
Hrádocké arborétum, Liptovský Hrádok
Je najvyššie položeným arborétom v Strednej Európe (650 m n. m.) a napriek malej rozlohe obsahuje štvrté najrozsiahlejšie dendrologické zbierky na Slovensku. V arboréte sa nachádzajú jedinečné taxóny z našej a svetovej dendroflóry, ktoré sú v Červených knihách viacerých štátov, a ktoré sú v rámci Európy na severnom okraji svojho prirodzeného areálu rozšírenia (klokoč, mechúrnik, chvojník a pod.).
Útulňa Ďurková pod Chabencom (1623 m) sa nachádza tesne pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier a je postavená na mieste bývalého salaša. Pri útulni je prameň vody a miesta vhodné na postavenie stanov.
Chata Magurka, Partizánska Ľupča
Magurka bola založená ako banícka osada už v 14. storočí, hoci v oblasti sa ťažilo zlato už okolo roku 1250. Zlato sa dolovalo aj vymývalo ručne, časom pribudli aj v tejto odľahlej lokalite stroje. V 19. storočí tu žilo a pracovalo až 250 baníkov. Produkcia baní predstavovala okolo 10 - 11 kg zlata i striebra a viac ako 3000 m³ antimónu. Šachta Kilian bola dlhá až 3 km, Ruseger 1,6 km a Ritterstein 1,4 km.
Chata Opalisko, Závažná Poruba
Chata Opalisko sa nachádza v príjemnom prostredí okolitej prírody, pod vrchom Poludnica - Nízke Tatry, nad obcou Závažná Poruba.
Poloha v nadmorskej výške 1420 m. Je učupená v lone krásnej prírodnej scenérie Západných Tatier, obkolesená Babkami, Malou a Veľkou kopou, Ostrým, Sivým vrchom...
Kamenné mlieko je prírodná pamiatka v správe príspevkovej organizácie Správa slovenských jaskýň.
Jaskyňa Mŕtvych Netopierov sa nachádza uprostred Slovenska v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier v Ďumbierskom vysokohorskom krase (1 750 m n.m.). Relatívne drobný, hlboko zavrásnený vápencový masív Kozích Chrbtov s dĺžkou 2 km a šírkou len 300 m obsahuje vo svojich útrobách množstvo chodieb v doposiaľ známych 14 poschodiach a dvoch paralerných vetvách. Najväčší podzemný priestor – Bystrický dóm, sa nachádza na 7 poschodí v hĺbke 180 m, a jeho objem dosahuje 52 500 m3.
Kaďa, Liptovský Ján
Kaďa je názov termálneho prameňa v obci Liptovský Ján. Atraktivitu z tejto lokality robí fakt, že kúpanie v prameni je bezplatné a okolitý areál je dobre udržiavaný. Je to pekné miesto, najmä pre to, že prameň pôsobí pôvodným prírodným dojmom - nie je to len ďalšie kúpalisko s bazénmi. Celková scenéria robí v tomto prípade svoje. Budí dojem prírodného wellnesu. Tento prameň je jedným z množstva prameňov, ktoré sa nachádzajú roztrúsené v Jánskej doline...
Kráľova Lehota , Kráľova Lehota
 Sa nachádza na hornej terase Važeckej doliny, pod východnou stenou Kriváňa vo Vysokých Tatrách. Má rozlohu 5,161 ha, maximálna hĺbka plesa je 23,1 m a nachádza sa v nadmorskej výške 2 017 m n. m.. Je najväčším plesom vo Važeckej doline.
Liptovský hrad, Liptovská Sielnica
Zvyšky niekdajšieho hradu stoja na vrchu Sestrč (999,9 m n. m.) v Chočských vrchoch, vypínajú sa nad obcami Kalameny a Bukovina. Bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe.
Lúčky, Demänovská Dolina
Prvá lanovka lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry
Dvojica lyžiarskych vlekov je situovaná na južnej strane dvojvrcholu Rovienky – Lajštroch (1.252 - mnm). Veľký vlek (TATRAPOMA H100) v dĺžke 450m ponúka možnosť lyžovania či snowboardingu na dvoch zjazdovkách strednej obtiažnosti. Malý vlek (EPV 300) v dĺžke 120m s k tomu prislúchajúcou zjazdovkou ľahkej obtiažnosti je určený deťom a začiatočníkom. 
Je pleso v Nefcerke, ktorá je odnožou Kôprovej doliny, vo Vysokých Tatrách. Je to jedno z najtypickejších karových plies. Sú tri Terianské plesá. Nižné a Vyšné Terianske pleso a drobné Malé Terianske pleso, ktoré sa vo väčšine sprievodcoch nespomína. Z plesa vyteká Nefcerský potok, ktorý vteká do Kôprovského potoka. Pleso je jedno z najhlbších vo Vysokých Tatrách. Okolie plesa je v prísne chránenej prírodnej rezervácii a nevedie k nemu turistický...
Priehyba, Demänovská Dolina
Nástupná stanica kabínkovej lanovky "Funitel"  Priehyba - Chopok. Výstupná stanica sedačkovej lanovky Záhradky - Priehyba. Výstupná stanica výťahu Jasná - Priehyba.  Významná lyžiarska križovatka na severnej strane Chopku. Kamera: http://www.jasna.sk/hory/
Turistická rozhľadňa nad obcou Liptovský Ján bola dokončená a sprístupnená verejnosti v roku 2013. Ponúka výhľad na celú obec a široké okolie. Nachádza sa v lokalite Stráne nad cintorínom pod vrchom Kameničná  (829 m.n.m.).  Dostanete sa k nej priamo z obce z ulice  Pod  Stráňou alebo  z areálu  termálneho prameňa Teplica (mostíkom cez potok Štiavnica). K rozhľadni vedie  upravený chodník, ktorý začína z cesty v blízkosti cintorína.
Vyhliadková veža “Májka”, vysoká 28 metrov, je súčasťou prírodného amfiteátru vo Východnej, kde sa pravidelne koná folkórny festival Východná. Z veže je možno vidieť krásnu panorámu Vysokých Tatier. 
Rozhľadňa Ostredok, Demänovská Dolina
Cestou z Jasnej na symbolický cintorín venovaný obetiam Nízkych Tatier sa môžete zastaviť a vychutnať si výhľad na panorámu Nízkych Tatier z drevenej vyhliadkovej veže.
Na vrchu Súšava (1075 m n. m.) týčiacom sa nad obcou Veľké Borové bola v roku 2013 postavená drevená turistická rozhľadňa s impozantnou výškou 16,5 m. Z jej vrcholu sa naskytajú krásne výhľady na okolité pohoria – Západné Tatry, Chočské vrchy i Malú Fatru. 
Na severozápadnom okraji obce Veľké Borové stojí turistická rozhľadňa "murovaná veža". Rozhľadňa bola postavená v roku 2002, resp. vznikla prestavbou starej trafostanice. Slúži aj ako zvonica a je voľne prístupná celoročne. Je vysoká 11 metrov a je inšpirovaná ľudovou architektúrou. Z rozhľadne sa naskytajú krásne výhľady na okolité pohoria – Roháče, Skorušinské vrchy, Chočské vrchy i Oravskú pahorkatinu. Vo veži sa nachádza i poľovnícka izba.
Rozhľadňa Žiarce, Pavčina Lehota
Drevená turistická rozhľadňa stojaca na okraji lesa neďaleko zjazdoviek v lokalite Žiarce bola postavená a sprístupnená pre verejnosť len pomerne nedávno, na jar v roku 2007.
Sivý vrch, Liptovský Trnovec
Sivý vrch (1 805 m n. m.) sa nachádza v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Vedie naň červeno značkovaný turistický chodník z Hút, trvá to 2:50 hodiny a žlto značkovaný turistický chodník z Jalovca, trvá to 4:10 hodiny. V jeho západnom hrebeni sa nachádzajú Radové skaly s množstvom skalných útvarov. Sú zabezpečené fixnými reťazami. Z vrcholu je kruhový rozhľad.
SKI Opalisko, Závažná Poruba
Päť umelo zasnežovaných zjazdoviek, štyri vleky a sedačka poskytujú dostatočný komfort bez dlhého čakania v radoch. K dispozícii je detský areál pre najmenších, sánkarska dráha, prírodné klzisko. V stredisku je tiež bežecký areál s osvetlením s celkovou dĺžkou 30 km bežeckých tratí. Organizujeme večerné lyžovanie a veľa ďalších zaujímavých športových akcií.
Stanišovská jaskyňa, Liptovský Ján
Jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove otvorená každý deň. Dokonalý zážitok zažijete pri objavovaní čarovného podzemia so sprievodcami - jaskyniarmi. Budete kráčať popri stenách, ktoré voda a matka príroda vymodelovala do neopísateľných tvarov. Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv do nepotrebujete. Ideálny cieľ pre celú rodinu.
Najkratšia cesta  k symbolickému cintorínu je  z Bielej Púte turistickým chodníkom cez Ostredok, je to nenáročná prechádzka vhodná pre všetkých. Spolu s niekoľkými zaujímavými zastávkami sa stáva zaujímavejšou pre malých aj veľkých.
TARZANIA Jasná, Demänovská Dolina
TARZANIA JASNA sa nachádza v Jasnej pod CHOPKOM, v blízkosti hotela OSTREDOK a približne 200m od Hotela GRAND. Postavená je na stromoch a pozostáva z dvoch trás vybudovaných pomocou 34 plošín a 95 prekážok vo výške približne 4 až 7 m nad zemou.
Útulňa Ramža, Vyšná Boca
  Útulňa Ramža (1260 m) je častým cieľom turistov pri prechode hlavného hrebeňa vo východnej časti Nízkych Tatier. Pre nenáročných turistov je výborným miestom na prenocovanie. Pri útulni je ohnisko a miesta vhodné na postavenie stanov. Prameň pitnej vody sa nachádza asi 300 metrov západne od chaty. 
Važecká jaskyňa je jedna z najznámejších jaskýň na severnom Slovensku. Hoci dĺžkou patrí medzi kratšie sprístupnené jaskyne, známa je výskytom bohatej kvapľovej výzdoby, pozoruhodnými nálezmi kostí jaskynných medveďov, ako aj vzácnou jaskynnou faunou.
Záhradky, Demänovská Dolina
Súčasť lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry
Najvyššie vrchy Západných Tatier sú (Wikipédia):
Autocamping, Liptovský Trnovec
Bobová dráha ŽIARCE, Pavčina Lehota
Rozhľadňa Havránok, Liptovská Sielnica
Sliačske travertíny, Liptovské Sliače
TARZANIA Tatralandia, Liptovský Mikuláš
Vajskovský vodopád, Dolná Lehota