Kam na výlet Martin

Hrad Blatnica, Blatnica
© zuzu hlinka
Hrad Blatnica
Šútovský vodopád, Šútovo
© zuzu hlinka
Šútovský vodopád
Múzeum slovenskej dediny, Martin
© Ľudovít Lacuška
Múzeum slovenskej dediny

Tipy na výlet Martin

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Expozícia podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. Pôvodným zámerom Slovenského národného múzea v Martine bolo vybudovať expozíciu podávajúcu ucelený obraz o tradičnej stavebnej kultúre a bývaní na území celého Slovenska (s...
Stredisko SNOWLAND je zamerané na rodinné lyžovanie s vysokou úrovňou doplnkových služieb, od mesta Martin je vzdialené 12,5 km. 
Hrad Zniev, Kláštor pod Znievom
Znievsky hrad je zrúcanina na vápencovom vrchu Zniev vo výške 985 m n. m., teda takmer 500 m nad mestečkom Kláštor pod Znievom. Hradný vrch tvorí severné zakončenie samostatného pohoria Žiar, nadväzujúceho na Lúčanskú časť Malej Fatry.
Chata sa nachádza v horskom stredisku Martinské hole. Má 21 lôžok a je celoročne otvorená.
Chata leží vo výške 973 m.n/m na križovatke značených turistických chodníkov. Poskytuje služby pre tých, čo majú radi kľud a pobyt v tichom vysokohorskom prostredí, v nádhernej scenérii Veľkého Rozsutca a ostatných fatranských končiarov. Chata je prevádzkovaná počas celého roka. 
Chata Martinské hole sa nachádza v pohorí Malá Fatra v centre lyžiarskeho strediska Martinské hole. Výborné snehové podmienky v zimnom období (prírodný sneh) predurčujú stredisko k turisticko-lyžiarskym aktivitám a najmä zjazdovému lyžovaniu, veď najbližší lyžiarsky vlek je vzdialený od chaty len 80 metrov.
Chata patrí do zariadení typu "turistická ubytovňa". V praxi to znamená, že spať budete vo viacposteľových izbách (Magura - 6 postelí, Kriváň - 8 postelí a Chleb - 9 postelí) alebo na povale. Povala je miesto pod strechou chaty, zateplené a vykurované, kde je potrebné mať vlastný  spacák.
Chata pod Kľačianskou Magurou, Turčianske Kľačany
Chata pod Kľačianskou Magurou, hovorovo nazývaná len Magura, patrí k najčastejším turistickým cieľovým bodom z Turčianskej kotliny. Niet sa čo diviť, patrí medzi najdostupnejšie chaty v Turci a jej okolie poskytuje krásne ďaleké výhľady na celý Turiec, lúčanskú časť Malej Fatry a Veľkú Fatru.
Chata Šútovská Fatranka v šútovskej doline ponúka svoje priestory na pobyt,oslavy,stretnutia, spoznávanie prírody.
Chata Vodopád sa nachádza v Šútovskej doline v Malej Fatre. Obľúbená je túra k Šútovskému vodopádu. Je tu krásna príroda v srdci hôr.
Jasenská dolina, Belá - Dulice
Stredisko KAŠOVÁ sa nachádza v dolnej časti Jasenskej doliny (2,5 km od obce Belá - Dulice). Je dobre prístupné asfaltovou cestou z obce Belá - Dulice, ktorá je celoročne udržiavaná. Prístup z obce Turčianske Jaseno je náročnejší. V bezprostrednej blízkosti vlekov je veľkokapacitné parkovisko pre osobné autá a autobusy. Severné svahy na KAŠOVEJ sú upravované, vhodné pre menej náročných i pokročilejších lyžiarov.
V mohutnom skalnom brale na severozápadnom úbočí veľkofatranského vrchu Tlstá badať výrazný skalný previs pripomínajúci pootvorenú papuľu obrovského zvieraťa. Tento previs predstavuje vstup do turisticky voľne prístupnej jaskyne Mažarná.
Kaštieľ, Košťany nad Turcom
Barokovo - klasicistický kaštieľ
Lyžiarske stredisko Winter Park Martinky sa nachádza v Malej Fatre, priamo nad mestom Martin, v nadmorskej výške 1 150 - 1456 m n. m. Je známe výbornými lyžiarskymi traťami, nádhernou prírodou a výhľadom na všetky slovenské horstvá a na Martin. 
Turčianska príroda ponúka krásne výhľady a je v nej mnoho miest, ktoré by boli vhodné ako rozhľadne.  Sú nimi drevené odpočívadlá Na tŕní a Na Kalníku, ktoré sú situované nad obcami Turčianske Jaseno, Kalník a Belá Dulice a sú to prvé dve rozhľadne, ktoré boli v Turci postavené v rámci prelomového projektu regionálnej spoupráce medzi mestom Martin a ďalšími obcami a subjektmi. V budúcom roku by mali k nim pribudnúť aj ďalšie rozhľadne, pričom cieľom je vytvoriť raz aj...
Rozhľadňa Na Tŕní, Turčianske Jaseno
Turčianska príroda ponúka krásne výhľady a je v nej mnoho miest, ktoré by boli vhodné ako rozhľadne. Sú nimi drevené odpočívadlá Na tŕní a Na Kalníku, ktoré sú situované nad obcami Turčianske Jaseno, Kalník a Belá Dulice a sú to prvé dve rozhľadne, ktoré boli v Turci postavené v rámci prelomového projektu regionálnej spoupráce medzi mestom Martin a ďalšími obcami a subjektmi. V budúcom roku by mali k nim pribudnúť aj ďalšie rozhľadne, pričom cieľom je vytvoriť raz aj cyklotrasu po...
Sklabinský hrad, Sklabinský Podzámok
Sklabinský hrad je zrúcanina na nevysokom návrší (626 m n. m.) tesne nad obcou Sklabinský Podzámok v dolnej časti Kantorskej doliny v severozápadnej časti Veľkej Fatry, 9 km na východ od Martina.
Nachádza sa vo výške 830 metrov nad morom v Krivánskej Malej Fatre asi 4 km severne od obce Šútovo. Z obce Šútovo je k vodopádu prístup po modrej turistickej značke a opačným smerom od Chaty pod Chlebom okolo Mojžišovych prameňov. Leží približne v strede Národnej prírodnej rezervácie Šútovská dolina.
Chata pod Suchým, Nezbudská Lúčka
Kaštieľ, Trebostovo
Kľak, Fačkov
Stoh, Párnica