Kam na výlet - Nitriansky kraj

Nitriansky hrad, Nitra
© Gabriel Burčiar st.
Nitriansky hrad
Protiturecká pevnosť, Komárno
© Wiki
Protiturecká pevnosť
Arborétum Mlyňany, Vieska nad Žitavou
© Ľudovít Lacuška
Arborétum Mlyňany

Tipy na výlet - Nitriansky kraj

Rekreačné zariadenie Margita - Ilona leží na rozhraní Podunajskej nížiny a Štiavnických vrchov. Okolie tvorí pahorkatina vhodná na nenáročné prechádzky. Od Levíc je vzdialené 6 km v smere na Šahy a tvorí ho kúpalisko so štyrmi bazénmi, autokempingom s 250 lôžkami, elektrickými prípojkami pre stany a karavany, športoviskami, reštauráciami a bufetmi a príslušnou infraštruktúrou. 
Toto významné kúpalisko sme oprávnene zaradili medzi TOP 50 výletných miest na Slovensku. Termálne kúpalisko Podhájska, nachádzajúce sa na juhu Slovenska neďaleko Nových Zámkov, poskytuje návštevníkom možnosť oddychu a rekreácie tak v letnom ako i v zimnom období.
Vo Vadas Thermal Resort nájdete 7 vonkajších a 2 vnútorných bazénov. Termálne kúpalisko II sa nachádza v centre mesta asi 500 m od Vadas thermal Resort. 
Patince sú jedna z najnavštevovanejších turistických destinácií na južnom Slovensku. Každoročne ich  navštívi okolo 15 000 turistov zo Slovenska, Čiech, Poľska a iných štátov. Rekreačno-kúpeľný areál Patiniec sa rozprestiera na ploche 22 hektárov a je  pripravený poskytnúť každému návštevníkovi podmienky pre príjemne strávenú dovolenku.
Arborétum Mlyňany, Vieska nad Žitavou
Arborétum Mlyňany SAV je špecializované pracovisko Slovenskej akadémie vied, botanická inštitúcia, ktorá spravuje najväčšiu zbierku cudzokrajných drevín na Slovensku a jednu z najbohatších v strednej Európe. Arborétum založil v roku 1892 Dr.Štefan Ambrózy-Migazzi, šľachtic pochádzajúci z maďarskej Tane (dnes Tanakajd). Jeho projekt vždyzeleného parku (Semper vireo) na ploche 40 ha patrí k prvým úspešne realizovaným veľkoplošným výsadbám vždyzelených drevín v Strednej Európe.
Duchonka, Prašice
Príjemné prostredie brezového hája ponúka vítaný oddych v autocampingu Duchonka  aj v tých najhorúcejších dňoch leta pre nenáročných turistov. Ubytovanie v bungalovoch, osvieženie v letnej nádrži Duchonka, možnosť využitia reštauračných služieb v jej okolí, tenisové kurty, požičovňa bicyklov, vodných bicyklov, športových potrieb, spoločenských hier,  grilov a vidlíc na opekanie,  jazda na koni, v blízke budúcnosti paintball. To všetko je k dispozícii návštevníkom...
OPONICE sú neveľkou obcou medzi Topoľčanmi a Nitrou, jej história je však tak rozsiahla, ža sa dotýka hviezd. Od roku 1392 ju spravoval šľachtický rod Apponyiovcov, ktorého potomkovia tu zotrvali až do r. 1940. Boli to skvelí diplomati Rakúsko-Uhorskej monarchie a mecéni, svojho času zakladatelia jednej z najväčších knižníc v strednej európe Bibliothecu Apponianu. Dominantou kraja je bez pochýb oponický hrad, ich prvé rodové sídlo, ktorého ruiny nám pripomínajú starca, rezignovane hľadiaceho do hrobu. Chateau Appony je...
Najstaršou historickou architektonickou pamiatkou, ktorá je ozdobou mesta Levice, je kamenný hrad z konca 13. storočia. O tom, kedy ho presne postavili nehovoria žiadne archívne materiály. Vieme však, že pre jeho výstavbu vybrali strategicky dobre chránené miesto na konci výbežku Štiavnického pohoria. Z hradu bol výborný výhľad na široké okolie a močaristý terén okolo neho sťažoval prístup k nemu.
Protiturecká pevnosť v Komárne je pevnosť vystavaná v dvoch obdobiach. Na základoch staršieho hradu sa začala roku 1546 výstavba Starej pevnosti a roku 1658 začala výstavba Novej pevnosti. 31. mája 1963 bol súbor siedmich objektov starej a novej pevnosti vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a je registrovaný v ÚZPF pod č. 302 Foto: https://commons.wikimedia.org/
Kúpele, Dudince
Zubria obora, Hosťovce