Kam na výlet Poprad

Hrebienok, Vysoké Tatry
© Ľudovít Lacuška
Hrebienok
Chata Plesnivec, Vysoké Tatry
© Jozef D.
Chata Plesnivec
Starý Smokovec - Hrebienok, Vysoké Tatry
© Ľudovít Lacuška
Starý Smokovec - Hrebienok

Tipy na výlet Poprad

Téryho chata, Vysoké Tatry
Kam na výlet vo Vysokých Tatrách. Téryho chata je rozhodne jeden z turistických symbolov Tatier. Téryho chata je najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou. Nachádza sa v Malej Studenej doline, vo výške 2 015 m. n. m. pri Piatich Spišských plesách. Do roku 1933 to bola najvyššie položená chata v Uhorsku. Od roku 1936 je Téryho chata ako prvá vo Vysokých Tatrách otvorená celoročne.
AquaCity, Poprad
VONKAJŠIE TERMÁLNE BAZÉNY Bazény sú vďaka moderným technológiám s využitím UV filtrácie naplnené kryštálovo čistou termálnou vodou. Technologickým procesom sa z teploty 50°C ochladzuje na 36 až 38°C. Bazény majú antikorový povrch, aby sa minimalizovala potreba používania chlóru.  Na jej dezinfekciu sa využíva UV žiarenie, čím je šetrná k pokožke i k očiam. Voda v termálnych bazénoch pramení z hĺbky 1300 m a obsahuje viac ako 20 rôznych minerálov priaznivo pôsobiacich...
Lomnický štít, Vysoké Tatry
Lomnický štít  (2633,9 m.n.m.) je druhý navyšší vrch Vysokých Tatier. Lomnický štít je dostupný lanovkou. Štít nie je prístupný po turistickom značkovanom chodníku. Na štít je možné vyjsť z Lomnického sedla, ale len v sprievode horského vodcu.
Štrbské Pleso je jedným z centier cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách. Veľký rozmach zaznamenalo Štrbské Pleso v r. 1970, kedy sa tu konali Majstrovská sveta FIS v klasických lyžiarskych disciplínach. V tomto období zrušenú parnú ozubnicovú železnicu nahradila nová elektrická.
Vodopád Skok je asi 30 m vysoký vodopád v Mlynickej doline. Jeden z najkrajších tatranských vodopádov, ktorého krása vynikne pri zvýšených prietokoch. Vodopád padá zo skalného prahu vo výške 1 789 m n. m. Výstup okolo vodopádu je zaistený reťazami a vedie po klzkých žulových platniach. Sezónna uzávera je od 1. septembra do 15. júna. Vedie k nemu žltá značka zo Štrbského Plesa.
Básnikmi ospevovaná, povesťami a legendami opradená Kráľova hoľa patrí medzi základné symboly Slovenska.  Kulminuje v nadmorskej výške  1 946 m a je po nej pomenovaná celá východná polovica Nízkych Tatier. 
Kriváň - vrch , Vysoké Tatry
Kriváň je impozantný vrch v západnej časti Vysokých Tatier. Kriváň sa považuje za symbol národnej hrdosti Slovákov. V 19. storočí sa organizovali výstupy slovenských vlastencov a nadšencov na Kriváň, napr. v r. 1841 Ľudovít Štúr. Táto tradícia znova ožila v 21. storočí. Najpohodlnejší výstup na vrchol Kriváňu začína na Troch studničkách (Podbánske)  - po zelenej značke. Iná, dlhšia trasa po modrej značke začína na Štrbskom plese. Výstup na Kriváň je...
Ponuka a rozvoj služieb na Ranči pod Ostrou skalou sleduje súčasný trend v cestovnom ruchu - návrat k prírode, spoznávanie vidieckeho spôsobu života, uprednostnenie fyzickej činnosti a športových aktivít. Obyvatelia miest čoraz viac vyhľadávajú možnosti trávenia voľného času ďaleko od civilizácie a modernej techniky. Spoznávajú pôvodné tradície, ľudové remeslá, participujú na pestovateľskej činnosti, či každodennej starostlivosti o hospodárskej zvieratá.
Sliezsky dom, Vysoké Tatry
Horský hotel Sliezsky dom, situovaný vo výške 1670 metrov nad morom, je najvyššie položeným horským hotelom  na Slovensku.  Vďaka svojej polohe je Sliezsky dom zároveň obľúbeným východiskovým miestom nielen pre náročné túry a prechádzky, ale aj výstup na najvyšší vrchol Slovenska, Gerlachovský štít.
Hrebienok (1285m) je atraktívnym cieľom návštevníkov Vysokých Tatier. Na Hrebienku je konečná zástavka pozemnej lanovky. Významné východisko pre vysokohorské túry do Veľkej a Malej Studenej doliny. V dolinách sa nachádzajú Bilíkova chata, Rainerova chata, Zamkovského chata, Téryho chata, Zbojnícka chata. Po červenej značke sa dá prejsť i na Skalnaté pleso a na Sliezky dom.
Zbojnícka chata, Vysoké Tatry
Zbojnícka chata má celoročnú prevádzku. Nachádza sa vo Veľkej Studenej doline, ktorú ohraničujú Slavkovský štít, Východná Vysoká, Svišťový štít, Javorový štít, Široká veža, Prostredný hrot a priľahlé hrebene.  Chata má charakter turistickej ubytovne. Ponúka nocľah na poschodových posteliach s kapacitou 16 ľudí. 
Skalnaté pleso, Vysoké Tatry
Bilikova chata, Vysoké Tatry
Chata Plesnivec, Vysoké Tatry
Chata pod Rysmi, Vysoké Tatry
Popradské pleso, Vysoké Tatry
Batizovské pleso, Vysoké Tatry
 Je jediné väčšie pleso v Batizovskej doline pod úpätím Gerlachovského štítu najvyššieho končiara Slovenskej republiky a Vysokých Tatier. Leží na južnom okraji doliny nad Tatranskou magistrálou.
Belianska jaskyňa, Vysoké Tatry
Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už 125 rokov
Leží v kotlinke Velickej doline medzi masívom Gerlachovského štítu a Guľatým kopcom blízko ústia Krčmárovho žľabu, z ktorého padajú do plesa kamene a preto sa neustále zmenšuje. Jeho názov vyplynul z podlhovastého tvaru. V názvosloví sa spresňuje názvom Dlhé pleso vo Velickej doline, ale vyskytujú sa aj pomenovania Velické Dlhé pleso a Dlhé pleso pod Gerlachom. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 929 m n. m.. Podľa meraní pracovníkov TANAPu má hĺbku 5 m a rozlohu 0,63 ha.
Elektrárenská jaskyňa je prírodná pamiatka v správe príspevkovej organizácie Správa slovenských jaskýň.
Galéria Encián, Vysoké Tatry
Encián je národnou kultúrnou pamiatkou známou tiež ako hotel Encián Skalnaté pleso zapísanou v registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky pod č. 3850/3. Budova Enciánu, dielo veľkého slovenského architekta Dr. Jurkoviča,  bola pôvodne rozdelená na dve samostatné časti- lanovkovú a hotelovú. 
Gerlachovský štít, Vysoké Tatry
Názov je odvodený od obce Gerlachov, nad ktorou je situovaný a patril i do jej chotára. Listina z roku 1326 podáva svedectvo, že Gerlachov zakladali bratia Ján, Mikuláš, Peter a Štefan, synovia Gerlacha zo Spišskej Soboty. Bolo to na základe kráľovskej donácie po tatárskych vpádoch. Do územia patril aj masív hory, ktorú, podľa vtedajšieho zvyku, pomenovali podľa majiteľov územia - Gerlachovské hory ( v najstarších latinských prameňoch Gerlachfalvenses montes). Až oveľa neskôr, keď bolo potrebné bližšie...
Hotel Permon, Pribylina
Čistá príroda v okolí hotela ponúka návštevníkom unikátne možnosti trávenia voľného času po celý rok.  Na jar, v lete a na jeseň čakajú na mladých i skôr narodených turistické chodníky, cyklotrasy či adrenalínové športy. *Belá, najčistejšia rieka na Slovensku,  láka vodákov a ponúka ako jediná na našom území rafting na divokej vode. V zime, keď snehové vločky ako ľahučká perina pokryjú zem aj stromy, nájdete v okolí hotela prvotriedne bežecké trate a v tesnej blízkosti vás privíta lyžiarske stredisko Podbanské. Vďaka menej náročným svahom sú tu ideálne podmienky pre všetky vekové kategórie. Rodiny s deťmi tu nájdu svoj rodinný lyžiarsky raj.
Hrebienok, Vysoké Tatry
Hučivá diera, Vysoké Tatry
Hučivá diera je prírodná pamiatka v správe príspevkovej organizácie Správa slovenských jaskýň.
Chata pod Soliskom sa nachádza na svahu Predného Soliska vo výške 1840 m.n.m., priamo nad Štrbským Plesom.
Jahňací štít, Vysoké Tatry
Jahňací štít je prístupný po žltom značkovanom chodníku od Chaty pri Zelenom plese cez Červenú dolinu žltá turistická značka. Pred výstupom na štít, pri prechode cez Kolový priechod, je chodník náročnejší, vedú ním reťaze. Od chaty trvá výstup 2 hodiny, k chate sa dá dostať buď zo Skalnatého plesa cez Veľkú Svišťovku alebo Dolinou Kežmarskej Bielej vody z Kežmarských Žľabov.
Jastrabia veža, Vysoké Tatry
Jastrabia skala alebo veža (2137) je pomerne nevýrazným zakončením Karbunkulového hrebeňa, oddelená od neho Jastrabím sedlom. K Zelenému plesu však spadá strmými platňami načervenalej farby, čo z nej robí charakteristickú dominantu. 
Jazierka lásky sú dvojicou bývalých umelých rybníčkov medzi cestou k lyžiarskym vlekom a potokom Mlynica. Dnes toto miesto využívajú mnohí návštevníci Štrbského Plesa na oddych. Umelé rybníčky založil koncom 19. storočia vtedajší majiteľ Štrbského Plesa Jozef Sentiváni. Choval v nich pstruhy pre svoje reštaurácie. Dávnejšie, keď boli využívané na chov rýb väčší sa volal Jozefov rybník a menší Mikulášov rybník. Prvý z...
Kmeťov vodopád, Vysoké Tatry
Kmeťov vodopád sa nachádza v Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách. Je vysoký približně 80 m. Kmeťov vodopád je najvyšší vodopád na Slovensku. 
Kôprovský štít, Vysoké Tatry
Kôprovský štít prvý výrazný vrchol v rázsoche vybiehajúcej z Čubriny. Vrch je hojne navštevovaný, lebo naň vedie turistická značka. Krásny kruhový výhľad. Bežná trasa ide okolo Veľkého Hincovho plesa.
 Sa nachádza na hornej terase Važeckej doliny, pod východnou stenou Kriváňa vo Vysokých Tatrách. Má rozlohu 5,161 ha, maximálna hĺbka plesa je 23,1 m a nachádza sa v nadmorskej výške 2 017 m n. m.. Je najväčším plesom vo Važeckej doline.
Ľadové pleso, Vysoké Tatry
Je pleso vo Veľkej Studenej doline v kotline pod juhovýchodnou stenou Hranatej veže a Kresaným rohom nad Starolesnianskym plesom Vysokých Tatrách. Pleso býva do leta zamrznuté. Meno mu dal jeho ľad. Má rozlohu 1,722 ha. Dosahuje maximálnu hĺbku 17,8 m. Leží v nadmorskej výške 2 057 m n. m.
Lomnické sedlo, Vysoké Tatry
Lomnické sedlo, ktoré leží v nadmorskej výške 2190 metrov je úžasným vyhliadkovým miestom. Smerom na východ sa rozprestiera hladký svah, ktorý je v zime najatraktívnejšou, najstrmšou čiernou zjazdovkou na Slovensku. Popradská kotlina je odtiaľto ako na dlani, výhľad siaha až k vzdialeným vrcholkom Slovenského Rudohoria. Celkom iný obraz krajiny uvidíte na opačnej strane. Západné strmé a skalnaté svahy klesajú do hlbín Malej Studenej doliny, ktorú z druhej strany ohraničuje zubatý...
Malé Hincovo pleso, Vysoké Tatry
Je pleso v Mengusovskej doline na hornom stupni Satanej dolinky, pod prahom Hincovej doliny vo Vysokých Tatrách. Má rozlohu 2,22 ha, maximálnu hĺbku 6,4m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 923 m n. m.
Modré pleso, Vysoké Tatry
 Je v Dolinke pod Sedielkom (poľ. Lodowa Dolinka, Lodovy Stawek) a pod južnou stenou Malého Ľadového štítu na konci Malej Studenej doliny v nadmorskej výške 2 192 m n. m. Je najvyššie položeným jazerom vo Vysokých Tatrách. Rozloha 0,40 ha, hĺbka 4,5 m. Zdanlivo tmavomodrú farbu má preto, lebo je zaclonené okolitými skalnými stenami.
Je pleso v Bielovodskej doline, v hornej časti Žabej doliny (bielovodskej), poniže Vyšného Bielovodského Žabieho plesa vo Vysokých Tatrách. Toto stále pleso napája nestály potok vytekajúci z vyššie položeného Vyšného Bielovodského Žabieho plesa. Z jeho najsevernejšej časti vyteká Žabí potok. Nad plesom dominuje Veľký Žabí štít.
 Je najnižšie položeným plesom zo skupiny Piatich spišských plies. Nachádza sa blízko Téryho chaty v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách v nadmorskej výške 2 000 m n. m.. Plocha 7 100 m², hĺbka 4,2 m.
Je pleso na druhej terase Temnosmrečinskej doliny v komplexe Kôprovej doliny, poniže druhého, podstatne menšieho plesa rovnakého mena vo Vysokých Tatrách. Je to tretie najväčšie a najhlbšie pleso na Slovensku.
Je pleso v Nefcerke, ktorá je odnožou Kôprovej doliny, vo Vysokých Tatrách. Je to jedno z najtypickejších karových plies. Sú tri Terianské plesá. Nižné a Vyšné Terianske pleso a drobné Malé Terianske pleso, ktoré sa vo väčšine sprievodcoch nespomína. Z plesa vyteká Nefcerský potok, ktorý vteká do Kôprovského potoka. Pleso je jedno z najhlbších vo Vysokých Tatrách. Okolie plesa je v prísne chránenej prírodnej rezervácii a nevedie k nemu turistický...
Obe plesá Nižné i Vyšné Wahlenbergovo pleso dostali meno po švédskom botanikovi a lekárovi Göranovi Wahlenbergovi, ktorý v roku 1813 prebádal vegetáciu Vysokých Tatier.
Jeho názov vyplýva z bezprostrednej blízkosti vodopádu. Vodopád Skok je v nemeckom názvosloví Schleierwasserfall, v maďarskom Fátyovízesés (závojový vodopád). Pomenovali ho spišskonovoveskí prírodovedci Július Geyer a Martin Róth, ktorí tu v roku 1877 robili zoofenologické pozorovania. Okolo polovice 19. storočia bolo toto pleso jediné v Mlynickej doline, o ktorom sa samostatne hovorilo ako o Mlynickom plese. Pravdepodobne preto, lebo v tom čase nemalo meno. Ostatné plieska v doline tiež neboli pomenované a boli len plieska....
Poľský Hrebeň, Vysoké Tatry
Poľský hrebeň (2 200 m n. m.) je významné sedlo v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Prechádza cezeň zeleno značkovaný turistický chodník z Tatranskej Polianky do Lysej Poľany. Začína v ňom žlto značkovaný turistický chodník na Východnú Vysokú (2 428 m n. m.).
Prameň Škvrkovec, Liptovská Teplička
Je pleso zo skupiny Piatich spišských plies. Nachádza sa na severozápad od Téryho chaty v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách v nadmorskej výške 2 013 m n. m.
Pusté pleso, Vysoké Tatry
 Je pleso v Rovienkvej kotline Veľkej Studenej doliny pod Svišťovým štítom a Svišťovým sedlom. Meno plesa vyplýva z polohy v tej časti Rovienkovej kotliny, ktorú nazývajú aj Pustou kotlinou. Nachádza sa v nadmorskej výške 2 055 m n. m.. Hlboké je 6,6 m. K plesu nevedie turistický chodník.
Celodrevenú vyhliadkovú vežu postavili v roku 2011. Nachádza sa v oblasti Spišskej Magury, v obci Ždiar v nadmorskej výške 1 109 m. n. m. V priaznivom počasí poskytuje výhľad na Belianske a Vysoké Tatry či Pieniny. Rozhľadňa je celoročne voľne prístupná, takže slúži nielen letným turistom, ale v zimných mesiacoch aj lyžiarom.
Rysy, Vysoké Tatry
Rysy (2 503,0 m n. m.) sú jedným z najpopulárnejších vyhliadkových štítov hlavného hrebeňa Vysokých Tatier. Nachádzajú sa medzi Žabím sedlom (Žabím koňom) a Váhou (Ťažkým štítom) na slovensko-poľskej hranici.
Lyžiarske stredisko SKICENTRUM STREDNICA sa nachádza v rázovitej podtatranskej obci Ždiar. Patrí medzi veľké strediská v oblasti Vysokých Tatier.  K dispozícii je štvorsedačková lanová dráha s kapacitou 2 400 osôb/hod. a  9 lyžiarskych vlekov s kapacitou 6 080 osôb/hod. Zjazdovky sú aj s umelým osvetlením, vhodné pre večerné lyžovanie. Stredisko je vhodné pre začiatočníkov a nenáročných lyžiarov, ale svoje si nájdu aj milovníci lyžovania, pretože v stredisku sa nachádzajú stredne ťažké a...
Slavkovský štít, Vysoké Tatry
Slavkovský štít je so svojou výškou 2 452,4 m n. m. jedným z najvyšších zdolateľných vrchov bez použitia horského vodcu alebo horolezeckej techniky. Na vrch sa dá vystúpiť zo Starého Smokovca alebo z Hrebienka. Vedie sem modrá turistická značka modrá značka. Výstup trvá 5:15 hod., zostup 3:50 hod. Výstup je stredne náročný, zdĺhavý. Počas výstupu sa naskytajú pohľady do Veľkej Studenej doliny a na masív Prostredného hrotu, z vrcholu sú pohľady na Bradavicu a Gerlachovský...
Najstaršia chata vo Vysokých Tatrách. Bola postavená v roku 1863 Jánom Jurajom Rainerom. V roku 1884 zanikla. Obnovená bola v roku 1998. Odvtedy slúži verejnosti ako chata s malým občerstvením bez podávania jedál a ubytovania. 
Stodolištie, Liptovská Teplička
Svinica, Vysoké Tatry
Jeden z najlepších vyhliadkových vrcholov.  Najvýhodnejším východiskom túr na Svinicu je poľské Zakopané.  Na mnohých miestach je výstup namáhavý a obsahuje aj reťaze. Svinica je výrazný vrchol so suťovými svahmi, ktorej tvar najlepšie vynikne pri pohľade z hornej časti Tomanovskej doliny v Západných Tatrách.
Symbolický cintorín pri Popradskom plese pod strmou skalnou stenou Ostrvy je miestom, kde sú na pamiatku obetiam Vysokých Tatier umiestnené pamätné tabule s menami ľudí, ktorí zahynuli vo Vysokých Tatrách a v iných svetových horstvách.
TARZANIA Ostrá Skala, v blízkosti Ranča pod Ostrou skalou, 1600m od Dobšinskej Ľadovej Jaskyne smerom na Poprad.
Ťažké pleso, Tatranská Javorina
Sa nachádza v Ťažkej doline, ktorá je v komplexe Bielovodskej doliny vo VysokýchTatrách. Je to stále pleso napájané Ťažkým potokom. Ten vyviera na začiatku Ťažkej doliny z vyššie položeného Zmrzlého plesa v jednej vetve a druhá tečie Spádovou dolinkou. Z Ťažkého plesa ďalej vyteká Ťažký potok. Leží v nadmorskej výške 1 612 m n. m., rozloha 1,980 ha a jeho hĺbka je 6 m. K plesu nevedie turistický chodník.
Teplická izba - múzeum, Liptovská Teplička
Výstava fotografií Mgr. Mira Jozefa Repku: “70-te roky v Liptovskej Tepličke”. Výstava historických fotografií “Zo starej Tepličky” doplnená o historické predmety.
Terasovité polia, Liptovská Teplička
Útulňa Andrejcová, Liptovská Teplička
Útulňa Andrejcová sa nachádza na hrebeni v Nízkych Tatrách na obcou Pohorelá. Je prístupná z Pohorelej, Liptovskej Tepličky, Kráľovej Holi, Čertovice. Pri útulni je zdroj pitnej vody.
Velické pleso, Vysoké Tatry
Velické pleso je najväčšie vo Velickej doline. Má rozlohu 2,241 ha, hĺbku 4,5 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 663 m n. m. V blízkosti sa nachádza horský hotel Sliezsky dom. Z plesa vyteká Velický potok.Nad nim v doline je Dlhé pleso, Kvetnicové pliesko a Vyšné Velické plieska.
Veľké Biele pleso, Vysoké Tatry
Je najväčšie z Bielych plies v Doline Bielej vody pod juhovýchodnými úbočiami Belianskej kopy a na severovýchodnom okraji skupiny Bielych plies vo Vysokých Tatrách. Je to morénové jazero. Má rozlohu 0,9670 ha. Je 195 m dlhé a 70 m široké. Má hĺbku 0,8 m. Leží v nadmorskej výške 1 612 m n. m.
Je pleso v Hincovej doline. Je to najväčšie a najhlbšie karové jazero v slovenskej časti Vysokých Tatier a na Slovensku. Jeho hladina býva pokrytá ľadom priemerne 270 dní v roku.
 Je pleso zo skupiny Piatich spišských plies. Nachádza sa na blízkoTéryho chaty v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách. Je to najväčšie pleso zo skupiny Piatich Spišských plies. Nachádza sa v nadmorskej výške 2 014 m n. m., má 3,480 ha, rozmery 324 x 182m, hĺbku 10 m
Je pleso v hornej časti Kotliny Žabích plies 1 919 m n. m. v Mengusovskej doline vo Vysokých Tatrách. Stále bezprítokové pleso má hĺbku 7 m. Má rozlohu 2,65 ha.[1] Jeho občasný odtok napája Malé Žabie pleso mengusovské, ktoré sa od svojho veľkého suseda oddelilo po úbytku vody. Od seba ich delí pol metra vysoká kamenná hrádza. Pleso patrí do skupiny troch Žabích plies v Mengusovskej doline.
Veľký Sokol, Hrabušice
Tiesňava Veľký Sokol leží na západnom okraji severných svahov Glackej planiny. Východiskovým bodom do nej je bývalá horáreň neďaleko osady Píla, miestnej časti Hrabušíc. Sprístupňuje ju žlto značená turistická trasa, ktorou sa povoľuje iba jednosmerný prechod v smere nahor, čiže proti prúdu potoka. 
Východná Vysoká, Vysoké Tatry
Východná Vysoká je významný vyhliadkový štít v Poľskom hrebeni vo Vysokých Tatrách. Vrchol má pyramídový tvar. Z vrcholu štítu je prekrásny výhľad na celé Tatry, do Veľkej Studenej doliny, Velickej doliny, i na okolité štíty (Gerlachovský, Litvorový, Vysoká, Bradavica a iné).
Je pleso v Bielovodskej doline v hornej časti Žabej doliny (bielovodskej), povyše Nižného Bielovodského Žabieho plesa vo Vysokých Tatrách. Nad plesom dominuje Veľký Žabí štít, Mlynár, Žabí mních. K plesu nevedie turistický chodník.
Má rozlohu 5,548 ha, hĺbku 20 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 716 m n. m.
Je v hornej časti Furkotskej doliny a je druhým najvyššie položeným plesom v Tatrách. Takmer celý rok je pokryté ľadom.
Zemiakové pivnice, Liptovská Teplička
Zaujímavosťou obce je aj údajný európsky unikát – pivničky, ktoré sa nachádzajú medzi obcou a cintorínom. Sú to vlastne pivnice na zemiaky vyhĺbené kolmo do zeme. Hĺbku dosahujú okolo 2,5-3m, majú hruškovitý tvar, smerom hore sa zužujú. Nad jamou je strieška z guľatiny, na nej vrstva hliny pokrytá mačinou. Striešku, ktorá má mierny spád,
Zmrzlé pleso, Tatranská Javorina
Je karové pleso v hornej časti Ťažkej doliny pod Vysokou a Váhou vo Vysokých Tatrách. Je to stále bezprítokové pleso. Z prednej časti plesa vyteká Ťažký potok. Má rozlohu 2,19 ha, hĺbku 10 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 774 m n. m. Rozmŕza iba na maximálne 3 týždne v roku.
Areál Kubašok, Spišské Bystré
Dlhý vodopád, Vysoké Tatry
FunVille, Hozelec
ihrisko TJ, Spišský Štiavnik
Kostol sv. Ondreja, Veľký Slavkov
Skalnatá chata, Vysoké Tatry
Studničky, Vernár