Kam na výlet - Prešovský kraj

Spišský hrad, Žehra
© Wiki
Spišský hrad
Chata pri Zelenom plese, Vysoké Tatry
© zuzu hlinka
Chata pri Zelenom plese
Starý Smokovec - Hrebienok, Vysoké Tatry
© Ľudovít Lacuška
Starý Smokovec - Hrebienok

Tipy na výlet - Prešovský kraj

Téryho chata, Vysoké Tatry
Kam na výlet vo Vysokých Tatrách. Téryho chata je rozhodne jeden z turistických symbolov Tatier. Téryho chata je najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou. Nachádza sa v Malej Studenej doline, vo výške 2 015 m. n. m. pri Piatich Spišských plesách. Do roku 1933 to bola najvyššie položená chata v Uhorsku. Od roku 1936 je Téryho chata ako prvá vo Vysokých Tatrách otvorená celoročne.
AquaCity, Poprad
VONKAJŠIE TERMÁLNE BAZÉNY Bazény sú vďaka moderným technológiám s využitím UV filtrácie naplnené kryštálovo čistou termálnou vodou. Technologickým procesom sa z teploty 50°C ochladzuje na 36 až 38°C. Bazény majú antikorový povrch, aby sa minimalizovala potreba používania chlóru.  Na jej dezinfekciu sa využíva UV žiarenie, čím je šetrná k pokožke i k očiam. Voda v termálnych bazénoch pramení z hĺbky 1300 m a obsahuje viac ako 20 rôznych minerálov priaznivo pôsobiacich...
Lomnický štít, Vysoké Tatry
Lomnický štít  (2633,9 m.n.m.) je druhý navyšší vrch Vysokých Tatier. Lomnický štít je dostupný lanovkou. Štít nie je prístupný po turistickom značkovanom chodníku. Na štít je možné vyjsť z Lomnického sedla, ale len v sprievode horského vodcu.
Pôvodne kráľovský hrad, jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe. Hrad spolu s komplexom Spišskej kapituly boli roku 1993 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO – World Heritage List.
Štrbské Pleso je jedným z centier cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách. Veľký rozmach zaznamenalo Štrbské Pleso v r. 1970, kedy sa tu konali Majstrovská sveta FIS v klasických lyžiarskych disciplínach. V tomto období zrušenú parnú ozubnicovú železnicu nahradila nová elektrická.
Vodopád Skok je asi 30 m vysoký vodopád v Mlynickej doline. Jeden z najkrajších tatranských vodopádov, ktorého krása vynikne pri zvýšených prietokoch. Vodopád padá zo skalného prahu vo výške 1 789 m n. m. Výstup okolo vodopádu je zaistený reťazami a vedie po klzkých žulových platniach. Sezónna uzávera je od 1. septembra do 15. júna. Vedie k nemu žltá značka zo Štrbského Plesa.
Kúpele patria medzi najstaršie a najkrajšie na Slovensku. Nachádzajú sa uprostred prekrásnej prírody horného Šariša, sú preto ideálnym miestom na váš oddych a načerpanie nových síl. Nájdete tu kúpeľnú kolonádu, v ktorej je spolu 8 liečivých minerálnych prameňov. Nachádza sa tu aj skanzen - múzeum ľudovej architektúry, ktorý je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Prírodná liečivá voda a nedotknutá príroda sú hlavným bohatstvom, pre ktoré tisíce domácich a zahraničných klientov vyhľadávajú práve tieto kúpele.
Domaša, Holčíkovce
Básnikmi ospevovaná, povesťami a legendami opradená Kráľova hoľa patrí medzi základné symboly Slovenska.  Kulminuje v nadmorskej výške  1 946 m a je po nej pomenovaná celá východná polovica Nízkych Tatier. 
Kriváň - vrch , Vysoké Tatry
Kriváň je impozantný vrch v západnej časti Vysokých Tatier. Kriváň sa považuje za symbol národnej hrdosti Slovákov. V 19. storočí sa organizovali výstupy slovenských vlastencov a nadšencov na Kriváň, napr. v r. 1841 Ľudovít Štúr. Táto tradícia znova ožila v 21. storočí. Najpohodlnejší výstup na vrchol Kriváňu začína na Troch studničkách (Podbánske)  - po zelenej značke. Iná, dlhšia trasa po modrej značke začína na Štrbskom plese. Výstup na Kriváň je...
V meste je zachované množstvo kultúrno-historických pamiatok - Bazilika sv. Jakuba  Radnica, Evanjelický kostol, stredoveký pranier - klietka hanby a viac ako 60 meštianskych domov pochádzajúcich väčšinou zo 14.-15. storočia tvoriacich Námestie Majstra Pavla. Námestie si zachovalo svoj stredoveký tvar obdĺžnika o stranách v pomere 3:1, ktoré patrí k najväčším námestiam tohto typu v Európe a spolu so zachovanými renesančnými domami svedčí o bohatstve mesta v stredoveku. Najpozoruhodnejšími zachovanými meštianskymi domami na námestí sú Thurzov dom, Dom Majstra Pavla, Mariássyho dom, Spillenbergov dom, Krupekov dom, Budova divadla, veľký a malý župný dom, Starý kostol minoritov,...
Ponuka a rozvoj služieb na Ranči pod Ostrou skalou sleduje súčasný trend v cestovnom ruchu - návrat k prírode, spoznávanie vidieckeho spôsobu života, uprednostnenie fyzickej činnosti a športových aktivít. Obyvatelia miest čoraz viac vyhľadávajú možnosti trávenia voľného času ďaleko od civilizácie a modernej techniky. Spoznávajú pôvodné tradície, ľudové remeslá, participujú na pestovateľskej činnosti, či každodennej starostlivosti o hospodárskej zvieratá.
Sliezsky dom, Vysoké Tatry
Horský hotel Sliezsky dom, situovaný vo výške 1670 metrov nad morom, je najvyššie položeným horským hotelom  na Slovensku.  Vďaka svojej polohe je Sliezsky dom zároveň obľúbeným východiskovým miestom nielen pre náročné túry a prechádzky, ale aj výstup na najvyšší vrchol Slovenska, Gerlachovský štít.
Hrebienok (1285m) je atraktívnym cieľom návštevníkov Vysokých Tatier. Na Hrebienku je konečná zástavka pozemnej lanovky. Významné východisko pre vysokohorské túry do Veľkej a Malej Studenej doliny. V dolinách sa nachádzajú Bilíkova chata, Rainerova chata, Zamkovského chata, Téryho chata, Zbojnícka chata. Po červenej značke sa dá prejsť i na Skalnaté pleso a na Sliezky dom.
Šarišský hrad, Veľký Šariš
Šarišský hrad je magické miesto nad okolitou prírodou, miesto kde sa dá tráviť voľný čas, oddýchnuť, zrelaxovať. Ľudia oceňujú čisté životné prostredie a nádherný výhľad. Miesto, kde si môžu opiecť slaninku a špekačky a zúčastniť sa na podujatiach organizovaných mestom.
Zbojnícka chata, Vysoké Tatry
Zbojnícka chata má celoročnú prevádzku. Nachádza sa vo Veľkej Studenej doline, ktorú ohraničujú Slavkovský štít, Východná Vysoká, Svišťový štít, Javorový štít, Široká veža, Prostredný hrot a priľahlé hrebene.  Chata má charakter turistickej ubytovne. Ponúka nocľah na poschodových posteliach s kapacitou 16 ľudí. 
Skalnaté pleso, Vysoké Tatry
Bilikova chata, Vysoké Tatry
Chata Plesnivec, Vysoké Tatry
Chata pod Rysmi, Vysoké Tatry
Kúpele Vyšné Ružbachy, Vyšné Ružbachy
Morské oko - jezero, Remetské Hámre
Popradské pleso, Vysoké Tatry