Kam na výlet Prievidza

ZOO, Bojnice
© Gabriel Burčiar st.
ZOO
Bojnický zámok, Bojnice
© Ivan Zázik
Bojnický zámok
Kúpele, Bojnice
© Ivan Zázik
Kúpele

Tipy na výlet Prievidza

Kam na výlet s deťmi? Rozhodne do Bojníc. ZOO, kúpalisko a zámok na jednom mieste.  Bojnický zámok patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku. Stojí na travertínovej kope nad mestom. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. Pôvodne bol hradom dreveným a vyvinul sa zo staršieho hradiska. Postupne v priebehu 13. storočia bol budovaný z kameňa ako majetok rodu Poznanovcov.
ZOO, Bojnice
ZOO Bojnice je zaradené v našich výletných miestach v kategórii TOP 50 výlety Slovensko. Počet druhov zvierat v majetku zoo v priebehu roka 2014 dosiahol 490 registrovaných taxónov. Počet fyzicky prítomných jedincov  vrátane deponovaných jedincov činil  2996 jedincov,  z toho v zoo to bolo 2734 jedincov.  V deponáciách žilo 262 jedincov. K 31.12. sa fyzicky v zoo nachádzalo 406 druhov, 26 druhov bolo v deponáciách. Počet druhov sa hlavne z dôvodu výrazných zmien v expozíciách rýb ustálil k 31.12.2014 na 432 registrovaných druhov. Neregistrovalo sa cca. 50 druhov motýľov, ktoré krátkodobo obohatili kolekciu chovaných živočíchov (samostatná evidencia).
Termálne kúpalisko Čajka leží v kúpeľnom mestečku Bojnice s peknou scenériou bojnického zámku. Bojnice ležia v Hornonitrianskej kotline, na východnom úpätí Malej Magury vo výške 297 metrov nad morom. V troch bazénoch (plavecký 50m/2,5 m a 2 detské) je počas sezóny termálna voda s teplotou 26 - 33 °C.  (http://www.vodnesvety.sk/kupalisko-cajka-bojnice)
Aquavital , Opatovce nad Nitrou
Čerešňová jaskyňa, Uhrovské Podhradie
Čerešňová jaskyňa je prírodná pamiatka v správe príspevkovej organizácie Správa slovenských jaskýň. Jaskyňa leží neďaleko turistického chodníka spájajúceho Uhrovský hrad s Holým vrchom. 
Dobrolín, Veľké Uherce
Hájska jaskyňa je verejnosti voľne prístupná jaskyňa, ktorá sa nachádza v masíve Hájskej skaly v pohorí Žiar, východne od Ráztočna.
Zvyšky hradu Sivý Kameň sa nachádzajú priamo v obci Podhradie, ktorá sa nachádza neďaleko Prievidze, pri obci Lehota pod Vtáčnikom.
Chata Homôlka, Valaská Belá
Chata Homôlka sa nachádza v rekreačnej oblasti Homôlka, známom centre zimnej i letnej turistiky, ležiacom na rozmedzí Strážovských vrchov a Bielych Karpát, neďaleko rázovitej obce Valaská Belá. 
V lesoch Strážovských vrchov, južne od obce Nitrica (okres Prievidza), leží  jaskyňa Brloh.
Jaskyňa Brložná diera, Nitrianske Sučany
V svahu Malého Rokoša v Strážovských vrchoch sa nachádza viac ako 40 m dlhá jaskyňa Brložná diera 
Jazdecký areál Majer úspešne funguje od roku 2000 ako jazdecká škola, ustajňovacie zariadenie pre súkromné kone a tiež areál pre vykonávanie hipoterapie. Za pomerne dlhý čas pôsobenia sa u nás stihlo vystriedať množstvo koní, jazdcov, pacientov, trénerov, brigádnikov, zamestnancov i jazdeckých štýlov. Vychovali sme mnoho výborných jazdcov a tiež zopár šikovných koníkov. V zime roku 2010 sme zmenili adresu a preťahovali sa do nových priestorov neďaleko Bojnických kúpeľov. Nová komfortná stajňa a kľudné prostredie sú oázou pokoja nielen pre koníky ale aj pre ľudí, ktorí sa im venujú. (Zdroj: http://www.hipocentrummajer.sk/o-nas/)
Jazdecký klub Mitani sa nachádza na konci dediny s názvom Kocurany, obkolesenej malebnou prírodou a pokojným prostredím.
Takmer 200-ročná romantická Kalvária je miestom na osviežujúcu vychádzku do prírody, zároveň i miestom  pietnym, na rozjímanie mysle v spojení s tichou modlitbou pútnika. Z centra Bojníc sa k nej dostanete príjemnou prechádzkou za 15 minút. Kalvária, latinsky Calvaria, hebrejsky Golgota, predstavuje podľa svedectiev evanjelií miesto ukrižovania Ježiša Nazaretského v Jeruzaleme. (Zdroj:  http://www.bojnice.eu/det-1-2-16/sk/Kalvaria-Golgota-Bojnice)
Kocurany, Kocurany
Údolie ako maľované, z oboch strán kopce, ktoré tvoria prírodnú náruč, objímajúcu malú dedinku. Toto údolie, potôčik tu žblnkajúci, zalesnené kopce, stráne, lúky, kamene i niektoré stromy sú pradávnymi svedkami našej histórie. Pamätajú si doby, ktoré my už nepoznáme. Príbehy, ktoré by nám vyrozprávali, musíme preto hľadať v starých listinách i v knihách zaznamenaných historikmi, archeológmi, geológmi a inými vedcami.
Košútova jaskyňa, Nitrianske Rudno
Nad Nitrianskym Rudnom – vytvorila príroda asi 10 metrov dlhú Košútovu jaskyňu niekedy nazývanú i Čierny Kotol.
Kúpele, Bojnice
Kúpele Bojnice ležiace v srdci Slovenska sú pokojným miestom, ktoré ponúka ideálne podmienky pre harmonický a úspešný liečebný pobyt. Základom kúpeľnej liečby je liečivá hydrogén-uhličitanovo-síranová a vápnikovo-horčíková termálna voda s teplotou 28 – 52 °C, ktorá slúži na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva, nervového systému, ženských chorôb, chorôb z povolania a chorôb obličiek a močových ciest. Liečebné procedúry: balneoterapia, elektroliečba, liečebná telesná výchova, reflexná liečba, teploliečba, svetloliečba, kyslíková terapia. (Zdroj: http://www.bojnice.sk/kupele.phtml?id3=96281)
Madvova studnička, Nitrianske Rudno
Vzácne strednopaleolitické nálezisko na území strednej Európy patrí do svetového dedičstva vo svojej oblasti. Poskytla archeologické dôkazy o živote človeka v Bojniciach už pred 50 000 rokmi, boli nájdené kamenné nástroje, zvieracie kosti, ale kostrové pozostatky ľudí sa dodnes nenašli.
Rozhľadňa v Lesoparku poskytuje pohľad na Banskú. Vidieť z nej Veľkú a Malú Lehôtku, Hradec, časť priemyselnej zóny Prievidze, vlakovú trať smerom na Handlovú, rieku Handlovku a výhľad dopĺňa aj scenéria na zeleň Prievidze.
Rybníky Bôrik, Nitrianske Pravno
Vo vodnej nádrži Bôrik II. lovia len členovia Občianskeho združenia Bôrik, ktorí majú vydané členské preukazy.
Skiarena Fačkovské sedlo sa nachádza v horskom sedle, ktoré tvorí prirodzenú hranicu medzi pohoriami Malá Fatra na severovýchode a Strážovské vrchy na juhozápade.  Skiarena zodpovedne využíva bohatstvo okolitej prírody a vytvára nadstavbu prostredníctvom budovania kvalitného zázemia a poskytovania profesionálnych služieb.
Je najväčším lákadlom pre turistov – obce Bystričany. Nachádza sa 20 km od okresného mesta Prievidza a 15 km od mesta Partizánske. Termálna horúca voda sa v tejto oblasti nachádza od nepamäti. Prvá zachovaná obrazová správa je z roku 1923, kedy bol vybudovaný prvý drevený zakrytý bazén a v roku 1927 sa po prvýkrát vyberalo vstupné 2 Kčs.
Uhrovský hrad, Uhrovské Podhradie
Uhrovecký hrad alebo Uhrovský hrad je zrúcanina hradu v južnej časti Strážovských vrchov, nad obcou Uhrovské Podhradie.
Náučný chodník je ďalšou etapou informovanosti o histórii, súčasnosti, prírodných a životných podmienkach. Obec s viac ako 900 ročnou históriou, v roku 2012 vydala monografiu o obci. Vydanie monografie malo za cieľ zvyšovať informovanosť a hrdosť na svoje rodisko, motivovať k úcte a ochrane prírodných daností okolo seba. Vybudovanie náučného chodníka je pokračovaním v týchto aktivitách. Informačné tabule sú osadené na miestach, kde sa ľudia stretávajú, alebo kadiaľ najviac prechádzajú. V žiadosti o dotáciu boli navrhované štyri stanovištia, pričom ešte pred realizáciou prác sa podarilo zabezpečiť súkromnú podporu aj na piate stanovište. Táto skutočnosť nemala vplyv na financovanie projektu...
Zvonička, Lipník
Jednou zo strážovských jaskýň je tzv. Žernovská jaskyňa nachádzajúca sa v masíve Košútovej skaly. Ide o asi 20 m dlhú prírodnú pamiatku vytvorenú eróznou činnosťou priesakových vôd. 
Homôlka, Dolná Poruba
Hrad Uhrovec, Uhrovské Podhradie
Chotá hora, Liešťany