Kam na výlet Topoľčany

Rotunda sv. Juraja, Nitrianska Blatnica
© Michal Toman
Rotunda sv. Juraja

Tipy na výlet Topoľčany

Duchonka, Prašice
Príjemné prostredie brezového hája ponúka vítaný oddych v autocampingu Duchonka  aj v tých najhorúcejších dňoch leta pre nenáročných turistov. Ubytovanie v bungalovoch, osvieženie v letnej nádrži Duchonka, možnosť využitia reštauračných služieb v jej okolí, tenisové kurty, požičovňa bicyklov, vodných bicyklov, športových potrieb, spoločenských hier,  grilov a vidlíc na opekanie,  jazda na koni, v blízke budúcnosti paintball. To všetko je k dispozícii návštevníkom...
OPONICE sú neveľkou obcou medzi Topoľčanmi a Nitrou, jej história je však tak rozsiahla, ža sa dotýka hviezd. Od roku 1392 ju spravoval šľachtický rod Apponyiovcov, ktorého potomkovia tu zotrvali až do r. 1940. Boli to skvelí diplomati Rakúsko-Uhorskej monarchie a mecéni, svojho času zakladatelia jednej z najväčších knižníc v strednej európe Bibliothecu Apponianu. Dominantou kraja je bez pochýb oponický hrad, ich prvé rodové sídlo, ktorého ruiny nám pripomínajú starca, rezignovane hľadiaceho do hrobu. Chateau Appony je...
Značnú hodnotu pre obec predstavuje park o rozlohe 6,5 ha, ktorý s kaštieľom tvorí jeden vzácne harmonický celok. Vznikol z pôvodného barokového francúzskeho parku založeného ešte Berényiovcami v polovici 18. stor. V parku je vybudovaná ľahkoatletická dráha, multifunkčné  i detské ihrisko pre rekreačnú a športovú činnosť. Návštevníci parku si môžu prejsť po náučnom chodníku, ktorý ma päť zastávok približujúcich históriu, kultúrne pamiatky, druhovú skladbu stromov a iné. Okrem kaštieľa sa v parku nachádza ďalšia významná národná kultúrna pamiatka Rímskokatolícky kostol narodenia Panny Márie z 12. storočia.
Čertova pec je verejnosti voľne prístupná malá krasová jaskyňa a prírodná pamiatka v pohorí Považský Inovec v podcelku Inovecké predhorie. Nachádza sa v katastrálnom území obce Radošina, okres Topoľčany v Nitrianskom kraji.
V lese pri doline za hradom sa nachádza jaskyňa Opálená skala.
Vedie z osady Duchonka v okrese Topoľčany, kde má sídlo aj lesná správa, do osady Kulháň, miestnej časti Zlatník v okrese Bánovce nad Bebravou.
Počas horúcich letných dní neexistuje nič príjemnejšie ako sa schladiť vo vodách Topoľčianskeho kúpaliska. Tento raj oddychu a zábavy poskytuje široké spektrum možností. Pre najmenších je k dispozícii detské ihrisko, brodisko a vzduchová trampolína, plavcov určite poteší päťdesiatmetrový plavecký bazén a tí, ktorí si chcú iba oddýchnuť a schladiť sa počas horúcich letných dní, môžu navštíviť stredný dvadsaťpäťmetrový bazén. Samozrejmosťou...
Oponický hrad sa nachádza na západnom výbežku pohoria Tribeč nad obcou Oponice. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1300. Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci.
Priehrada, Tesáre
Rotunda sv. Juraja, Nitrianska Blatnica
Panská javorina (942,6 m n. m.) je vrch v severovýchodnej časti pohoria Považský Inovec na Slovensku. Východné a sčasti severné svahy sú odlesnené a slúžia ako pasienky. Bočné svahy pokryté hustými lesmi, tvoria poľovnícke revíry vysokej a diviačej zveri. V sedle dôležitá križovatka turistických trás.
Salaš, Podhradie
Kozlica, Krnča