Kam na výlet Žiar nad Hronom

Tipy na výlet Žiar nad Hronom

Rekreačné stredisko SKALKA sa nachádza sa na bočnom hrebeni Suchej hory v Kremnických vrchoch v nadmorskej výške 1 252 m. Nadmorská výška a prírodné podmienky ju predurčujú byť strediskom turistiky a cykloturistiky a počas zimy strediskom ako zjazdového tak bežeckého lyžovania.
Uprostred nádherných Štiavnických vrchov, na miestach kedysi preslávených kúpeľov, v oblasti známej svojimi liečivými termálnymi prameňmi, nachádza sa v malebnej obci Vyhne Vodný raj.
 Najväčším lákadlom cestovného ruchu v obci je Geografický stred Európy pri kostole sv. Jána Krstiteľa ktorý je 11.zastavením Barborskej cesty ktorá prechádza obcou .      
Tunel sa nachádza asi 10 minút chôdze z turistického a lyžiarskeho strediska Skalka v Kremnických vrchoch. Pomenovanie dostal po Arturovi Gorgeimu - uhorskom generálovi, ktorý starý banícky tunel využil v januári 1849 pri postupe svojej armády proti armáde cisára Františka Jozefa. Vybudovali ho  ešte  v časoch preslávenej Thurzovsko – Fuggerovskej spoločnosti a slúžil  na prevoz drahých kovov z Tajova, Španej Doliny a Banskej Bystrice do kremnickej mincovne.Tunel bol neskôr zavalený a až koncom 20. storočia bol vďaka...
Hrad Revište, Žarnovica
Územie Hrona bolo osídľované z juhu na sever. V listine z roku 1228 je známe, že zem vymedzená vodnými tokmi, a to Kľakovským, Lukavickým a Revištským potokom je Revištská zem / Terra Ryvchke /, ktorá bola so súhlasom kráľa Ondreja II. za 50 strieborných predaná. V listine sa prvý raz stretávame s menom hradu a panstva s obcou ležiacou pod hradom. Hrad stál údajne už v roku 1265.
Postavená bola v roku 1743 ako občerstvovacia stanica pre ľudí a záprahy na hlavnej obchodnej ceste vedúcej z Kremnice do Banskej Bystrice. Objekt sa využíva na turistické účely, vďaka personálu i na občerstvenie. Počas pretekov Biela stopa, slúži objekt ako občerstvovacia stanica pre pretekárov. Pred chatou je ohnisko s posedením. 
Najnavštevovanejším turistickým miestom v obci Vyhne vo Vyhnianskej doline je nepochybne Kamenné more. V r. 1923 bolo Kamenné more vyhlásené za chránené územie a v r. 1937 sa zastupiteľský zbor mesta Banskej Štiavnice a Banskej Belej uzniesol na vyhlásení Kamenného mora za prírodnú rezerváciu. Prírodná rezervácia bola vyhlásená na ochranu geomorfologických foriem a viacerých chránených a zriedkavých druhov živočíchov.
Mestský hrad v Kremnici tvorí súbor stavebných pamiatok nachádzajúcich sa na vyvýšenine nad centrálnym námestím Kremnice v okrese Žiar nad Hronom v Banskobystrickom kraji.
Múzeum dnes predstavuje zbierku viac ako 777 exponátov, čím je držiteľom slovenského rekordu v počte gýčov na jednom mieste.
Vzácne mince a medaily z najstaršej prevádzkovanej mincovne v Európe Unikátne exponáty, ktoré sa viažu k dejinám peňazí na Slovensku Viac než tisícročnú históriu baníctva v Kremnici
Pustý hrad, Sklené Teplice
Pustý hrad sa nachádza západne nad obcou Sklené Teplice, nazývaný aj hrad Teplica, Sklenoteplický hrad, alebo Červený hrad. Ruina.
Medzi stavebné dominanty v okolí mesta Kremnica patrí drevená 13,5 m vysoká turistická rozhľadňa na Krahulskom vrchu (Krahulský štít alebo tiež hovorovo Gróbňa, 958,5 m n. m.). Trojposchodová veža, ktorá už na prvý pohľad zaujme svojím originálnym šesťbokým pôdorysom, bola slávnostne otvorená 28. septembra 2013.
Stredisko STRED EURÓPY je k dispozícii návštevníkom počas celého roka, je umiestnené v strede obce Krahule v bezprostrednej blízkosti nástupnej stanice vlekov.
Šášovský hrad, Žiar nad Hronom
Šášovský hrad sú rozľahlé zrúcaniny hradu na strmom ľavobrežnom brale priamo nad tokom Hrona v nadmorskej výške 340 m n. m., nad dedinou Šášovské Podhradie.
Termálne kúpalisko, Sklené Teplice
Termálne kúpalisko má v prevádzke 5 bazénov, 1 reštauráciu s terasou s možnosťou ukrytia sa pred horúcim slnkom v letných mesiacoch a 1 bufetom s terasou. K dispozícii je požičovňa slnečníkov, lehátok, športových potrieb. Kapacita kúpaliska je 2000 osôb za deň.
Demian, Hronská Breznica
Farma Ovečka, Hronská Dúbrava
Hrad Revište, Žarnovica
Kosorínsky tank, Janova Lehota