Kam na výlet Žilina

Kľak, Fačkov
© zuzu hlinka
Kľak
Jánošíkove Diery , Terchová
© Wiki
Jánošíkove Diery
Starý hrad Strečno, Nezbudská Lúčka
© Jones FPV
Starý hrad Strečno

Tipy na výlet Žilina

Janošíkove diery patria medzi TOP 50 výletných miest na Slovensku. Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. V Dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých...
Čičmany sú zaradené v našich výletných miestach v kategórii: TOP 50 výlety Slovensko. Obec leží v kotline Strážovských vrchov, takmer pri prameni rieky Rajčianky. Je najvyššie položenou obcou v Žilinskom okrese. Prvé zmienky o nej pochádzajú z roku 1272 (…ad quandam viam novam qua itur ad possessionem Cziczman… – listina z roku 1272). Obec je známa starobylou a unikátnou architektúrou – maľovanými zrubovými drevenicami. Pre ich záchranu bola jej dolná časť v roku 1977 vyhlásená za...
Počiatky hradu spadajú do konca 13. storočí. Jeho staviteľmi boli s najväčšou pravdepodobnosťou Balašovci. V 15. hrad Bebekovci rozšírili. Ďalším z majiteľov bol na konci 15. storočí Pavel Kiniži, ktorý sa zaslúžil o najrozsiahlejšiu prestavbu hradu. Posledným významným pánom žijúcim na Lietave bol uherský palatin Juraj Thurzo začiatkom 17. storočí.
Termálne kúpalisko pripravilo pre Vás:
Vrátna dolina, Terchová
Vrátna dolina sa nachádza asi 25 km od mesta Žilina a 3 km od obce Terchová v Národnom parku Malá Fatra. Územie Vrátnej ohraničuje veniec vrcholov Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky a Sokolie. Rozdeľuje sa na ďalšie dve doliny Starú a Novú dolinu, ktoré oddeľuje Grúň (989 m). Pôsobivý je predovšetkým úzky vstupný kaňon Tiesňavy s viacerými vodopádmi, ktoré vytvára riečka Varínka, ktorá vyviera v závere doliny. Skaly z dolomitu...
Slovenský Betlehem, Rajecká Lesná
Termálne kúpalisko Stráňavy  sa rozprestiera na rozlohe 1,88 ha. Stráňavy sa nachádzajú 10km od Žiliny v smere na Martin. V areáli sa nachádzajú dva bazény. 
MÁJ - JÚN víkendy a sviatky: 10:00-18:00
Kostol svätého Juraja v Trnovom je rímskokatolícky drevený kostol v žilinskej mestskej časti Trnové. Je to najzápadnejšie lokalizovaná drevená sakrálna stavba na Slovensku. Písomné zmienky o presnom roku jeho výstavby sa nezachovali, je však isté, že kostol stál v poslednej tretine 16. storočia.
Hričovský hrad, Hričovské Podhradie
Na hrad je prístup z obce Hričovské Podhradie smerom na Roháč alebo Bradu. Z Hričovského hradu je možné pokračovať ďalej smerom na Súľov vrátane hradu Súľov.
Chata sa nachádza v horskom stredisku Martinské hole. Má 21 lôžok a je celoročne otvorená.
Chata leží vo výške 973 m.n/m na križovatke značených turistických chodníkov. Poskytuje služby pre tých, čo majú radi kľud a pobyt v tichom vysokohorskom prostredí, v nádhernej scenérii Veľkého Rozsutca a ostatných fatranských končiarov. Chata je prevádzkovaná počas celého roka. 
Chata Martinské hole sa nachádza v pohorí Malá Fatra v centre lyžiarskeho strediska Martinské hole. Výborné snehové podmienky v zimnom období (prírodný sneh) predurčujú stredisko k turisticko-lyžiarskym aktivitám a najmä zjazdovému lyžovaniu, veď najbližší lyžiarsky vlek je vzdialený od chaty len 80 metrov.
Chata patrí do zariadení typu "turistická ubytovňa". V praxi to znamená, že spať budete vo viacposteľových izbách (Magura - 6 postelí, Kriváň - 8 postelí a Chleb - 9 postelí) alebo na povale. Povala je miesto pod strechou chaty, zateplené a vykurované, kde je potrebné mať vlastný  spacák.
Vrátna dolina sa nachádza 3 km od obce Terchovej a je to najkrajšia dolina Malej Fatry. Na úpätí pohoria Sokolie sa nachádza Horský hotel pod Sokolím, ktorý sa pýši najkrajším výhľadom celej doliny.
Jaskyňa Šarkania diera, Súľov - Hradná
Voľne prístupná puklinová jaskyňa Šarkania diera je národnou prírodnou pamiatkou nachádzajúcou sa v Súľovských skalách, neďaleko obce Súľov - Hradná. Jej dĺžka dosahuje 58 m a jej výška 20 m. 
Lyžiarske stredisko Čičmany sa nachádza v južnej časti Rajeckej doliny pri obci Čičmany, ktorá je známa svojimi originálnymi drevenicami s charakteristickou bielou ornamentálnou výzdobou. V súčasnej dobe je v lyžiarskom stredisku 5 lyžiarskych vlekov typu Tatrapoma s prepravnou kapacitou 3350 osôb za hodinu. Počas sezóny je k dispozícii lyžiarsky servis, požičovňa lyžiarskej výstroje, úschovňa a lyžiarska škola. Pri dojazde lyžiarskych tratí sú zariadenia rýchleho občerstvenia.
Lyžiarske stredisko Winter Park Martinky sa nachádza v Malej Fatre, priamo nad mestom Martin, v nadmorskej výške 1 150 - 1456 m n. m. Je známe výbornými lyžiarskymi traťami, nádhernou prírodou a výhľadom na všetky slovenské horstvá a na Martin. 
Okrem možností outdoorových aktivít ponúkame možnosť využiť moderný plavecký bazén o veľkosti 17 x 7 metrov s teplotou vody 28°C. Pre najmenších je k dispozícii detský bazén s teplotou vody 33°C. Náš plavčík alebo plavčíčka vám ochotne požičia plavecké pomôcky a hračky do vody pre vaše detičky.  Kúpacie plienky máme rovnako k dispozícii. Okrem plaveckého bazéna majú návštevníci možnosť načerpať nové sily a zregenerovať svoje telo v masážnom bazéne...
Rozhľadňa Kamenité, Dlhá nad Kysucou
Rozhľadňa na Kamenitom sa nachádza v Pohorí Javorníky na vrchu Kamenité vo výške 834 m n. m priamo na turistickom chodníku medzi Dlhou nad Kysucou a Dlhým Poľom. Volajú ju aj Mikovčákova rozhľadňa na Kamenitom, po svojom staviteľovi.
"Z rozhľadne je možné vidieť všetko to, čo krajina, Strečno a jeho okolie ponúka. Všetko to stojí za to. Myslím si, že sa stáva ďalšou atrakciou v strečnianskej ponuke, okrem hradu, pltí, pamätníku francúzskych partizánov... Najkrajšie je to vidieť z tejto rozhľadne,"  Pavol Albrecht, projektový manažér obce Strečno.
Rozhľadňa je 30m vysoká. Je to rýchlo prístupne miesto pre turistov, ako aj pre občanov Terchovej. 
Na vrchu Zarúbaná Kýčera (884 m n. m.) patriacom do pohoria Javorníky nechala obec Veľké Rovné postaviť trojposchodovú drevenú turistickú rozhľadňu. Za priaznivého počasia poskytuje táto rozhľadňa skutočne očarujúce výhľady na všetky svetové strany.
Skalky, Rajecké Teplice
Skiarena Fačkovské sedlo sa nachádza v horskom sedle, ktoré tvorí prirodzenú hranicu medzi pohoriami Malá Fatra na severovýchode a Strážovské vrchy na juhozápade.  Skiarena zodpovedne využíva bohatstvo okolitej prírody a vytvára nadstavbu prostredníctvom budovania kvalitného zázemia a poskytovania profesionálnych služieb.
Slnečné skaly, Rajecké Teplice
Camping sa nachádza v Rajeckej doline, v nádhernom prostredí chránenej prírodnej rezervácie, 3 km od kúpeľného mesta Rajecké Teplice, na hlavnom cestnom ťahu Žilina - Rajecké Teplice - Rajec, medzi obcami Porúbka a Rajecké Teplice - Poluvsie. Krásne lúky ohraničené z jednej strany pretekajúcou riekou Rajčianka a na druhej strane týčiace sa Slnečné skaly dodávajú tú správnu atmosféru na chvíle oddychu a relaxu. Rozloha campingu je 3,5 ha. Camping ponúka plochu na ubytovanie vo vlastných obytných...
SPA Aphrodite - kúpele, Rajecké Teplice
Termálna voda v Rajeckých Tepliciach je klasifikovaná ako prírodná liečivá, stredne mineralizovaná, hypotonická, hydrogénouhličitánovo vápenato-horečnatá, s teplotou 38 stupňov. Lieči choroby pohybového ústrojenstva, zápalové ochorenia centrálneho nervového systému, nervovo-svalové degeneratívne choroby aj choroby z povolania – ochorenia kostí, kĺbov, svalov a šliach. Nie náhodou objavili priaznivé účinky tejto vody už v 14. storočí. Dnes ich môžu klienti využívať vo forme celého radu liečebných procedúr – vodoliečby, balneoterapie, hydromasážnych, perličkových, termálnych alebo uhličitých vaňových kúpeľov. Vhodná je aj na pitné kúry.
Starý hrad Strečno, Nezbudská Lúčka
Nad obcou sa týči Svedernícky vrch, ktorý má 551 m n. m. Miestny turistický klub sa rozhodol práve na tomto mieste postaviť rozhľadňu.
Šípová studnička, Horný Hričov
Závršie, Divinka
Bikrosová dráha, Teplička nad Váhom
Chata pod Suchým, Nezbudská Lúčka
Kaštieľ, Krasňany
Kľak, Fačkov
Malý Rozsutec, Terchová
Stoh, Párnica
Straník, Žilina