Kam na výlet Zlaté Moravce

Zubria obora, Hosťovce
© zuzu hlinka
Zubria obora
Zámok, Topoľčianky
© Ľudovít Lacuška
Zámok
Arborétum Mlyňany, Vieska nad Žitavou
© Ľudovít Lacuška
Arborétum Mlyňany

Tipy na výlet Zlaté Moravce

Arborétum Mlyňany, Vieska nad Žitavou
Arborétum Mlyňany SAV je špecializované pracovisko Slovenskej akadémie vied, botanická inštitúcia, ktorá spravuje najväčšiu zbierku cudzokrajných drevín na Slovensku a jednu z najbohatších v strednej Európe. Arborétum založil v roku 1892 Dr.Štefan Ambrózy-Migazzi, šľachtic pochádzajúci z maďarskej Tane (dnes Tanakajd). Jeho projekt vždyzeleného parku (Semper vireo) na ploche 40 ha patrí k prvým úspešne realizovaným veľkoplošným výsadbám vždyzelených drevín v Strednej Európe.
Zubria obora, Hosťovce
Zrúcaniny hradu, ktorý bol postavený asi na začiatku 14. storočia a spustol pravdepodobne ešte pred koncom 14. storočia alebo začiatok 15. storočia. Ruina.
Drozdovo - penzión sa nachádza v centre zimných športov a letnej turistiky pod úpätím Inovca (901 m.n.m.). Ponúka ubytovanie, má vlastnú reštauráciu so širokým výberom jedál za prijateľné ceny. Reštaurácia je vybavená TV prijímačmi a biliardovým stolom. Slúži taktiež pre ucelené skupiny za účelom usporiadania prednášok, školení, svadieb, rodinných posedení, stretávok a pod.  Po celodennom pobyte na horách dobre padne oddych v saune, v zlom počasí sa dá športovať aj vo fitnes-miestnosti s ping-pongovým stolom. V letných mesiacoch je príjemné posedenie pod slnečníkmi na terase s ohniskom priamo vedľa penziónu.
Zďaleka viditeľná zrúcanina hradu sa vypína na skalnatom vrchole kopca Dúň (514 m n.m.) v severnej časti katastra obce. Kamenný hrad s ústrednou neskororománskou vežou dal v polovici 13. storočia postaviť Ondrej, syn Ivánku z rodu Hunt- Pozmanovcov. tento zakladateľ rodu Forgáchovcov spolu so synmi hrad postupne rozšíril a tak sa už na sklonku 13. storočia skladal z dvoch veží paláca, sýpky, cisterny a obvodnej hradby. Syn Tomáš si na skale východne od hradu po r. 1295 postavil vlastný malý hrad. Ten sa skladal z paláca a samostatného...
Hrušovský hrad je zrúcanina gotického hradu nachádzajúca sa na kremencovom vrchu Skalka nad cestou z Topoľčianok do Skýcova, v katastrálnom území obce Hostie.
Kostol svätého Juraja, Kostoľany pod Tríbečom
 Kostolík sv. Márie Goretti na Bukovine:   patrí medzi najmladšie v novobanskom regióne. Vysvätený bol 6. júla 1995.
Oselná skala, Veľké Uherce
Rozhľadňa Drieňová, Jedľové Kostoľany
Z rozhľadne na vrchole Drieňová vo výške 551,4 metra je nádherný výhľad na celé okolie obce a štále. Okrem výhľadu na Inovec, Hrušov či Hostie ponúka rozhľadňa výhľad na žiriansku Žibricu a Zobor. Západne možno vidieť cez Hlbokú dolinu lesy Razdiela s topoľčianskou oborou. Južne od Drieňovej sa rozprestiera Včelár, pod ktorým sa nachádzajú sloje uhlia.
RZ Jedliny, Kostoľany pod Tríbečom
Turecký most, Nová Ves nad Žitavou
Veľký Lysec, Kostoľany pod Tríbečom
Zámčisko , Nová Baňa
Živánska veža , Jedľové Kostoľany
Zámok, Topoľčianky