Kata Tranker (HU) - La Mére qui Flâne

Podujatie Košice

Kata Tranker (HU) - La Mére qui Flâne

KATA TRANKER - LA MÉRE QUI FLÂNE

Vernisáž: 24. 8. 2017 o 19.00 hod.
Trvanie výstavy: 25. 8. - 15. 9. 2017
Otváracie hodiny: PO - PIA, 16 - 18
Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice

Kata Tranker patrí k najmladšej generácii maďarských umelcov. Vo svojej tvorbe narába s pestrým spektrom prístupov, od kresby, koláže, objektu až po inštalácie, ktoré s ľahkosťou kombinuje do komplexných celkov. Naratívne „príbehy“ v jej dielach divákovi neponúkajú lineárny dej alebo interpretáciu, ale majú otvorený charakter. V jej práci sa často objavujú otázky sociálno-historického charakteru, otázky identity, medziľudských, či geopolitických vzťahov.

Autorka predstavuje projekt, na ktorom pracovala počas trojmesačnej rezidencie v Košiciach v rámci projektu K.A.I.R. Košice Artist in Residence. Odvoláva sa na odkaz Waltera Benjamina, ktorý prepracoval koncepciu flanéra (z francúzskeho slova flâneur) – človeka bezcieľne prechádzajúceho sa mestom, kráčajúceho pre chôdzu samotnú, ktorá ponúka čas a priestor na premýšľanie a rozvoj kreatívneho myslenia.
Kata Tranker mapuje pohyb mestom z pohľadu a skúsenosti matky desaťmesačného dieťaťa. V prvom období materstva je prechádzka s dieťaťom v kočiari dobrou príležitosťou opustiť štyri steny domova, prežiť nejaký čas v „reálnom svete“ a premýšľať. Dôvodom prechádzky je prechádzka samotná, bez náhlenia sa, pre samotný zážitok mestského priestoru, spletitých uličiek a skrytých zákutí, pre zachytenie okamihu. Matky sa správajú ako neúmyselní flaneuristi – prechádzajú sa náhodnými ulicami, premýšľajú nad tým, čo majú, vidia pred sebou. Tranker svoje skúsenosti a dojmy z mesta zaznamenáva v priestorovej inštalácii, kolážach, kresbách a objektoch. Nájdeme tu vyznačené trasy, ktorými autorka prechádzala, fotografie a kresby budov extrahovaných do základných tvarov, kúsky odpadkov, odfúknutých z balkónov tohto veterného mesta a opakujúci sa motív materstva a rodinného života, ktorý nachádza v niekoľkých sochárskych realizáciách vo verejnom priestore, a ktoré pôsobia až príliš idealisticky v porovnaní s reálnou skúsenosťou ženy – matky.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Rezidenčný pobyt v rámci projektu K.A.I.R. Košice Artist in Residence je podporený Medzinárodným vyšehradským fondom a organizáciou Creative Industry Košice.

Miesto konania podujatia: Šopa Gallery, Hlavná 40, Košice
Dátum začiatku podujatia: 24. Augusta 2017 19:00
Dátum ukončenia podujatia: 24. Augusta 2017 21:00
Pravdepodobné súradnice: 48.7208N 21.2572E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Kata Tranker (HU) - La Mére qui Flâne

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Šopa Gallery
Fotografie
Podobné podujatia
Biela noc Bratislava 2020
Biela noc Bratislava 2020
Staré mesto, Bratislava
NESKRÝVANÁ LÁSKA vernisáž výstavy
NESKRÝVANÁ LÁSKA vernisáž výstavy
Stredoeurópsky dom fotografie, Bratislava
Ružinovský LEGOLAND
Ružinovský LEGOLAND
Cultus Ružinov, Bratislava