Kino: Ukradnutý štát

Podujatie Trnava

Dramatické rozprávanie o novom type spoločenského zriadenia, v ktorom tradičné štátne štruktúry nahrádza mafia s oligarchiou.

Ukradnutý štát

Zuzana Piussi / SK, CZ / 2019 / 75 min

Kauza Gorila predstavovala prelom v moderných dejinách Slovenska. Diera do steny konšpiračného bytu znamenala zároveň dieru do fasády demokratického štátu a vládnutia. Viedla nakoniec k pádu vlády a vyniesla k vláde späť Roberta Fica, hoci bol tiež významným aktérom týchto aktivít.

Túto periódu reflektoval film Zuzany Piussi Od Fica do Fica. Ukradnutý štát začal vznikať ako ohliadnutie za aktérmi práve tohto filmu. Krátko po začiatku nakrúcania došlo k zavraždeniu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a natáčanie nabralo iný smer. Vo filme vystupujú advokáti, blogeri, novinári a (bývalí?) agenti spravodajských služieb. Výsledný tvar reflektuje mechanizmy ovplyvňovania štátu aj verejnej mienky prostredníctvom kompromitujúcich materiálov, utajovania alebo naopak poskytovania určitých informácií v určitý čas tak, aby sa ustálil naratív, ktorý väčšina ľudí akceptuje ako skutočnosť…
 

Meno organizátora: MaxiTicket.sk
Fotografie
Podobné podujatia
VOLANIE DIVOČINY
VOLANIE DIVOČINY
Kino Kultúra, Ružomberok
TEMPOS
TEMPOS
kino Spoločenský dom, Topoľčany
ĽADOVÉ KRÁĽOVSTVO 2
ĽADOVÉ KRÁĽOVSTVO 2
Kino Kultúra, Ružomberok
PSIE VELIČENSTVO
PSIE VELIČENSTVO
MsKS - divadelná sála, Dolný Kubín