Mapa: Kursalon - Piešťany

48.590433 N 17.837597 E, zobraziť najkratšiu trasu

Impozantná jednoposchodová budova s dvoma átriami situovaná v mestskom parku je kultúrnou pamiatkou a zároveň najväčšou zachovanou stavbou z 19. storočia v Piešťanoch. Pozoruhodná pôvodná štuková výzdoba a fresky zostali najmä vo veľkej sále – Kúpeľnej dvorane, ktorá zaberá plochu viac ako 350 m2 a jej výška je 13 metrov. Autorom projektov Kursalonu bol architekt Ignác Alpár a stavebné práce sa začali v roku 1892.

Objekt dal postaviť Alexander Winter, nájomca piešťanských kúpeľov. Kursalon slávnostne otvorili na jar roku 1894. Pri tejto príležitosti usporiadali Winterovci slávnostný obed a stavba bola posvätená, pričom “pitie a zábava trvali až do rána druhého dňa”, ako na to spomínal Alexandrov syn a nástupca – Ľudovít Winter. Najstaršia známa fotografia budovy pochádza z roku 1895.

Kúpeľná dvorana sa stala centrom spoločenského života. Usporadúvali sa tu koncerty, výstavy, spoločenské i športové podujatia. Priestory slúžili kúpeľným hosťom i obyvateľom mesta ako kaviareň, cukráreň, vináreň, tri jedálne, výčap, dve čitárne, miestnosť, v ktorej si hostia mohli zahrať na klavíri, dámsky salón. Na prvom poschodí boli izby na ubytovanie kúpeľných hostí s pekným výhľadom do parku a na rieku Váh.

Terasa ožívala najmä v popoludňajších hodinách. V blízkom hudobnom pavilóne cez sezónu hral symfonický kúpeľný orchester, v medzivojnovom období tu bol aj moderne zariadený AMERICAN BAR, kde každú noc pri cigánskej hudbe “boli predvádzané moderné tance”, ako uvádzajú historické pramene Balneologického múzea v Piešťanoch. V apríli 1937 boli priestory zrekonštruované. Renovovala sa veľká sála – dvorana ako aj terasa. Menilo sa i využitie jednotlivých častí budovy. V období I. ČSR od roku 1928 fungovalo v jednej časti dokonca kasíno.

Bližšie info: http://www.kursalon.sk/
História podujatí - Kursalon
Žiadny obrázok
Festival Doda Šošoku 2015
Art Jazz Gallery Kursalon, Piešťany