Podujatia, akcie Makov

Adresa - Obecný úrad
60
023 56 Makov
Kontakty
Telefón: 041 436 42 20
Mobil: 0915 535 262
E-mail: makovmakov.sk
Web obce
Najbližšie podujatia v obci od 06.02.2023
V obci neevidujeme žiadne podujatia. V okrese Čadca nasledovné:
Fotografie z podujatí v obci Makov
História podujatí


Charakteristika obce

Obec Makov má 1780 obyvateľov, rozloha 4606 ha, administratívne je začlenená do okresu Čadca, je súčasťou Žilinského samosprávneho kraja.Makov je hraničnou obcou a významnou dopravnou križovatkou medzi SR a ČR. Rozprestiera sa v údolí Javorníkov a Beskýd. Administratívne a politicky vznikla v r. 1895 odčlenením od chotára 7 okolitých obcí. Vďaka dobrým klimatickým a prírodným podmienkam patrí medzi významné strediská cestovného ruchu na Kysuciach v zime i v lete. Nachádza sa tu všetka potrebná infraštruktúra. Medzi najznámejšie strediská cestovného ruchu patria: Rekreačná oblasť Kasárne, Makov – Čierne a Bumbálka.  Makov samostatne dokáže poskytnúť všetko, čo návštevník alebo turista očakáva. Ponúka množstvo kvalitných ubytovacích a stravovacích služieb. V obci sa nachádzajú lyžiarske vleky, upravené bežecké stopy, cyklotrasy, značené turistické trasy, športoviská, bankomat, lekáreň, zmenárne.

Príroda Makova

Na svahoch Hričovca, východne od turistického rázcestia Čierna voda, sa nad jedným z prameňov rieky Kysuce nachádza lesná, jedľovo-smreková prírodná rezervácia Hričovec. Vďaka zachovalým prírodným, krajinárskym a estetickým hodnotám bolo územie Makova v roku 1984 začlenené do Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. V katastri obce sa nachádzajú aj maloplošné chránené územia, dve prírodné rezervácie: Veľký Javorník a Hričovec a niekoľko chránených stromov. Národná prírodná rezervácia Veľký Javorník Je najstaršou prírodnou rezerváciou na Kysuciach. Bola vyhlásená v roku 1967 na výmere 13,95 ha. Dôvodom vyhlásenia sú zachovalé prirodzené jedľové bučiny s prímesou smreka, ktoré majú pralesovitý vzhľad. Smerom k vrcholu Veľkého Javorníka (1071 m n. m.) prales prechádza do lúčneho spoločenstva. Prírodná rezervácia Hričovec. Bola vyhlásená v roku 1988 o výmere 21,12ha. Vyskytujú sa tu zachovalé lesné spoločenstvá s prevahou jedľových bučín, menej jedľové bučiny so smrekom. Rezervácia sa nachádza v pramennej oblasti rieky Kysuce.

Brest hrabolistý Ulmus carpinifolia, rastie v Makove na Kopaniciach v osade u Papají. Je považovaný za jeden z najstarších exemplárov v strednej Európe (vek 400 - 500 rokov). Svojou mohutnosťou odpradávna symbolizoval silu a život. Práve preto si ho obyvatelia Makova zvolili do svojho erbu. Štyri korene symbolizujú štyri časti obce, z ktorých obec pozostáva. Štyri mohutné konáre zasa symbolizujú štyri rovnocenné prítoky rieky Kysuce, ktoré pritekajú z týchto osád.

Krátke zhrnutie

MAKOV je rázovitou kysuckou obcou, ležiacou na slovensko-českom pomedzí. Jeho výnimočnosť sa skrýva v udržiavaní tradícii a zachovávaní prírodných hodnôt. Vďaka svojej polohe je obľúbenou destináciou pre letnú i zimnú turistiku. Krásna príroda, chutná kuchyňa, pohostinnosť a srdečnosť miestnych ľudí si vás hneď získajú. V MAKOVE sa nachádza pramenisko rieky Kysuce, ktorá dala názov celému regiónu.Podujatia v obci Makov. Sekcia tradičné podujatia.

 

 

Organizujete podujatia v obci Makov ? Pridajte bezplatne Vaše podujatie na stránky AjDnes.sk

Podujatia v obci Makov. Sekcia knižnice.

 

- 3998/2000-400/2336, Školská knižnica pri ZŠ, , 041/4364371,

- 3998/2000-400/5071, Obecná knižnica v Makove, Makov 59, 041/4364482,