Mária Ferenčuhová - Imunita (krst knihy)

Podujatie Bratislava

Mária Ferenčuhová - Imunita (krst knihy) / Literárny klub

Básnická udalosť sezóny. Nová kniha slovenskej poetky Márie Ferenčuhovej s názvom Imunita. Ako píše Ľubica Schmarcová o zbierke: „Jej verše sú nevšedne neľútostné vo výraze, zdrvujúce svojou nemilosrdnou vecnosťou.“

Krstným otcom básnickej zbierky Imunita bude súdny lekár Norbert Moravanský.

Moderuje básnik Michal Tallo.

"Imunita sa je vystavaná na metafore odolnosti, či už spoločenskej, či odolnosti indivídua adekvátne reagovať voči cudzorodému. Ferenčuhovej bytostne civilná, mestská poézia špecificky citlivá a vnímavá voči spoločenským fenoménom v básnickej knihe Imunita nadobúda výrazne fyzický, až fyziologický charakter. Dlhodobá autorkina fascinácia momentom prieniku cudzorodého a obrany pred jeho účinkami tu dostáva biologický až medicínsky tvar. Inovatívne pracuje s tradíciou písania ako terapie, no posúva ho predovšetkým smerom k básneniu ako neúprosnej diagnostike subjektu, k analýze jeho vzťahu k sebe samému, k svojmu telu, k budovaniu vlastného Ja, svojej novej identity, v jeho vzťahu k najbližším, k bezprostrednému okoliu, aj k paralelne sa vyvíjajúcim príbehom a osudom. Jej verše sú nevšedne neľútostné vo výraze, zdrvujúce svojou nemilosrdnou vecnosťou."

Ľubica Schmarcová

Bio autorky:

Mária Ferenčuhová (1975) vydala zbierky básní Skryté titulky (2003), Princíp neistoty (2008) a Ohrozený druh (2012). Koncom roka 2016 jej vyjde štvrtá básnická zbierka s názvom Imunita.
Z francúzštiny prekladá prózu, poéziu aj odbornú literatúru. Venuje sa filmovej histórii a teórii. Je autorkou vedeckej monografie Filmové pramene, historiografia, dokumentárny film (2009) a spoluautorkou a editorkou kníh Dokumentárny film v krajinách V4 (2014) a Nový slovenský film (2015, s Katarínou Mišíkovou). Pôsobí na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Podujatie Literárny klub z verejných zdrojov podporil Fond pre podporu umenia.

Miesto konania podujatia: Literárny klub v KC Dunaj~, Literárny klub v KC Dunaj~, Nedbalova 435/3, Bratislava
Dátum začiatku podujatia: 13. Októbra 2016 18:00
Dátum ukončenia podujatia: 13. Októbra 2016 19:00
Pravdepodobné súradnice: 48.1451N 17.1099E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Mária Ferenčuhová - Imunita (krst knihy) / Literárny klub

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia
Deň Afriky v Bratislave
Deň Afriky v Bratislave
Hviezdoslavovo námestie, Bratislava
André Rieu Bratislava
André Rieu Bratislava
Štadión Ondreja Nepelu SLOVNAFT Arena, Bratislava
Cigánski Diabli
Cigánski Diabli
Námestie SNP, Bratislava