Martin M. Šimečka: Medzi Slovákmi

Podujatie Žilina

Martin M. Šimečka: Medzi Slovákmi
Pridať do môjho kalendára
Prednášky, besedy, kurzy
Web organizátora:
www.novasynagoga.sk
Ďalšie podujatia v meste Žilina

Martin M. Šimečka: Medzi Slovákmi (v Žiline)

Diskusia Fedora Blaščáka s Martinom M. Šimečkom.

"Narodiť sa ako cudzinec vo vlastnej krajine je existenciálny paradox, ktorý sa dá prekonať len tým, že si túto vlasť citovo a intelektuálne privlastníte, inými slovami, celý život sa budete pokúšať jej porozumieť.”

Martin M. Šimečka je synom známeho československého filozofa a disidenta Milana Šimečku. Komunistický režim mu kvôli aktivitám jeho otca znemožnil štúdium na gymnáziu a preto musel ísť študovať na chemické učilište. Nemohol študovať ani na žiadnej vysokej škole. Pracoval ako robotník v Slovnafte, neskôr ako ošetrovateľ v nemocnici na Kramároch, potom bol predavačom v železiarstve. Obdobie 80-tych rokov v Bratislave zachytil v súbore poviedok, ktoré vyšli v jeho prvej knihe Džin.
V roku 1989 patril k zakladateľom hnutia VPN. Politické funkcie neprijal a založil vydavateľstvo Archa, kde pracoval do roku 1996,kedy sa stal šéfredaktorom týždenníka Domino Fórum. V roku 1999 prebral vedúcu pozíciu po Karolovi Ježíkovi v denníku SME. V roku 2006 abdikovala a presunul sa do Prahy, aby tam viedol redakciu týždeníka Respekt. Dnes je členom redakčnej rady a píše pre Denník N.

V roku 2017 mu vyšla kniha Medzi Slovákmi. V januári 2018 prevzal od prezidenta SR Andreja Kisku vysoké štátne vyznamenie.

Diskusia bude o jeho novej knihe, ktorá lapidárne mapuje veľké dejiny Slovenska od Dubčeka k Ficovi a popritom odkrýva aj osobné dôvody, prečo sa z Martina Šimečku napokon stal slovenský vlastenec.

Vstupné (dobro)voľné.

Miesto konania podujatia: Nová synagóga Žilina, J. M. Hurbana 11, Žilina
Vstupenky: http://www.novasynagoga.sk/martin-simecka-medzi-slovakmi/
Dátum začiatku podujatia: 15. Februára 2018 18:00
Dátum ukončenia podujatia: 15. Februára 2018 21:00
Pravdepodobné súradnice: 49.2249N 18.7372E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Martin M. Šimečka: Medzi Slovákmi (v Žiline)

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Nová synagóga Žilina
Fotografie
Podobné podujatia