Medveď, turoň, koza, kôň...

Podujatie Zvolen

Žiadny obrázok
Pridať do môjho kalendára
Kino, Podujatia pre deti, Zvyky a tradície
Web organizátora:
www.sng.sk/zvolen
Ďalšie podujatia v meste Zvolen
Podrobnejšie informácie: tel.: 045/24 53 001 e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

Kino krypta 2019 a Sobotná bašta na zámku

Zvolenský zámok

20., 22., a 23. február 2019

 

Po úspešných filmových premietaniach Slovenská národná galéria pozýva svojich návštevníkov do Zámockej krypty opäť. Hororový žáner sme tentokrát nahradili filmovými snímkami spätými so slovenským ľudom a ich každodenným životom. Na filmové premietania vo februári nadväzuje Sobotná bašta na zámku, kde sa malí nadšenci umenia zoznámia s rôznymi výtvarnými postupmi a technikami a v tomto fašiangovom období si vytvoria vlastné masky.

 

 

20. február 2019│ 18.00 │ Zámocká krypta │  vstupné 3€

ZEM SPIEVA

Československo / 1933 / 63 min.

Filmová poéma o slovenských ľudových zvykoch, piesňach a tancoch. Základnú dejovú líniu tvorí dedinský život s večným kolobehom od konca zimy až k jeseni s vinobraním ako posledným darom slnka. Zachytáva ľudové zvyky, hry, obrady, tance a slávnosti v čase od skorej jari do neskorej jesene na Slovensku v 30. rokoch. Film vznikol za priamej podpory T. G. Masaryka.

 

 

22. február 2019 │ 18.00 │ Zámocká krypta │ vstupné 3€

OBRAZY STARÉHO SVETA

Československo / 1972 / 64 min.

Sugestívne portréty starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu i v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní. Tvorcovi filmu Dušanovi Hanákovi, inšpirovanému fotografickými cyklami Martina Martinčeka, sa s výnimočnou citlivosťou podarilo zachytiť jedinečnosť sledovaných postáv, ich svojrázne postoje k životu i vzácnu morálnu čistotu. „Obrazy starého sveta, to sú etudy o ľuďoch, ktorí ma zaujali svojou vnútornou krásou, múdrosťou a slobodou, čistým a rýdzim vzťahom k základným otázkam života. Sú to vlastne variácie na jednu tému: na tému človeka, stotožneného so svojím osudom, ktorý sa nevzdialil sám sebe“ (Dušan Hanák).

 

 

Maximálna kapacita je 30 divákov.

Lístky sa predávajú v deň predstavenia od 17:30.

 

 

23. február 2019 │ 10.00 │ Severozápadná bašta │ vstupné 2€/rodina

SOBOTNÁ BAŠTA NA ZÁMKU - „MEDVEĎ, TUROŇ, KOZA, KÔŇ...“

Program pre rodiny s deťmi / 6+

Fašiangy predstavujú obdobie veselosti, hodovania a tancovačiek v období od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Ich vrcholom boli maskové obchôdzky - okrem magických, charakterových, či zábavných masiek boli zaužívané aj jednoduché varianty maskovania.

Fašiangy zavítajú aj na zámok. Pri hudbe popustíme uzdu fantázii a vyrobíme si vlastné masky, ktorými určite zabodujete aj na detskom karnevale.

Dielňou nás bude sprevádzať Alexandra Kossárová z Podpolianskeho osvetového strediska vo Zvolene.

 

Maximálna kapacita je 30 detí.

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Slovenská národná galéria
Fotografie
Podobné podujatia