Kam na výlet: Náučný chodník Ipeľ - Kokava nad Rimavicou

48.59274 N 19.733098 E, zobraziť najkratšiu trasu
Náučný chodník má na svojej 7,2 km dlhej pešej a lyžiarskej trase ( rekreačné stredisko Kokava-Háj–Línia , obec Šoltýska a obec Ďubákovo ) - 12 zastávok  a 3 informačné centrá s osadenými náučnými tabuľami, resp. s orientačnými mapami.
Trasa začína v doline Hájskeho potoka, kam sa možno dostať autom alebo na bicykli. Dolinou prechádza aj červený turisticky značený chodník. Trasu NCH možno absolvovať (začať aj skončiť) z hociktorého bodu. Nie je náročná, môžu ju absolvovať všetky vekové kategórie. Na trase je značený turistický variant, cyklotrasa a zimná bežkárska trasa. Lyžiarske napojenie je tiež možné prakticky všade, záleží len od žičlivosti počasia, teda či napadlo dosť snehu.
Trasa má prevýšenie 290 m. Najnižším bodom je chata Šport v rekreačnom stredisku  Kokava-Háj s nadmorskou výškou 610 m n.m. Najvyšším je bod na Sklenom vrchu približne vo výške 900 metrov nad morom. V prípade, že sa na výlet vydáte z od penziónu Family na Línii resp. od Chaty Ipeľ (cca 750 m n.m.), bude vás čakať príjemná prechádzka s prevýšením len 150 m.
Výstavbu chodníka podporujú a financujú Slovenské elektrárne v rámci svojej stratégie spoločenskej zodpovednosti "Energia pre krajinu". Tá sa orientuje na rozvoj piatich oblastí: energie pre vzdelanie, šport, kultúru, energie pre život, ktorá pomáha hendikepovaným a znevýhodneným skupinám.
Energetici prostredníctvom náučných tabúľ predstavujú prírodovedné, historické, lesnícke, ochranárske, technické a pamiatkárske charakteristiky regiónu a informujú o pripravovaných investičných aktivitách v tomto regióne. Ide najmä o projekt výstavby veľkej prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ.  Vybudovaním Náučného chodníka Ipeľ vo veľkej miere prispievajú k zviditeľneniu regiónu, ktorý je atraktívny pre rozvoj letného a zimného cestovného ruchu.


Všetkých Vás srdečne pozývame !

Podeľte sa o zážitky
Fotografie - tip na výlet