Mapa: Náučný chodník „Po stopách predkov“ - Baďan

Baďan
48.332286 N 18.840751 E, zobraziť najkratšiu trasu
+421 918892842
Ten, kto miluje prírodu, ticho a pohyb na čerstvom vzduchu, sa môže vydať nenáročným náučným chodníkom. Ten, kto miluje prírodu, ticho a pohyb na čerstvom vzduchu, sa môže vydať nenáročným náučným chodníkom.

Začína v katastri obce Ladzany, prechádza katastrami obcí Baďan-Klastava, Počúvadlo a končí pod vrchom Sitno. Trasa náučného chodníka teda začína v obci Ladzany, pokračuje proti prúdu Klastavského potoka a končí pri chate Dobrá voda. Celková dĺžka náučného chodníka je cca 11 km, čo je asi 5 hodín cesty. Chodník je nenáročný, vhodný aj pre bicykle.

Deväť informačných panelov (tabúľ), zachytáva autentické spomienky miestnych ľudí. Tematicky sú zamerané na históriu dedín Ladzany a Klastava. Píše sa v nich napr. o kameňolome s tromi druhmi andezitu, či o Klastavskom mlyne. Dozviete sa aj o utrpení mužov, ktorý počas SNP bojovali pri Počúvalskom mlyne. Spoznáte najmä rastlinstvo a živočíšstvo regiónu a navštívite aj zaujímavé geologické lokality.

 Z konca chodníka je možné pokračovať po zelenej značke na vrchol legendárneho Sitna (1 009 m n.m.). Výstup trvá asi 1 hodinu.