Nitrianske hody a dožinky 2019

Podujatie Nitra

Nitrianske hody a dožinky 2019
Pridať do môjho kalendára
Jarmoky a trhy, Remeslá, Zvyky a tradície
Ďalšie podujatia v meste Nitra

Nitrianske hody a dožinky

Nitra sa vracia k oslavám staromestských hodov

Po rokoch bude v Nitre v sobotu 17. augusta dožinkový sprievod.

Tento rok sa Nitra po dlhom čase vracia k oslavám staromestských hodov, na ktoré si pamätníci spomínajú aj ako na kombináciu hodov a celoslovenských dožiniek. „Je to ďalšia zo snáh prinavrátiť mestu jeho pôvodné zvyklosti,“ povedal viceprimátor Nitry Daniel Balko.

Mestské hody sa od 18. storočia konali počas augustovej púte k Matke Božej na Kalvárii ako poďakovanie za ukončenie moru v meste. Sviatok Nanebovzatia Panny Márie pripadá na 15. august. Nitrianske dožinky zase priniesla výstava Agrokomplex a ich celoslovenskou oslavou sa mal vyzdvihovať význam Nitry ako centra slovenského poľnohospodárstva. Prvýkrát sa uskutočnili v roku 1965 a pravidelne sa konávali skoro tridsať rokov.

Augustová púť na Kalváriu je stále živá a pútnikmi z Nitry ako aj širokého okolia hojne navštevovaná, chýba jej však napojenie na celomestské oslavy. Nitrianske dožinky bývali zas vnímané ako politická oslava bývalého komunistického režimu, a tak po roku 1989 postupne zanikli. Myšlienka oslavy dozretia úrody je však nadčasová.

„Dnes, keď rastie trend podpory domácej produkcie, je obnova Dožiniek výbornou cestou ako prinavrátiť Nitre imidž nadregionálneho centra zdravých produktov a kvalitnej lokálnej výroby. A nakoľko oslava hodov bola vždy aj o trhovníkoch, remeselníkoch a zábave, spojenie týchto dvoch sviatkov je prirodzeným krokom a vzájomne prospešným vyústením. Navyše tiež zvyšuje potenciál spraviť z 'Hodových dožiniek' novú nadregionálnu udalosť a turisticky vyhľadávané podujatie,“ vyhlásil viceprimátor Daniel Balko.

Po rokoch sa tak do Nitry v sobotu 17. augusta vráti dožinkový sprievod. Na námestí sa uskutoční hodová tancovačka s verejnou školou miestnych tancov, škola pečenia „nitránskych lokší“.

Nebudú tu chýbať predajcovia lokálnych výrobkov, veľký vínny stan s regionálnymi vínami, stánky s tradičnými jedlami ako i prvý tohtoročný burčiak.   

Podujatie pripravuje mesto Nitra spolu s Nitrianskym samosprávnym krajom.

Program: 

  • o 15.00 h   Jarmok tradičných remesiel
  • o 17.30 h   Hodovo-dožinkový sprievod 
  • o 18.00 h   FS Žibrica, Jelenčan a Čeľaďania
  • o 19.00 h   Tanečný dom s folklórnymi súbormi
  • o 21.00 h   Hudobno-tanečná zábava s FS a Zobor a FS Ponitran
  • o 22.00 h   Funny Fellows

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia