Noc múzeí a galérií 2021 v Slovenskom banskom múzeu

Podujatie Banská Štiavnica

Noc múzeí a galérií 2021 v Slovenskom banskom múzeu
Pridať do môjho kalendára
Kultúra, Podujatia pre deti, Zábava, párty
Web organizátora:
www.muzeumbs.sk
Ďalšie podujatia v meste Banská Štiavnica
Podrobnejšie informácie: chovanova.iveta@muzeumbs.sk

Slovenské banské múzeum (ďalej SBM) v Banskej Štiavnici sa s potešením a chuťou zapája do siete európskych (pochopiteľne aj slovenských) múzeí a galérií a pripravuje pre svojich návštevníkov atraktívny program. Už XVII. ročník obľúbeného podujatia je realizovaný pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovej.

V SBM bude špeciálny program uvedený  v dvoch expozíciách – Galérii Jozefa Kollára a v Banskom múzeum v prírode/skanzene.

Dramaturgia programu je pestrá, zameraná na rozmanité cieľové skupiny. V skanzene pobeží rodinná zážitková hra, odborná prezentácia o fenoménoch banských ťažných veží, večer vyrcholí nočným prekvapením  na šachte Ondrej. V Galérii Jozefa Kollára bude tematicky dominovať aktuálny autorský projekt Martina Piačeka a jeho hostí.

Program v Banskom skanzene v prírode, J.K.Hella 12, 969 01 Banská Štiavnica

  • 17.00 – 20.30 / PRÍBEH STRIEBORNEJ LICENCIE

Rodinná hra na motívy Maximiliánovho banského poriadku. Zážitkové putovanie  areálom banského skanzenu v prírode. Počas 5 zastavení budete zasvätení do pravidiel banského podnikania. Využite možnosť získať STRIEBORNÚ LICENCIU priamo od kommorského grófa a stanete sa aspoň na chvíľu banským ťažiarom.

  • 20.30 / FENOMÉNY ŤAŽNÝCH VEŽÍ

Ikonické objekty historických ťažných veží na Slovensku v prezentácii predstaví Lubo Lužina.

20.45 / PREKVAPENIE NOCI V SKANZENE: Buď svetlo!    

Dominanta areálu ťažná veža šachty Ondrej získa štvrtý rozmer...

Program v Galérii Jozefa Kollára, Námestie Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica

·         15:00 - 17:00 / Individuálne prehliadky výstav a expozícií

·         17:00 - 19:00 / Individuálna komentovaná prehliadka výstavy Martin Piaček: SAD. Stručný archív daru za účasti autora

·         19:00  Diskusia na podstienku s názvom "Záhrady umenia, umenie záhrad?"

Neformálny rozhovor o pôde, pestovaní rastlín, starostlivosti a vzájomnej závislosti. Pozvanie Martina Piačeka, umelca a sadára, do tejto debaty prijal jeho kolega z Ateliéru vvv na Katedre intermédií VŠVU Dávid Koronczi, ktorý sa vo svojej autorskej praxi venuje prieniku umenia a politík jedla, umelecký kritik a pestovateľ Damas Gruska a študenti Ateliéru vvv (Pracovná skupina Záhrada/ Príroda/ Medzidruhové stretnutia): Paula Malinowská, Eva Takácsová a Dodo Kršek. Budú spolu hovoriť o tom, ako sa práca s pôdou - táto základná civilizačná aktivita ovplyvňujúca kultúru po tisícročia odráža aj v súčasnom umení. Môže mať uvedomelé záhradníctvo okrem praktického, romantického, či terapeutického účinku, aj potenciál aktívne prispievať k zmene sveta?

·         20:30  / Individuálna komentovaná prehliadka výstavy Martin Piaček: SAD. Stručný archív daru

Vstupné: 1,- euro, deti do výšky ½ Štiavnickej siahy zdarma. Vstupenky v Galérii budú platné aj v Skanzene a naopak. www.muzeumbs.sk

Kontakt: chovanova.iveta@muzeumbs.sk, 0907 076 645, herianova.silvia@muzeumbs.sk, 0907 888872

Podujatia budú pripravované a realizované v súlade s aktualizovanými protipandemickými opatreniami. 

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Slovenské banské múzeum
Fotografie
Podobné podujatia