Organový recitál 2020

Podujatie Bratislava

Organový recitál / Wolfgang Zerer / Konvergencie 2020

Na festivale BACH / Konvergencie 2020 s hudbou Johanna Sebastiana Bacha nemôže chýbať organová hudba. Nástroj vo Veľkom evanjelickom kostole postavila v roku 1923 firma Rieger a až do 40. rokov 20. storočia plnil v Bratislave dôležitú úlohu koncertného nástroja. Organ, patriaci počtom registrov medzi najväčšie na Slovensku, prešiel v posledných dekádach náročnými opravami a bol zapísaný medzi kultúrne pamiatky. Na Konvergenciách ho rozozvučí významný nemecký organista Wolfgang Zerer. Ten pre festival Konvergencie pripravil program na mieru nástroja, ktorý je ideálny pre interpretáciu hudby 19. a prvej polovice 20. storočia. Okrem diel J. S. Bacha na koncerte zaznie tvorba skladateľov, ktorých nemecký barokový génius svojou tvorbou ovplyvnil. VSTUPENKY: minimálny odporúčaný príspevok: 5 EUR / na mieste koncertu.

Program:
Felix Mendelssohn
Sonáta č. 4 B dur
(zo zbierky Šesť sonát pre organ, op. 65)
Johann Sebastian Bach
3 chorály na „Allein Gott in der Höh sei Ehr“ BWV 675 – 677
(zo zbierky Clavier-Übung III)
César Franck
Chorál č. 1 E dur, FWV 38
(zo zbierky Tri chorály pre organ)
Johann Sebastian Bach
4 duetá BWV 802 – 805
(zo zbierky Clavier-Übung III)
Max Reger
Fantázia a fúga d mol, op 135b

Wolfgang ZERER (organ) – rodák z Passau získal prvé inštrukcie v organovej hre od organistu tamojšej katedrály Walthera Schustera, následne študoval hru na organe, dirigovanie, hru na čembale a cirkevnú hudbu vo Viedni (M. Radulescu, K. Österreicher, G. Murray), neskôr hru na čembale v Amsterdame (T. Koopman) a cirkevnú hudbu a organovú hru v Stutgarte (L. Lohmann). Je laureátom viacerých organových súťaží, o. i. v Bruggách (1982) a v Innsbrucku (1983). Učil na hudobných akadémiách vo Viedni a v Stuttgarte, v súčasnosti pôsobí ako profesor organovej hry na Hochschule für Musik und Theater Hamburg, vyučuje tiež na Prins Claus Conservatorium v Groningene a na Schola Cantorum v Bazileji. Wolfgang Zerer koncertoval a viedol majstrovské kurzy v Európe, Izraeli, Severnej a Južnej Amerike, Japonsku, v Kórei a v Číne.

http://www.velkykostol.sk/hudba/organy/

Organizátorom podujatia je Festival Konvergencie. Koncert sa koná v spolupráci s Goethe-Institut Bratislava
Viac informácii o podujatí nájdete na www.konvergencie.sk

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Ďalšími partnermi sú ZSE, Slovenská sporiteľňa a ďalší. Ďakujeme.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla. Bratislava - hlavné mesto SR

Začiatok podujatia: 30. 1. 2020 19:00:00
Koniec podujatia: 30. 1. 2020 20:30:00

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia