Oslava Dňa baníkov

Podujatie Gelnica

Oslava Dňa baníkov

JEDNODŇOVÝ AUTOBUSOVÝ VÝLET: 26. SEPTEMBER 2020
*******
Nechajte sa zviezť!

Oslávte s nami Deň baníctva v kedysi slobodnom kráľovskom baníckom meste Gelnica!
Bohatá banícka história nás prevedie po železnej ceste na Spiš, kde si pripomenieme dobu najväčšej slávy mesta Gelnice a jej okolia. Zoznámite sa s ťažkým remeslom baníkov, ktorých kanceláriou bolo podzemie plné bohatých kovov. Zabudnuté remeslo bude kľúčovým bodom tohto jednodňového výletu plného zážitkov a nových poznatkov.

*******
ODCHOD o 9:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 19:00
*******

PROGRAM

Žakarovce:
- Náučný chodník: 4 interaktívne zastávky
- Izba tradícií a remesiel

Gelnica:
- Prechádzka k zrúcaninám niekdajšieho Gelnického hradu s výhľadom na okolité hory
- Slávnostné otvorenie projektu Banského skanzenu časť - taviaca pec predsedom KSK Rastislavom Trnkom
- Návšteva štôlne Jozef
- Možnosť návštevy hrobu baníka
- Vystúpenie baníckych spolkov
- Tradičná banícka kuchyňa
- Relax pri jazere Turzov

Miesta, ktoré počas výletu navštívime:

>BANÍCKY CHODNÍK ŽAKAROVCE<
Žakarovce, okres Gelnica, vznikli ako banská obec s obrovským podzemným bohatstvom. Prvé zmienky o obci pochádzajú už z roku 1368. Rokmi ťažby sa vzácne ložiská medenej a železnej rudy vyčerpali a bane postupne úplne zavreli. Aj keď sa v baniach už neťaží a po obci sa neprechádzajú baníci, bohaté dejiny a veľkolepé príbehy obce vám vyrozpráva nový náučný chodník.
Na jeho trase objavíte zastávku venovanú prvej zubačke v strednej Európe, ktorá premávala priamo v Žakarovciach, zazvoníte si na klopačku, akou sa kedysi zvolávali baníci do práce, nazriete do jedinečnej dvojportálovej štôlne, niekdajšieho srdca obce a nakoniec sa zoznámite so samotným, každodenným životom baníkov.

>BANÍCKA HISTÓRIA V GELNICI<
Gelnica, slobodné kráľovské banské mesto, prežívala svoje vrcholné obdobie rozkvetu v 14. a 15. storočí. Ťažilo sa tu nielen striebro a meď, ale aj zlato, ortuť, olovo a železná ruda. Svoj zlatý vek si môžete aj dnes pripomenúť v baníckom múzeum priamo v centre mesta, alebo vo vysunutom banskom skanzene pri Dedičnej štôlni Jozef. Vďaka prístupnej prehliadke sa na malý moment stanete baníkom a vyskúšate si "prechádzku" pod zemským povrchom a v rámci skanzenu na vlastné oči uvidíte ako fungovali banícke stroje - pochwerk a tavná pec.

>>> Od 15:00 - Slávnostné otvorenie úspešne zrealizovaného projektu z programu Terra Incognita - Taviaca pec

Banský skanzen v Gelnici je skvostom nielen na samotnom Spiši. Každým rokom sa teší novému prírastku a vysokej návštevnosti našich i zahraničných turistov. Umeleckí remeselníci vytvorili podľa nákresov, publikovanými v roku 1738, zmenšenú repliku taviacej pece na meď pochádzajúcej zo smolníckej oblasti z 20-tych rokov 18. storočia. Murovaná pec s plošným základom je vysoká 2,5 metra a obsahuje všetky potrebné časti na jej možné spustenie...A kedy inokedy predstaviť tento technický skvost verejnosti, ak nie na Deň baníctva? Buďte aj vy toho súčasťou!

*******
Ceny lístkov:
> dospelí (bez nároku na zľavu): 9,90 €
> deti do 18 r., seniori nad 62 r., ZŤP s dopr.: 9,90 €

!!! V cene výletu je zahrnutá doprava autobusom, komentovaná prehliadka počas celého programu, uvedeného vyššie.

Lístky na výlet si môžete kúpiť online cez priložený link alebo osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.

https://vylety.kosiceregion.com/oslava-dna-banikov

Začiatok podujatia: 26. 9. 2020 9:00:00
Koniec podujatia: 26. 9. 2020 19:00:00
Vstupenky

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia
Žiadne podujatie.