Pankuškové fašiangy 2020

Podujatie Krompachy

Pankuškové fašiangy

"Poce šicke dobre ľudze, na Plejsoch fašengovac še budze."

Fašiangové obdobie je v plnom prúde a Mesto Krompachy už po ôsmy raz pripravuje podujatie Pankuškové fašiangy. Toto jedinečné zimné podujatie každoročne ponúka fašiangovú zábavu, karneval pre deti, typické zabíjačkové špeciality a „pankušky“.
Folklór, zábava, príprava tradičných zabíjačkových jedál a mnoho iného bude súčasťou Pankuškových fašiangov, ktoré sa uskutočnia 15. februára 2020 priamo pod lyžiarskym svahom Plejsy. Program odštartuje už o 10.00 hod., fašiangovým sprievodom a slávnostným otvorením podujatia.
Program festivalu Pankuškové fašiangy bude pokračovať uvedením do života knihy „Krompachy – Oživené spomienky“, ktorá opisuje bohatú históriu mesta, či návraty ku koreňom a predkom.
Na svoje rodné mesto v knihe spomínajú aj niektorí Krompašania a jeho rodáci, ktorých pútavé životné príbehy chytia za srdce každého čitateľa. Dielo je obohatené o zbierku jedinečných historických fotografií a pohľadníc a tie dotvárajú pamätnicu života našich predkov, ktorá má pripomenúť terajšej, ale najmä mladšej a budúcej generácii ako sa kedysi v Krompachoch žilo, tvorilo a pracovalo.

Súčasťou fašiangového programu bude aj vystúpenie domácich folklórnych skupín Krompašanček a Krompašan. Z obce Víťaz sa návštevníkom predstaví FS Pridaň a ich mladší nasledovníci DFS Pridaňčatá, ktorý je v súčasnosti semifinalistom obľúbenej diváckej šou Zem spieva.
Pestrú paletu ľudovej kultúry podčiarkne vystúpenie DFS Radosť zo Spišských Vlách, spevácka skupina ROSA z Prešova a FS Orgonina z Vranova nad Topľou.
Ľudové zvyky a krásne horehronské piesne predstaví Folklórny súbor Šumiačan a Ľudová hudba Pokošovci.
Návštevníci sa okrem iného môžu tešiť na ľudovú veselicu pod taktovkou hudobnej skupiny Stropkoviani.

Prezentáciu regionálneho folklóru doplnia aj sprievodné podujatia. V piatok 14. februára 2020 sa v Dome kultúry uskutoční program s názvom „Zašpievajme sebe dovedna“, v ktorom vystúpi DFS Krompašanček, FS Krompašan a ľudová hudba Základnej umeleckej školy Krompachy.
Počas podujatia sa návštevníci môžu tešiť na tradičnú dolnozemskú zabíjačku a maškrtné jazýčky si určite pochutnajú na zabíjačkových špecialitách, ktoré rozvoňajú široké okolie. Kto má rád sladké, ten si isto pomaškrtí na pankuškách a domácich koláčoch z kysnutého cesta.
Čakanie za dobrotami návštevníkom spríjemní bohatý program na pódiu alebo zimné radovánky na svahu.

Prihlásené družstvá si zmerajú svoje pekárenské a kreatívne zručnosti v súťažiach o najchutnejšiu, najoriginálnejšiu a najväčšiu pankušku. „Majstri mäsiari“ ukážu návštevníkom svoju obratnosť pri výrobe klobás alebo pri príprave zabíjačkových špecialít. Najlepšie chuťovky budú ocenené porotou.

Svoju kreativitu prezentujú aj žiaci Základnej umeleckej školy Krompachy. Počas festivalu bude môcť verejnosť obdivovať fašiangové masky a obrazy, ktorých autormi budú práve krompašskí žiaci základnej umeleckej školy.

Pestrý program je pripravený aj pre deti.
Najmenší návštevníci sa určite potešia súťažiam s animátormi, maľovaniu na tvár, či výrobe fašiangových škrabošiek. Deti budú môcť svoje fašiangové masky predviesť verejnosti v plnej paráde na kúzelnom karnevale, kde ich bude zabávať Kúzelník Gabi a DJ Šašo Mračko.

Fašiangy na Plejsoch vyvrcholia fašiangovou zábavou priamo pod holým nebom. Festivalu sa jednoducho nedá odolať. Návštevníci si domov odnesú nielen skvelé zážitky, ale určite aj nejaké pochúťky.

Začiatok podujatia: 15. 2. 2020 10:00:00
Koniec podujatia: 15. 2. 2020 19:00:00

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia
OTVÁRAME BRÁNY
Overené podujatieOTVÁRAME BRÁNY
Nestville Park, Hniezdne