Profesionálna cudzinka

Podujatie Prešov

Profesionálna cudzinka

Dokumentárny film režisérky Anny Gruskovej o oceňovanej spisovateľke Irene Brežnej sa po minuloročnej premiére na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava predstaví v desiatich slovenských mestách, v piatok 31. 3. 2017 to bude aj v Christianii.

„Švajčiarsko bolo pre mňa ako raj... Pre penzistov. Všade, kam som vstúpila, ostávali krátery," hovorí Irena Brežná, ktorá sa po emigrácii z komunistického Československa usadila vo Švajčiarsku, kde sa vypracovala na rešpektovanú novinárku, aktivistku a oceňovanú spisovateľku. Za svoju knihu Nevďačná cudzinka získala Literárnu cenu Švajčiarskej konfederácie, u nás bola vybratá medzi desiatku finalistov prestížneho ocenenia Anasoft Litera a získala aj Cenu Dominika Tatarku.

Film rozpráva nielen o tom, ako musela mladá Irena čeliť pre ňu nepochopiteľnej novej kultúre, aj výčitkám svedomia, že nebojovala o svoju vlasť, ale aj o jej rozhodnutiu písať o disidentskom hnutí vo Východnej Európe alebo o ruskej invázii v Čečensku, kde sa, prekvapujúco, cítila šťastná v úlohe vojnovej korešpondentky. „Postupne zisťujeme, ako vznikala jej inšpiratívna patchworková identita, geograficky situovaná nielen medzi Švajčiarsko, Nemecko, Francúzsko a Slovensko, ale aj na africký kontinent či do Ruska,“ hovorí producentka a režisérka filmu Anna Grusková, známa dokumentmi Rabínka (2012) alebo Návrat do horiaceho domu (2014).

„V jej vlasti, ktorá sa volá emigrácia, sa hovorí mnohými jazykmi a pohybujú sa v nej zaujímaví a pestrofarební ľudia,“ dodáva režisérka.

Film prináša unikátne archívne zábery, ale aj spomienky a výpovede spisovateľkiných blízkych priateľov či rodinných príslušníkov. Okrem OZ Reminiscencie sa na jeho výrobe koprodukčne podieľali RTVS a Grimaldi Production. Pozrieť si ho budú môcť diváci v Bratislave, Košiciach,

Miesto konania podujatia: christiania prešov, Hlavná 105, Prešov
Dátum začiatku podujatia: 31. Marca 2017 17:00
Dátum ukončenia podujatia: 31. Marca 2017 18:30
Pravdepodobné súradnice: 48.9992N 21.239E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Profesionálna cudzinka

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia
Kino Be2Can: Chľast
Kino Be2Can: Chľast
Kultúrne centrum Malý Berlín, Trnava, Trnava
Advent v kine: Corpus Christi
Overené podujatieAdvent v kine: Corpus Christi
Ži:va, Bánovce nad Bebravou