Progres 2

Podujatie Bratislava

Progres 2

Art rock je vybočením z hlavného prúdu, prelínajú sa v ňom prvky klasickej hudby, rocku a mnohých ďalších smerov, preto nie je jednoduché ho presne definovať. Aj u nás, vo vtedajšom Československu, našiel nasledovníkov a dal vzniknúť mnohým kvalitným nasledovníkom zahraničných vzorov ako Genesis, ELP, Marillion, Pink Floyd, YES a mnohých ďalších. Medzi výrazných umelcov, ktorí sa dajú zaradiť do art rockového smeru môžeme zaradiť Deža Ursínyho, Collegium Musicum, Blue Effect a koncom 70. Rokov zabodoval aj brnenský Progres 2 okolo zakladajúcich členov Zdeňka Kluku a Pavla Váněho. V roku 1978 mal koncertnú premiéru Dialog s vesmírem, ktorý bol vôbec prvou rockovou operou v Československu. LP vydalo hudobné vydavateľstvo Panton v roku 1980. Zároveň s dvojalbumom „Třetí kniha džunglí“, s brilantným debutom Romana Dragouna v skupine ide o ťažiskové diela Progres 2. Nedávne 50. ročné jubileum skupina oslávila tvorivo a odmenili fanúšikov novým koncepčným dielom „Tulák po hvězdách“ na motívy slávnej knihy Jacka Londona z roku 1915. Skladby nahrala pôvodná zostava z čias „Třetí knihy“ Pavel Váně (spev, gitara), Roman Dragoun (spev, klávesy), Zdeněk Kluka (spev, bicie), Miloš Morávek (gitary) a Pavel Pelc (spev, basa), ktorý žiaľ zomrel 22.7. 2021 po dlhej a ťažkej chorobe.

O skladaní a nahrávaní skladieb ostatného albumu prezradil zakladajúci člen a gitarista Pavel Váně priznal, že správna chvíľa musela dozrieť: „Na natáčení nového alba nebyla dlouho ta správná nálada. Diskutovali jsme nad řadou nápadů a dokonce i téma „Tuláka po hvězdách“ jsem nabídnul už asi před dvanácti lety. Teď po letech jsme se k tomu vrátili, ale trochu v jiné podobě a v kapele to zarezonovalo“. Jedna vec bola od začiatku daná a to, že motívy knihy Jacka Londona spracujú ako tematický celok. Pavel Váně dopĺňa : „My se v těch větších plochách cítíme dobře a předpokládáme, že to potěší i naše fanoušky.“

Do štúdia páni prišli už so spracovanými témami. Pavel Váně prezradil podrobnosti ako pri skladaní postupovali: „Napsal jsem krátký syžet, všichni jsme si pak rozebrali témata, která nás oslovila. Na základě toho už jsme všichni skládali hudbu s konkrétní představou příběhu. Pak naši hudbu na vybraná témata otextoval Martin Kudlička. Na hotovou textovou předlohu jsme na závěr složili ještě tři písně na texty Ivana Petlana.“ Výsledná nahrávka nadväzuje na predchádzajúce albumy kapely. Hudobne sa v brnenskom progresívnom kotly taví známy „progresácký“ rukopis, ktorý osciluje na hrane progresiveho rocku s mnohými hardrockovými motívmi : „Řekl bych, že tohle už dnes vůbec neřešíme, jaký styl máme hrát. Snažili jsme se prostě dělat dobrou muziku. Tak, jak to dnes cítíme a nejlíp, jak to umíme“, doplnil Váně.

(citácie Pavla Váňeho – Popular.sk)
Skupina vystúpi v zložení : Pavel Váně - gitara / spev, Zdeněk Kluka – bicie / spev, Roman Dragoun - spev / klávesy, Miloš Morávek - gitara https://www.facebook.com/progres2/

19:00

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia
LORD OF THE DANCE TOUR 2022
Overené podujatieLORD OF THE DANCE TOUR 2022
Incheba Expo Aréna, Bratislava
Žiadny obrázok
Overené podujatieAneta Langerová – Dvě slunce
Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Bratislava
BÍLÉ VÁNOCE LUCIE BÍLÉ
Overené podujatieBÍLÉ VÁNOCE LUCIE BÍLÉ
Hotel Double Tree by Hilton, Bratislava
Ensemble Arco Antiqua - Talianska sakrálna hudba 17. a 18. storočia
Overené podujatieEnsemble Arco Antiqua - Talianska sakrálna hudba 17. a 18. storočia
Františkánsky kostol Zvestovania Pána, Bratislava