PUĽS a Šarišan v Prešove

Podujatie Prešov

PUĽS a Šarišan v Prešove
Pridať do môjho kalendára
Koncerty, Tanečné zábavy a plesy
Web organizátora:
vstupenky.maxiticket.sk
Ďalšie podujatia v meste Prešov

Amfiteáter v Prešove otvorí svoje brány na sviatok Sedembolestnej Panny Márie  15. septembra pre milovníkov folklóru. 

Na pódiu sa počas popoludnia vystriedajú domáce folklórne stálice – folklórny súbor Šarišan a profesionálny umelecký ľudový súbor PUĽS.

FS Šarišan je najznámejší a najúspešnejší reprezentant folklóru regiónu Šariš a jeho metropoly Prešova. Program súboru je inšpirovaný bohatstvom folklórnych tradícií regiónov východného Slovenska – Šariš, Zemplín, Spiš a Abov. Šarišan vznikol v roku 1967 a počas svojej 53-ročnej existencie získal množstvo ocenení a titulov laureáta z najprestížnejších domácich i zahraničných festivalov. Absolvoval tisícky vystúpení po Slovensku i v zahraničí, kde vycestoval viac ako 120 krát, zožal potlesk obecenstva v 35 štátoch Európy, Ázie, Afriky a Ameriky. Ľudová hudba súboru vydala viac ako 50 titulov na rôznych hudobných nosičoch, z toho 15 profilových. V súčasnosti má 90 aktívnych členov v 3 zložkách – tanečnej, hudobnej a speváckej a je súčasťou trojgeneračného modelu spolu s DFS Šarišanček a seniorským FS Starišan. Spoločne tvoríme „armádu“ takmer 250 folkloristov.

Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS) je príspevkovou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.

Je profesionálnym umeleckým telesom, ktoré vzniklo v roku 1955 v Prešove s cieľom rozvíjať a javiskovo stvárniť vokálno – hudobné a tanečné bohatstvo Rusínov. V jeho troch zložkách – tanečnej, speváckej a hudobnej pracuje viac ako 40 umelcov. 

Dramaturgia PUĽS-u sa v prvom rade zameriava na tradície Rusínov žijúcich na Východnom Slovensku, ale tiež na folklór ostatných regiónov Slovenska, prekomponujúc ho do vyššej scénickej formy. Vo svojom repertoári má PUĽS aj tance z okolitých krajín. PUĽS je jedinečným telesom, čo je viditeľné na predstaveniach, v ktorých sa snúbi živelnosť hrdého naturelu s vycibreným citom pre poetiku. Koncerty PUĽS-u sú emotívne, myšlienkovo bohaté, divák má možnosť nielen sa odreagovať, ale tiež načerpať množstvo pozitívnej energie.

Počas bohatej histórie sa v PUĽS-e vystriedalo viac ako 500 profesionálnych umelcov. Mnohí z nich vo svojej kariére pokračovali v iných telesách na Slovensku alebo v zahraničí. Bývalí členovia PUĽS-u  vedú amatérske súbory alebo sa ako pedagógovia venujú výchove mladej umeleckej generácie.

Upozornenie:

Koncert sa bude konať za sprísnených hygienických podmienok. Povinné bude prekrytie horných dýchacích ciest (rúško, šál a pod.), mimo konzumácie jedál a nápojov a pri vstupe a na toaletách bude rozmiestnená povinná dezinfekcia.

Kapacita je obmedzená pre 1000 návštevníkov.

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: MaxiTicket.sk
Fotografie
Podobné podujatia
Peter Nagy
Overené podujatiePeter Nagy
Amfiteáter Prešov, Prešov
IMT Smile Summer Tour Prešov
Overené podujatieIMT Smile Summer Tour Prešov
Amfiteáter Prešov, Prešov
Peter Nagy
Overené podujatiePeter Nagy
Amfiteáter Prešov, Prešov
Fest Fajný Fest 2021
Overené podujatieFest Fajný Fest 2021
Kaštieľ Strážky, Spišská Belá
Koncert Sima Magušinová
Overené podujatieKoncert Sima Magušinová
Amfiteáter v Parku svätých Cyrila a Metoda, Kapušany