Ruky na skle

Podujatie Trebišov

Ruky na skle
Pridať do môjho kalendára
Iné podujatia, Stretnutia a zrazy
Ďalšie podujatia v meste Trebišov

Ruky na skle

Zemplínska knižnica v Trebišove, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja pozýva do svojich priestorov  dňa 9.10.2019 o  16:30 širokú verejnosť na stretnutie so spolutvorcom dokumentárneho filmu novinárky Veroniky Homolovej Tóthovej Ruky na skle.  

Redaktor Daniel Levický Archleb svojim pútavým redaktorským rozprávaním predstaví tento dokumentárny film aj s  jeho ukážkami. Film zachytáva výrobu pamätníka venovaného hrdinstvu rodičov tzv. Wintonových detí, ktoré pred začiatkom druhej svetovej vojny museli rodičia poslať vlakmi z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie, aby ich zachránili pred hrôzami nacizmu. Poukáže na to, akú silu museli v sebe nájsť rodičia, aby poslali svoje deti do bezpečia, s tým, že ich viac neuvidia. A práve rodičia sa stávajú hrdinami a nie deti. Na skle dverí vagóna vlaku sú z oboch strán odtlačky lúčiacich sa rúk detí a ich rodičov, z čoho vznikol aj symbol dokumentu. Uplynulo už 80 rokov, čo odišiel posledný transport.

Veronika Homolová Tóthová - novinárka a spisovateľka už 10 rokov spracúva spomienky ľudí, ktorí prežili nacistické peklo alebo komunistické väzenie a prenasledovanie. Natočila viac ako 70 reportáží, dokumentárny cyklus, celovečerné dokumentárne filmy a napísala dve knihy.

Mengeleho dievča, kniha o spomienkach pani Violy Fischerovej, ktorá prežila 4 koncentračné tábory a pokusy doktora Mengeleho mala fenomenálny úspech. Jej zatiaľ poslednou knihou je Mama milovala Gabčíka o Jozefovi Gabčíkovi, ktorý v roku 1942 uskutočnil úspešný atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora a člena NSDAP Reinharda Heydricha.

Daniel Levický Archleb – je redaktorom  spravodajstva  televízie JOJ a spolutvorcom dokumentárneho filmu Ruky na skle. Venuje sa rôznym témam, napríklad boju proti extrémizmu v spoločnosti či ekológii. Znepokojuje ho to, že sa mnohí ľudia na sociálnych sieťach prejavujú mimoriadne nenávistne a že zdieľajú neoverené či priamo nepravdivé informácie. Svojou troškou chce prispieť k tomu, aby sa to zmenilo.

Ing. Janka Vargová, riaditeľka

Fotografie
Podobné podujatia
DOBROVOĽNÍCKE TVORIVÉ DIELNE
Overené podujatieDOBROVOĽNÍCKE TVORIVÉ DIELNE
Nová Akropolis, Dolná 47, Banská Bystrica, Banská Bystrica
Naj nevesta 2020
Naj nevesta 2020
Agrokomplex, Nitra