Sci-fi utorky: Matrix

Podujatie Bratislava

Sci-fi utorky: Matrix

Sci-fi filmy sú pre návštevníkov klubového kina skôr periférnym záujmom, no majú svojich stálych priaznivcov. V januári sme nielen pre nich pripravili sci-fi utorky, počas ktorých odpremietame filmy patriace ku klenotom tohto žánru. Uvedieme v režisérskom zostrihu digitálne reštaurované filmy Ridleyho Scotta: Blade Runner (1982), jedno z kľúčových diel žánru cyberpunk, ktoré zobrazuje dystopickú spoločnosť vyrábajúcu replikantov s takmer ľudskými vlastnosťami a Votrelca (1979), ktorý sa zapísal do filmovej histórie novátorským poňatím sveta budúcnosti. A nakoniec revolučný Matrix sestier Wachovských, ktorý s využitím špeciálnych efektov stiera hranice reality a ilúzie.

Viac info o filmoch, online kúpa a rezervácie na: https://goo.gl/NUmsvs

FB event Sci-fi utorky: Blade Runner: The Final Cut: https://goo.gl/tn6cbG (16.1. | 20:00)
FB event Sci-fi utorky: Votrelec - Director's Cut: https://goo.gl/DwsHoq (23.1. | 20:30)

Obsah filmu Matrix:
Jeden z posledných kultových filmov, v pravom zmysle tohto slova, zaviedol do západnej pop-kultúry, respektíve širšieho povedomia spoločnosti hneď niekoľko nových prvkov – od samotného pojmu matrix, cez využívanie bullet-timu, až po androgýnny výzor hrdinov. Svoje vzory hľadali režiséri, dnes už režisérky Lilly a Lana Wachowski, najmä v japonskej mange, anime a v hongkongských akčných filmoch, avšak inšpirovali sa aj esejou Simulakra a simulácia francúzskeho sociológa a filozofa Jeana Baudrillarda. Výsledkom je snímka, ktorá reflektuje problémy a fluiditu ľudskej identity vo virtuálnom svete, ale aj samotný virtuálny priestor. Všetci obyvatelia Matrixu žijú len v akejsi Platónovej jaskyni, v ilúzii vytváranej strojmi. V skutočnosti sú len batériami využívanými na výrobu energie v obrovskej elektrárni. Dej filmu sleduje osud „vyvoleného“, ktorým je počítačový expert a hacker Thomas Anderson, vystupujúci pod prezývkou Neo. Podľa proroctva je on jediný, kto môže oslobodiť ľudstvo spod nadvlády strojov, avšak aby sa niečo také mohlo stať, musí si začať veriť. Matrix sa stal oslavou hackerskej komunity, protispoločenskej, anarchistickej rebélie a možnosti zmeny identity, ale aj varovným prstom pre nasledujúcu generáciu, ktorá sa až príliš bezstarostne ženie do náruče strojov.

Miesto konania podujatia: Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava
Vstupenky: http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-199111
Dátum začiatku podujatia: 30. Januára 2018 20:00
Dátum ukončenia podujatia: 30. Januára 2018 23:00
Pravdepodobné súradnice: 48.1467N 17.1161E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Sci-fi utorky: Matrix

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Kino Lumière
Fotografie
Podobné podujatia
Kino Be2Can: Chľast
Kino Be2Can: Chľast
Kultúrne centrum Malý Berlín, Trnava, Trnava
Advent v kine: Corpus Christi
Overené podujatieAdvent v kine: Corpus Christi
Ži:va, Bánovce nad Bebravou
Maškrtné medvedie príbehy
Maškrtné medvedie príbehy
Filmový klub v Múzeu SNP, Banská Bystrica