Kam na výlet: Smolenický zámok - Smolenice

Smolenice
48.51355 N 17.43223 E, zobraziť najkratšiu trasu
+421 33 5963 232

Zámok je otvorený pre verejnosť v letných mesiacoch júl – august, každý deň od 10.00 hod. – do 18.00 hod.
Vstup - každú celú hodinu.

Vstupné: dospelí 2,00 €
Deti, dôchodcovia 1,00 €

 

Stredoveký hrad stál na mieste dnešného Smolenického zámku na úpätí Malých Karpát nad obcou rovnakého mena.

Vznikol až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch. Na začiatku 15. storočia bol kráľovským majetkom, neskôr patril pezinským a svätojurským grófom a od začiatku 16. storočia rodine Országovcov. Potom ho takmer dve storočia vlastnili Erdődyovci.

Na konci 18. storočia zámok spustol a na začiatku 19. storočia vyhorel, takže zostali z neho iba ruiny, z ktorých vyčnievala len päťboká hlavná veža a bašty vonkajšieho opevnenia.

Na začiatku 20. storočia začali jeho poslední majitelia, Pálfiovci, stavať na hradných ruinách historizujúcu stavbu terajšieho Smolenického zámku. Zo starého hradu pri prestavbe zachovali iba časť vonkajšieho opevnenia. Zámok dobudovali až po roku 1945.

Dnes je domovom vedeckých pracovníkov SAV a je využívaný na rôzne zasadania, vedecké sympóziá, konferencie. V zámku je možnosť ubytovania. Romantický vzhľad zámku zvýrazňuje rozsiahly okolitý park s lúkami, voľne prechádzajúci do malokarpatských lesov. Múzeum Molpír sa nachádza v Smoleniciach, súčasťou expozícií sú vykopávky z hradiska Molpír, ukážky z flóry a fauny Malých Karpát.

Podeľte sa o zážitky
Fotografie - tip na výlet Jozef D.
Pridať fotografie
História podujatí na výletnom mieste - Smolenický zámok